avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate radusava81

Activitate radusava81

La parterul blocului, format din 4 etaje, locuiește o doamnă de circa 75 ani. Băiatul ei s-a despărțit de soție și i-a adus mamei lui (vecina bătrână) un câine de talie mare(nu cred că face parte din categoria câinilor periculoși). Fiul a motivat că a adus câinele pt. protecția mamei lui. L-am întrebat ce protecție să-i ofere dacă atunci când îl scoate la plimbare o trage după el(e mare și puternic) și bătrâna abia se ține în picioare după el,dar el a spus că animalul este pt protecție. Problema cu acest câine este că miroase îngrozitor pe casa scării. Băiatul trece rar pe acolo iar bătrâna nu spală câinele. Afară îl scoate rar pt ca nu o vad să-l scoată și se aude de multe ori de pe casa scării cum îl bate și îl întreabă "ce-ai făcut?". Când îl scoate știm toți vecinii pt ca pe casa scării este un miros îngrozitor. Mai nou pt. a mai "îndulci" mirosul, lasă deschisă ușa de la intrarea în bloc să se facă curent. Atât eu cât și vecinii i-am rugat fie să spele câinele fie să-l ducă la țară, dar nu vor. Mirosul este îngrozitor : îți întoarce stomacul pe dos, iar două vecine au vomat. Cum am putea rezolva aceasta problema? Unde să facem plângere? Protecția mediului sau protecția animalelor ori asociația de proprietari ne poate ajuta? Un temei legal pt această problemă? Mulțumesc.
In septembrie 2015 a implinit sotia 2 ani de cand era in cresterea copilului si a prelungit concediul de crestere a copilului cu handicap de la doi ani la trei ani.Incepand cu luna noiembrie 2015 a fost angajata ca bugetar cu jumatate de norma si a intrebat la ITM daca poate avea alte venituri iar de acolo i s-a spus ca daca incaseaza venituri mai mari de 3000 lei intr-un an calendaristic va plati diferenta de la stimulentul de crestere de 500 lei lunar pana la cat incaseaza ea.Mai ramanea o mica diferenta pe care urma sa o achitam avand in vedere ca avea contract pe perioada determinata pina in luna iulie 2016.In luna iunie 2016 am solicitat insertie iar doamna de acolo a spus ca trebuie prelungit certificatul cu grad de handicap pt copilcu 60 de zile inainte de expirarea celui vechi.In luna iulie 2017 am prezentat certificatul iar doamna a spus ca nu putem solicita stimulent de insertie pt. ca cererea trebuia facuta cu 90 zile inainte(60 + 30 cat trebuia sa stea si tatal)Am renuntat la insertie si din august 2016 a expirat si indemnizatia de crestere(deci nu am mai luat nici un ban).In 2 februarie 2017 ne suna de la ITM si ne spune ca datoram statului 8100lei (indemnizatia care ni s-a platit din noiembrie 2015 pana in august 2016 deoarece sotia a realizat alte venituri si nu le-am declarat).Acum cand am solicitat informatii de la aceeasi doamna a spus ca nu e greseala ei,ca trebuia sa citim legea si sa depunem actele pt.insertie ca putem beneficia de insertie)Sotia s-a imbolnavit.Greseala noastra este ca nu am citit legea si nu am anuntat ca realizeaza alte venituri.Spunea cineva ca ei au obligatia sa depisteze astfel de cazuri in 30 zile,dar eu nu am gasit.Deasemenea trebuiau sa sisteze plata imediat ce a relizat alte venituri avand in vedere ca este functionar public si venitul se poate vedea (medicul de familie de exemplu a vazut ca are si alte venituri)Ma pot indrepta in instanta impotriva angajatei?Pot beneficia de prevederile art 24al2 din oug 111/2010?
Multumesc
Dar ce sarcini sa puna? Nu cred ca ar afecta deorece eu sunt proprietar ,iar legea spumea ca primaria trebuia sa exproprieze.Dar vom vedea.la revedere
legea energiei prevede ca terenul trebuia trecut in proprietatea statului expropria scos din circuitul civil, iar proprietarilor trebuia sa le dea primaria pamant in alta parte.Intrebarea este cum mai poate fi cineva proprietar pe acest pamant daca el este scos din circuitul civil?Aceeasi problema o am si eu.
conform legii terenul de sub linia de inalta tensiune (culuarul de siguranta) trebuia trecut in proprietatea statului prin intermediul primariilor si proprietarii despagubiti prin alocarea de teren in alta zona.Eu daca sunt proprietar pe pamantul de sub linie inseamna ca acest lucru nu s-a facut...deci ce importanta are daca erau sau nu stalpii pe pamant cand l-am cumparat?Consider ca eu nou proprietar am aceleasi drepturi ca cei care erau proprietari in 1983 cand s-a construit reteaua,deci as putea sa le cer despagubiri.Asta cred eu.
Firmele ce masoara campul electromagnetic din jurul retelei sunt private sau enel?Si eu am un stalp si cica se poate construi la 4 m de la perpenticulara de la ultimul cablu plus deviatia maxima care ar fi de cca 2m.Eu as vrea sa-i dau in judecata sa le cer chirie.In jurul liniei de inalta tensiune de 110kv se formeaza un camp electromagnetic daunator pt organism si distanta de costructie ar fi de minim 50 metri (neoficial)
Sunt proprietarul unui teren ,1000mp si intr-un colt al terenului se afla un stalp metalic (tip schela) pe care trec cabluri de inalta tensiune(110kv).Terenul a fost achizitionat in anul 2008.In anul 2009 am formulat o cerere de despagubire adresata enel dar ei au raspuns ca nu pot fi despagubit deoarece legea energiei prevede ca terenurile traversate de linii de inalta tensiune(culuare)vor fi scoase din circuitul civil prin grija primariilor,iar un avocat mi-a spus ca nu as avea castig de cauza deoarece nu eram proprietar in 1983 cand s-a construit linia de inalta tensiune si cand am cumparat terenul linia de inalta tensiune era acolo.Am inteles ca in jurul acestor cabluri se formeaza un camp electromagnetic daunator organismului uman.Motivatia mea: daca acest teren era scos din circuitul civil, nu ar fi trebuit sa am act de proprietate pe acest teren,acest lucru demonstrand ca el nu a fost scos niciodata din circuitul civil deci ar trebui sa am aceleasi drepturi ca si proprietarul de drept pana la momentul infiintarii liniei electrice.Sub aceasta linie nu am voie sa construiesc ,eu fiind obligat sa-mi construiesc casa in coltul opus,dar pt acel teren eu platesc impozit.Este in Romania firma particulara care sa masoare campul electromagnetic de sub cabluri si care sa-mi spuna daca este periculos?Deasemenea un factor de discomfort sunt si pasarile ce stau pe aceste cabluri si unul de pericol ca aceste cabluri se pot rupe.Avand in vedere cele expuse mai sus ,va rog sa-mi spuneti daca as castiga un eventual proces(am auzit ca ar fi cazuri cand enel-ul plateste chirie ) sau sa mute stalpul.A castigat cineva un astfel de proces?Va multumesc.Contact:radusava81@yahoo.com
La data de 31-05-2016 am facut o cerere la banca de listare la bursa(am aprobata o cerere de refinantare la banca din euro in lei,iar pt schimbul valutar banca trebuie sa listeze la bursa valuta).La acea data cursul bnr era 4,5039 iar la banca 4,5680=nu s-a facut tranzactia.La data de 01-06-2016 cursul bnr era 4,5115 iar la banca atinge un maxim in ultima jumatate de an 4,5820.Precizez faptul ca maximul cursului valutar inregistrat la bnrin ultima jumatate de an a fost la data de 24-05-2016, respectiv:4.5194 cand banca afisa un curs de 4.5790(deci mai mic ca in luna iunie desi cursul bnr era mai mare).Azi 02.06.2016 se preconizeaza o crestere si mai mare a euro iar banca inca nu a facut schimbul valutar.Va rog sa-mi spuneti daca banca trebuie sa faca schimbul valutar la cursul din ziua cand am depus cererea(solicitarea) sau la cursul din orice zi cand vrea ea sa listeze.Pot sa solicit anularea tranzactiei potrivit Ordinului ANPC nr.632/2009.Eu doresc anularea cererii si efectuarea tranzactiei la o data ulterioara.Daca se poate sa argumentati in baza unui temei legal sau cu cazuri similare castigate de clienti. VA MULTUMESC
Recent s-a inceput izolarea blocului in care locuiesc.Ieri au terminat de izolat si apartamentul meu dar rezultatul este jalnic ,respectiv nu a tencuit sub balconul vecinului de sus(la vara vrabiile vor face gauri in polistiren si vor face cuib-deci mizerie),deasemenea nu au protejat geamurile si acum cand au mutat schela nu vor sa curete geamurile si pervazele care sunt pline de materiale de constructii.Deasemenea eu aveam izolat balconul si am rugat constructorul sa calculeze aproximativ costul materialelor de constructie le(4m patrati)si fie le scade din suma finala fie mi le da mie,dar acesta cu o atitudine nesimtita a spus ca a facut contract cu asociatia si nu-l intereseaza.Unde pot face reclamatii ,cum il pot obliga sa-mi spele ferestrele care erau curate inainte de a izola si cum procedez cu materialele (polistiren.plasa .adeziv)pentru carw iabani ,dar nu le-a folosit.Va multumesc