avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate auracojocaru

Activitate auracojocaru

Discuție partaj
Sotul a platit ratele la apartamentul meu, in timpul casatoriei. Doresc sa stiu daca eu ii datorez integral suma achitata, avand in vedere ca si el a locuit aici. Avand si copil mic de care m-am ocupat si avand mereu venit in perioada casatoriei. Merci
Am o situatie complexa si am nevoiede un avocat bun! A rugamintea sa ma ajutati cu recomandari.
Buna ziua, in noua lege din 12ian 2018 privind acordarea concediilor medicale, nu este scris explicitit daca pot beneficia de concediu medical. Am 4 luni de vechime la servici si restul pana la 6 venituri este din indemnizatia creste copil. Doresc sa stiu, adca pana fac 6 luni vechime pot lua concediu medical? Merci
buna seara, cred ca e tranzactie electronica sau tip on-hold, puteti face refuz la plata, pe motiv ca nu ati autorizat tranzactia. Vorbiti la banca si va recomand sa schimbati cardul.
buna ziua, am aflat ca firma la care lucram v-a fuziona cu alte firme. postul meu suspendat pentru perioada ccc este de director general.Doresc daca se mai considera ca am dreptul la cele 6 luni la intoarcere, daca da, dupa intoarcere au dreptul sa in schimbe postul sau salariul? merci
multumesc pentru raspuns, ce pot face daca nu imi rezolva cererea la timp?
buna ziua, as dori sa stiu pe baza carui art. din codul muncii se modifica in revisal perioada de suspendare a contractului pentru crestere copil, cu extindere de la 1an la 2ani in revisal.merci
Răspuns la discuția Iesire din actionariat firma
buna seara, administratorul cat si celalalt actionar, ei doi sunt rude, eu nu...in plus nu raspund la telefon si sunt plecati din tara.nu am cui sa vand actiunile unei firme care nu face nimic si nici AGA nu se poate tine...cred ca ramane varianta justitiei
buna ziua, sunt actionar intr-o firma,avand 33% cu alte 2 persoane, unul 33% si altul 34%,care este si administrator. Firma nu are activitate si administratorul nu a depus documentele necesare la anaf . Au inceput sa curga amenzi, problema este ce cei 2 parteneri nu vor sa faca nimic pentru rezolvarea situatiei, achitarea amenzilor si inchiderea firmei. As dori sa stiu, ce posibilitate am, ca sa ies din firma. Doresc sa platesc partea mea din valoarea amenzilor si sa ies din firma.. Problema este ca atat timp cat ei nu vor sa faca nimic, amenzile vor curge in continuare si valoare acestora deja este de 3000euro.
va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
buna seara, sotul meu are pfa cu norma fixa, asta inseamna ca obtine venituri, peste cei 3000lei mentionati in lege 111/2010 . intrebarea mea este daca eu, care voi intra in concediu de crestere copil, beneficiez de indemnizatia de crestere copil sau mi se suspenda, pentru ca sotul obtine venituri? mentionez ca a mai mult de un an vechime unde lucrez angajata.
astept raspunsul vostru,merci