avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate Biianca

Activitate Biianca

Răspuns la discuția Sistare poprire
Pai și dacă aceasta creanță a fost vândută către alt executor , trebuie sa îl plătesc și pe primul executor? Nu mi se pare corect ,mai ales ca nu am fost notificata în nici un fel din 2019 pana acum , când am aflat eu intamplator ca poprirea încă mai este și de la primul executor.

Valeriu Chirita a scris:

Practic, ar trebui să achitați cheltuielile de executare aferente dosarului din 2019 și să-i duceți acelui executor dovada executării obligațiilor. Acesta va notifica banca și va fi ridicată poprierea.

Discuție Sistare poprire
Buna ziua. Am și eu o problema cu un dosar de execuție si sper sa găsesc răspuns aici. Problema este în felul următor. În anul 2019 mi s-a pus poprire pe conturi de un executor judecătoresc, iar acest dosar a fost închis pt lipsa bunuri urmaribile. În anul 2022 tot pt aceasi datorie care o aveam mi s-a pus poprire de către un alt executor judecătoresc. Anul acesta am plătit toată suma datorata către executor, iar când am mers la banca am aflat ca încă am poprire pe conturi de la executorul din 2019. Luând legătură cu acel executor cu dosarul din 2019, mi s-a spus ca dosarul a fost închis pt lipsa bunuri urmaribile, dar nu și ridicata poprirea și ca trebuie sa plătesc cheltuielile de executare ca să îmi fie ridicata poprirea. Țin sa menționez ca la banca apare toată suma care era de executat, nu doar cheltuielile de judecata. Întrebarea mea la dumneavoastră este dacă e normal asa ceva?cu toate ca am plătit toată suma ce aveam de plătit noului executor cu tot cu cheltuieli de executare.
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Dar as mai avea o intrebare. Paratul cand am divortat a fost obligat la plata pensiei alimentare pentru doua minore si vreau sa va intreb daca el este acum in detentie nu as putea face nimic sa il fac sa plateasca incontinuare pensia alimentara pentru minore? Multumesc
Buna ziua. Am si eu urmatoarea intrebare la dumneavoastra. Am castigat un proces civil in care paratu este obligat sa imi plateasca cheltuielile de judecata. Doar ca din ce stiu eu paratul ar fi inchis . Intrebarea mea la dumneavoastra ar fi ce as putea face in situatia asta?? Imi mai pot recupera banii? Va multumesc
buna ziua din nou. as vrea,daca ma puteti ajuta,cu un model de cerere cum ar trebui formulata aceea cerere de urgentarea hotararii judecatoresti.
va multumesc
Va multumesc frumos de raspuns. ceea ce vreau sa va mai intreb...avocata nu putea sa imi spuna de aceasta urgentara a hotararii??? sau nu mai era in interesul ei??
va multumesc si o zi buna va doresc
Buna ziua. as avea si eu o intrebare la dumneavoastra. pe data de 01.06.2016 am terminat un proces in care s-au dat 30 de zile de la comunicare pentru apel.avocata mi-a zis ca acele 30 de zile trec din data cand primesc sentinta acasa.intrebarea mea este in cat timp ar trebui sa primesc aceasta sentinta acasa???...pentru ca au trecut imediat 2 luni de zile si nu am primit nimic acasa...iar avocata cand am intrebat-o mi-a spus ca trebuie sa asteptam.nu exista un termen in care se trimit si aceste sentinte?? va multumesc
Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra.daca mi-a fost admisa cererea de ordonanta presedentiala pt suplinirea consimtamantului tatalui pt a putea iesi din tara cu doua minore,acea hotarare trebuie legalizata pt efectuarea pasapoartelor minorelor??? Va multumesc
Răspuns la discuția cerere ordonanta presedintiala
va multumesc frumos. O seara frumoasa
Răspuns la discuția cerere ordonanta presedintiala
refuzul lui este cam de 3 ani...mai rau...mi-a cerut suma de 1000 de euro pentru acordul lui...Minorele isi doresc aceasta mini vacanta de pasti