avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Activitate EllieM

Activitate EllieM

Buna ziua. Am avut un accident rutier in urma caruia am ranit usor un om ( copil care traversa strada in fuga prin loc nepermis in curba periculoasa). Victima a fost dusa la spital cu ambulanta dar a fost externata a doua zi. Mie mi s-a oprit permisul si mi s-au luat probe biologice. Am dovada inlocuitoare a permisului pe care o prelungesc lunar, de 5 luni, in judetul unde am avut accidentul. Dosarul meu a ajuns la procuror si astept rezultatul. Va rog sa-mi spuneti, daca nu se incepe urmarirea penala, ce pot sa fac sa-mi recuperez dauna avand in vedere ca fac 1000 km lunar si pierd 2 zile pentru prelungirea dovezii deoarece la politie nu au acceptat sa trimit imputernicit?
Buna seara. Am preluat o societate in urma cu o luna prin cedare. Societatea avea un angajat caruia ii platise darile la stat la zi, dar nu ii platise salariu din mai intrucat din ce m-a informat fostul actionar, angajatul nu lucrase. Eu nu doresc sa preiau angajatul acestei societati. Sunt obligata ca nou actionar sa-i platesc salariile din urma si apoi sa-l dau afara?, sau pot sa nu-l preiau si pe el o data cu firma? El cere insistent salariile din urma si ameninta ca da firma in judecata. Va multumesc.
Discuție Acte SC
Buna ziua. Am preluat de curand o societate si nu stiu exact ce acte se completeaza. Momentan am urmatoarele: registru incasari si plati, registru intrari-iesiri, registru inventar, chitantier, facturier. Exista si alte acte care se completeaza de care trebuie sa fac rost? Mentionez ca societatea e pe profil veterinar si am deja registrul de consultatii si tratamente.
Va multumesc
Răspuns la discuția Preluare SC
Da, ma refer la un fel de preluare, sa preiau firma respectiva cu datorii, bunuri mobile si imobile, contracte, tot. Se poate?
Discuție Preluare SC
Buna ziua. Am o SC cu obiect de activitate servicii veterinare. Cat este de complicat sa preiau cu aceasta SC, alta SC cu acelasi obiect de activitate? Presupunand ca o sa cumpar SC-ul nou, ce ar trebui sa fac? Ma duc la Reg Comertului? La notar? Va multumesc
Buna ziua. Vreau sa particip la o licitatie, si pe lista de documente de participare se afla si o balanta/bilant contabil. Mentionez ca am cabinet veterinar, nu sunt SC, iar licitatia e pentru un spatiu comercial. Intrucat pana acum nu am efectuat nici balanta nici bilant,ce ar trebui sa pun in dosar?
Răspuns la discuția Contract de comodat
Multumesc
locuim intr-o casa in baza unui contract de comodat facut intre socrul si sotul meu. eu doresc sa infiintez o societate a mea, si vreau sediul social aici. Avand in vedere ca din contractul de comodat cu sotul meu mai sunt 5 ani, cu cine trebuie sa fac la randul meu contract de comodat pentru SC, cu sotul sau cu socrul (care e proprietarul)? este obligatoriu sa fie facut la notar, sau registrul comertului accepta si contractul simplu ca o intelegere intre parti?
Răspuns la discuția Infiintare SRL-D
Multumesc
Buna ziua. Am facut o rezervare nume firma la ORC vineri, numai ca discutand cu sotul am decis ca vrem alt nume. Po sa ma duc luni la ORC si sa anulez rezervarea facuta vineri si sa fac alta cerere? Ma costa ceva?