avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianAdrian21

Activitate AdrianAdrian21

Cum procedez pentru a ma informa? Merg la Parchet si fac o cerere sau cum?
Buna ziua, am un dosar ajuns la Parchet, plecat de la Politia Rutiera, dosarul cel mai probabil se va clasa, a ajuns la Parchet cam de o luna, dupa ce a stat un an si ceva la rutiera. Intrebarea mea este daca ma pot interesa personal la Parchet de stadiul dosarului. Oare va mai dura mult pana se solutioneaza? Va multumesc si o seara buna.
Si cam cat ar dura dupa ce fac cererea de urgentare?
Buna ziua, am un dosar legat de o tamponare ce a stat mai bine de un an la Politia Rutiera, iar acum au decis sa-l trimita la Parchet, dosarul a primit propunerea de NUP. Intrebarea mea este cat poate dura pana la solutionarea acestuia si daca pot face vreun fel de cerere de urgentare.Multumesc.
Totusi mi se pare penibil ca intr-o tara civilizata, a secolului XXI, pentru o greseala, care zic eu e platita avand in vedere ca a trecut un an, mi-am invatat lectia, sa mi se ingradeasca un drept datorita incompetentei unor oameni.


Buna ziua, am urmatoare problema, am fost implicat intr-o tamponare, mai exact am lovit un gard aflat pe un teren de fotbal, asadar in afara drumului public, am avut o alcoolemie de 1.20 in sange, alcoolul l-am consumat pe respectivul teren de fotbal, am un martor care a fost cu mine in masina, care a stat cu mine toata ziua si a declarat ca eu nu am condus pe drumurile publice sub influenta alcoolului, mentionez ca gardul lovit se afla la marginea terenului de fotbal la aprox. 3 metri de drumul public, la politie am declarat ca am incercat sa intorc masina si sa o las la marginea terenului, asadar n-am avut intentia de a iesi pe drum, permisul mi-a fost retinut si de un an se bate pasul pe loc, dosarul e la politia rutiera si nu avanseaza deloc, nu se intampla nimic, efectiv isi bat joc de mine, eu consider ca nici macar nu trebuia sa-mi retina permisul, iar ei mi-l tin de un an. Intrebarea mea este urmatoarea, daca a trecut un an, pot face cerere de urgentare, repet, dosarul este la politie, nu la parchet. Multumesc anticipat.
Oficial am vrut sa intorc masina si sa o las in capatul celalalt al terenului de fotbal, aproape de casa unui amic, deoarece eram baut si nu doream sa incalc legea iesind cu masina pe drumul public.
Acum aproape noua luni mi-a fost retinut permisul de conducere dupa ce am comis un accident rutier avand o alcoolemie de 0,60 in aerul expirat, acest accident, care defapt este mai mult o tamponare s-a produs in afara drumului public, mai exact am consumat bauturi alcoolice pe un teren de fotbal si cand am vrut sa parasesc terenul am lovit un zid de beton ce imprejmuia zona respectiva, repet fara a ajung pe drumul public, nici macar pe marginea acestuia. Am un martor care era cu mine si poate declara ca n-am condus vehiculul pe drumul public sub influenta alcoolului. Atunci eram vinovat si nu prea aveam ce comenta, dar acum la aproape noua luni de atunci politia nu da niciun semn legat de dosarul meu de fiecare data spun "Facem cercetari pana la finalul lunii va sunam"...si asa a trecut aproape un an. Mi se parea aiurea ca mi s-a luat permisul desi in lege scrie clar "conducerea pe un drum public". Ce pot face sa se solutioneze mai repede aceasta chestiune? Pot vorbi cu avocatul sa fac un fel de cerere sa conduc pe perioada cercetarilor sau sa fac vreun fel de cerere de urgentare? Ar fi o idee sa cer audienta la comandantul politiei rutiere sa-i explic problema mea? Mentionez ca dosarul se afla la Politia Rutiera. Multumesc anticipat!
Buna seara, problema mea este urmatoarea: in data de 20.07.2015 am fost implicat intr-un accident, care nu s-a soldat cu victime, am fost testat cu aparatul alcooltes si am avut 0.59 in aerul expirat, rezultatele de la sange nu mi s-au comunicat inca.In ziua respectiva mi-a fost retinu permisul dar mi-a fost data o dovada, pe care in dreptul rubrici cu/fara drept de circulatie este un X in dreptul textului "fara drept de circulatie", deci banuiesc ca nu pot conduce. In acea seara politistul mi-a spus ca pot merge la grefier sa cer un certificat de grefa sau ceva de genul. Ce inseamna asta? Acel certificat de grefa mi-ar da dreptul sa conduc? Exista vreo modalitate prin care pot optine drept de a conduce macar pe perioada anchetei? Multumesc anticipat.
Mie politistul mi-a spus ca se va trimite de la politie la primaria satului pe raza caruia sa petrecut evenimentul o hartie prin care intreaba daca acela era drum public sau nu, mi-a spus ca cel mai probabil se va clasa dosarul, dar alt politist, ruda cu mine, mi-a spus ca nu voi scapa asa usor, ca mi se va face dosar penal si deja imi zice sa imi caut avocat. Nu stiu ce sa mai cred