avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate augustin39

Activitate augustin39

Este masina mea personala

În ce condiții (legale)patronul iti poate perchizitiona masina,masina fiind parcata pe domeniu public (parcare cu plata)
Va mulțumesc!!
Cu toată stima ...va contrazic...angajatorul unde lucram în 2012 a promit amenda pe baza declarațiilor mele...
Pot sa nu răspund la întrebările unui control al ITM la firma unde lucrez???
Pai acordul lor nu îl am ,dar din discuții reiese ce reiese...

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru a-i inregistra trebuia sa aveti acordul colegilor. Sunteti sigur ca acesti colegi vor recunoaste ce ati inregistrat dvs. ? Nu spuneti despre ce fel de eveniment este vorba.

Înregistrarea colegilor pe telefon după declarație...în care ei zic ...etc etc...sunt dovezi?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sesiza inspectorul sef al ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau merge in audienta. Trebuie sa detineti dovezi clare si/ sau martori pentru a nu fi vorba de calomnie.
Nu precizati daca este vorba de un accident de munca sau pe relatii de munca.

Cu mențiunea ca inspectorii itm nici nu au fost în locația respectiva...
Le au luat declaratie colegilor în alta locație...asa se procedează???
Buna ziua!!
Lucrez la o firma
Am avut un control de la itm dar oamenii carora le au luat declaratie au fost selectati iar declarațiile le au fost luate nu în locația respectiva și în alta locație
Precizez ca oamenii au fost aleși de contabila.si director iar declarațiile le au fost dictate
Ce pot face in acest sens? Va mulțumesc!
Cred ca este un abuz în serviciu deoarece un om.al.statului care vine intr un control sa le spună angajaților ce sa scrie ...se poate face denunț la parchet???sau unde???după declarațiile date de colegii mei i am înregistrat....
Bună ziua,

Eu m-am judecat cu angajatorul meu pentru ore suplimentare și am câștigat procesul cu hotărâre definitiva și irevocabila.Am incasat banii, am platit impozitul la stat, dar acele ore nu se trec în cartea de munca la salariu?

Ce trebuie sa fac?
Multumesc!
Îl pot da în judecata???
Bună ziua
O întrebare am și eu
Eu m am.judecat cu un.patron iar acum.cateva zile m am.dus sa beau o cafea în acel restaurant și m a dat afara spunandu mi ca am interdicție
Este legal acest lucru??