avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian_dragne

Activitate ciprian_dragne

Buna ziua,
Mersi de răspuns.
Am depus plângere penală la poliție, iar răspunsul a fost că deturnarea de fonduri nu constituie faptă penală, deci nu poate fi deschis un dosar penal.
Mi s-a recomandat să deschid un doar civil.
Dar un dosar civil înseamnă să angajez eu avocați.
Așa funcționează justiția în această țară?
Ce recomandați?
Cu stimă,
Ciprian
Bună ziua,
Mai este considerată faptă penală deturnarea de fonduri de la intreținere de către președintele unei asociații de locatari?
Poliția zice că nu!
Cu stimă,
Ciprian
Ce se poate face în cazul în care chiar judecătorul pune înscrisuri (acte oficiale) false în dosar civil?
Mulțumesc anticipat. Cu stimă, Ciprian
Trebuie sa faca una dintre parti plangere la politie pentru actele false depuse
de partea adversa intr-o instanta la un proces civil?!!!
Ce este aiurea in aceasta descriere?
Tot eu trebuie sa fac plangere penala daca una dintre faptele incriminate este fals in inscrisuri si tentativa de inselare a instantei? Faptele de natura penala sunt urmatoarele:
1. Deturnare de fonduri
2. Abuz in serviciu prin refuzul de a primi plati la intretinere
3. Fals in inscrisuri
4. Tentativa de inselare a instantei prin fals in declaratii.
Instanta nu trebuia sa decida nimic referitor la aceste fapte penale?
Faptele penale au legatura directa cu cauza din dosar. Nu instanta trebuia sa decida stramutarea dosarului catre o cauza penala? Daca nu, atunci cum se poate face acest lucru?
Cum e posibil ca intr-un proces civil in care reclamatul e o asociatie de prorietari iar paratul e unul dintre acestia, pentru niste datorii la intretinere care s-au acumulat datorita faptului ca s-a refuzat primirea de plati la intretinere, desi s-au constatat de catre instanta savarsirea de acte penale si de deturnari de fonduri, in decizia finala instanta sa sustina ca "faptele penale nu fac obiectul cauzei civile"?
Unde pot sa fac plangere?

S-a depus cerere pentru un brevet de inventie in 2019, au aparut multe modificari între timp, s-a facut retragere de catre ceilalti co-autori fara ca eu sa fie instiintat. Actele de retragere ar fi trebuit sa-mi fie aduse la cunostiinta, si sa le semnez, nu am stiut nimic, semnatura mea acolo e un fals!
Cu stima,
Ciprian
Bună ziua,
Pot să cer judecătorului într-un dosar să-mi ofere în scris deciziile după fiecare ședință? Din cauza pandemiei, a faptului că sunt puse mai multe rânduri de panouri între noi și instanță și a măștilor de protecție, nu am înțeles bine deciziile judecătorului la ultima ședință și acesta a refuzat să repete să pot auzi clar totul.
Cu stimă,
Ciprian Dragne
Buna ziua,

Incetare contract de munca efectiv in data de 13-06-2017
prin desfintarea postului
dar compania refuza sa-mi faca lichidarea,
daca nu mai prezint cateva zile la munca (inca 2 saptamani)
Cum sa procedez?, caci:

- daca nu ma mai prezint pur si simplu, poate fi interpretat de catre firma
ca refuz de a ma prezenta la munca

- Daca ma prezint, asa fara contract de munca pe moment
, nu reprezinta ilegalitate?

Mentionez, ca am sesizat ITM, dar ca mi s-a spus ca voi primi raspuns
in termenul legal de 45 de zile, caz in care
evident, ca toata ilegalitatea e consumata
si atunci imi va ramane doar sa ma adresez instantelor de judecata.

Va rog intr-un raspuns pertiment.

Cu stima,
Cipian Dragne

PS: va rog sa nu luati seama daca nu am folosit chiar termenii
de exprimare care sunt prezenti prin legislatie.