avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Madaliina

Activitate Madaliina

Nici o problema....2 nepoti au grija de batrani ,iar ceilalti nu,au uitat ca au fost crescuti de catre acestia...Nora este tutore...Avand in vedere dezinteresul acestora ne-am gandit sa facem o donatie....
Am scris ''in momentul de fata''...ati inteles gresit ...Va multumesc frumos
In cazul in care mostenitorii nu se inteleg intre ei se pot desparte in 2 grupuri?Adica cei care se inteleg sa ramana in indiviziune,iar cei care nu se inteleg sa le imparta istanta cota parte care li se cuvine.
Referitor la cei care se inteleg ,daca raman in indiviziune mai participa la plata expertilor?
Este tutore fosta nora,ambii bunici fiind pusi sub interdictie...Spre exemplu :Noi cei care avem grija in momentul de fata adica in calitate de nepoti,tutorele ne-ar putea lasa o donatie sau altceva?
Sotia tatalui cand a facut partaj de pe urma mamei sale tata nu a participat ,noi copii putem cere dreptul tatalui de pe urma soacrei sale?
am avut o restanta a pensiei alimentare minor ,avand o hotarare definitiva a trebuit sa merg la executor...Problema este urmatoarea :vreau sa imi retrag aceasta cerere deoarece executorul mia spus ca dupa 3 ani voi incepe sa primesc pensia deoarece pana atunci dumnealui isi va lua onorariul de la fostul sot.Ce pot face ,am vorbit cu fostul sot si am picat de comun acord sa imi plateasca aceasta restanta,deci asa voi primi banii ce ii revin copilului mult mai repede ci nu dupa 3 ani de asteptare ...
Au pensii au bunuri dar ,sunt pusi sub interdictie...Pensiile nu sunt foarte mari si nu se pot intretine fiind imobilizati la pat...
In baza carui legi sotia nu are dreptul la mostenire din partea socrilor?
Bunicii nu mai au copii supravietuitori....In cazul refuzului de a avea grija de bunici ce se poate face in forma legala deoarece nu exista intelegeri...
Sotia supravietuitoare are dreptul de mostenitor doar la bunurile comune sau si la mostenirile sotului de la parinti,adica a socrilor?