avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate a_camelia

Activitate a_camelia

Bună ziua ! Domnule Popa Gheorghe, vă rog frumos, trimiteți-mi și mie Scrisoarea 382/MB/08.11.2000.
Vă mulțumesc!
Adresa mea de e-mail este: arhip_camelia@yahoo.com.
Eu cred ca sotia dumneavoastra se simte monitorizata la fiecare pas. Nu face bine relatiei. Pentru a merge casnicia, trebuie sa o acceptati, asa cum este! Daca vrei sa il schimbi pe celalat, nu va merge! Poate gandesc gresit, imi cer scuze!

Incercati sa vorbiti cu ea, ceea ce va framanta, dar nu ca repros, ci ca o ingrijorare pentru relatie. Incercati sa faceti si dumneavoastra gesturi dragute pentru ea. Sa o ajutati la treburile casnice, sa iesiti impreuna la plimbare, sa ii cumparati ceva doar pt ea, gesturi marunte prin care veti arata ca mai simtiti ceva pentru ea, etc...

Ea se simte criticata. Aceasta e problema! Daca s-ar simti apreciata, de dragul dumneavoastra ar actiona altfel, pentru armonia din relatie.

Cautati sa vedeti ce face bine, sa o vedeti cu alti ochi, nu de critic. Totusi are ceva bun, daca v-ati casatorit! Si aveti si o mare realizare impreuna: COPILUL! Aveti un motiv foarte bun sa cautati armonia in relatie. Si partea "de apropiere" are importanta, nu uitati!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
important este sa fi avut venituri timp de 12 luni, in ultimele 24 de luni, inainte de nasterea copilului
Daca este angajat pe 21.06.2021, abia pe 21.12.2021 se implinesc 6 luni.

Conditia ca sa primeasca somaj este sa aiba stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni. Dupa cate stiu, nu trebuie sa aiba 6 luni la ultimul loc de munca.
Cel mai bine este sa sunati la ajofm.
Răspuns la discuția Contract de împrumut
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Riscul este al cumparatorului!
Eu am inteles asa: Cumparatorul achita contravaloarea terenului, dar nu vrea sa faca actele de vz-cump. Vrea ca banii achitati sa si-i recupereze printr-un proiect.
Deci dvs incasati, dar daca nu faceti nici un act, cumparatorul nu ramane cu nimic ( de aceea cumparatorul a propus emiterea unui ctr de imprumut; daca dvs nu mai recunoasteti ca ati incasat? Vrea sa va dea banii inainte ca sa nu piarda terenul, eu asa cred)
a doua varianat este sa asteptati pana se aproba proiectul, dar poate sa dureze si un an ( adica sa nu il vindeti la nimeni, sa nu luati banii de la el).
Acelasi lucru, i-am spus si eu salariatului. Dar se leaga de faptul ca in CC scrie termenul "pana la 1/3" ( deci nu 1/3 fix).
Cum as putea sa ii explic? de ce scrie pana la 1/3 si nu 1/3?
Multumesc

PS. A reusit sa o convinga pe sefa mea ca are dreptate si trebuie sa ii conving pe amandoi ca eu am dreptate
Conform art 729 alin 1, lit b din Codul Civil salariile pot fi urmarite pana la o treime din venitul lunar net.

De ce se specifica termenul "pana la 1/3"?

Salariatul meu, sustine ca din 1/3 se scade cosul minim zilnic, ceea ce mi se pare o aberatie.
Daca ar fi sa tin cont de cosul zilnic, ar trebui ca, in loc de o poprire de 900 lei pe luna, sa retinem doar 100 lei/luna. Totalul sumei poprite este de aprox 20.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il combat pe colegul.

Multumesc
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este afisat la societate, pentru a vedea clientul, ce tip de hartie se foloseste pt poze? Nu cred! Nu va certati cu seful, incercati sa ganditi si din punctul lui de vedere. Având in vedere cele relatate, cred ca sunteti tanar, asa cum, si dumneavoastra veti observa, din raspunsul meu, ca sunt economist. O societate pentru a functiona, trebuie sa scoata profit. Patronul trebuie ca, din munca prestata de cei 3 angajati sa reuseasca sa poata achita 4 salarii (3 salariati+patronul), chiria, materiale, tonere etc.. + datoriile la stat. Sa nu credeti ca, daca se incaseaza intr-o zi 2.000 lei, toata suma reprezinta profit, ci, in general , cel mult 25% din suma (poate nici atât). Tineti cont ca pt un salariu minim pe economie, respectiv 1450 lei, se achita la stat 716 lei. Trebuie sa supravietuiesti pe piata, iar daca clientul este nemultumit, dumneavoastra nu aveti nici o vina, iar patronul va pierde clientul !
Parerea mea, in calitate de expert contabil, este sa-l ajutati. Daca puteti ajuta un om, ajutati-l. In cazul dvs, faceti act aditional la pfa, prin care precizati ca sediul este doar intr-o camera si depuneti la anaf acest act aditional ( nu va costa nimic) si faceti un contract de comodat antedatat cu aceasta firma care urmeaza a fi suspendata, in care precizati ca sediul este intr-o camera, ca nu desfasoara activitate economica si ca nu deconteaza cheltuielile cu utilitatile. La PFA oricum puteti deconta cheltuielile cu utilitatile doar 1/3 din valoare. Ajutati oamenii, nu se stie in viata cum se intoarce roata!!! In concluzie, la finante nu aveti probleme. As vrea sa-mi spuneti daca ati depus o declaratie la Primarie referitor la sediul social.