avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Activitate gygy65

Activitate gygy65

Bună ziua.
Dacă am un depozit bancar în cont curent fără a genera dobânda, mai trebuie să depun declarație la fisc ?
Bună ziua.
Sunt născut în 13.09.1965 , angajat cu carte de muncă din 13.09.1984 pînă în prezent ( 25.10.1984--25.10.1986 stagiu militar) , 4 ani de grupa a 2 a.
În ce an aș putea să ies la pensie anticipată cu drept de muncă ?
Vă mulțumesc anticipat.
Bună ziua.
In cartea de muncă am 4 ani de grupa a 2 a , cotizație 80% .
Cu cît s-ar reduce vîrsta pentru pensionare?
Vă mulțumesc anticipat.
Bună ziua.
Ce drepturi are un împuternicit pe un cont bancar după decesul titularului ? Mulțumesc pentru raspuns.
Bună ziua
Se poate face partaj de comun acord între soți?
În urma acestui partaj se poate elimina unul dintre soți din cartea funciară ?
Vă mulțumesc anticipat.
Bună ziua
Se poate pleca in Israel fără pașaport?sau doar cu cartea de identitate ?Va multumesc anticipat
Buna ziua .
Sunt la a-2 -a casatorie.
Sotia are 3 copii din prima casatorie .Actuala locuinta este pe numele sotiei , care a fost dobindita inainte de casatorie .
Ce variante legale as avea ca in caz de decesul sotiei , copii ei sa nu ma poata da afara din locuinta ?
Eu nu am copii si nici alta locuinta .
Se poate vinde jumatate din locuinta intre soti ?
Va multumesc anticipat .
Buna dimineata .
Am cumparat o camera situata intr-un fost camin de nefamilisti, la parter .
Fostu proprietar beneficiind de faptul ca in spatele camerei exista un teren nefolosit a extins camera cu inca 6 m patrati ( de altfel nu este singurul care a facut extindere , mai sunt 4 extinderi ) dar fara acte legale pe teren si constructie .
Eu devenind noul proprietar vreau sa obtin acte legale pe aceasta constructie .
Va rog sa-mi spuneti in baza carei legi sau cum as putea sa intru in legalitate ?
( De precizat ca am fost la primarie si de la urbanism am primit negatie)
Va multumesc anticipat .
Buna ziua .
Lucrez din 1987 ca marinar la CNFR NAVROM GALATI . Am virsta de 53 de ani .
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de reducerea virstei de pensionare prin efectul legii 221 din iulie 2018 .
Va multumesc anticipat .
Buna ziua .
Va rog daca se poate sa-mi spuneti in ce grupa de munca sunt incadrati marinarii fluviali din cadrul societatii CNFR NAVROM GALATI .
Pot beneficia de prevederile noii legi de pensionare recent adoptata ?
Va multumesc anticipat .