avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate alexluca

Activitate alexluca

- Condamnat pe 19.12.2017 la 3 ani și 6 luni, cu încă un an de încercare după efectuarea pedepsei,
- Liberarea condiționată judecată pe 02.09.2019;
- Pus liber pe 07.09.2019;
- Câștig din zile recurs compensatoriu: 120 de zile (în sentință apar 114, dar sunt executate 20 de luni pline, adică 1 an și 8 luni și 18 zile);
- Câștig din muncă: 160 de zile (în sentință apar greșit doar 152 zile, probabil încă nu fuseseră procesate zilele lucrate pe luna august).

Aș avea câteva întrebări, vă rog:

1. Zilele calculate și cele din recurusul compensatoriu nu se consideră ca fiind executate? Până la urmă s-au luat în calcul pentru liberarea condiționată.

2. I se cere acum să se prezinte lunar la secția de poliție pentru a semna, conform art.101 din NCP. Totuși ar fi rămas cu un rest mai mic de 2 ani de executat din pedeapsă. Sau se ia în calcul și anul de încercare? Pe sentință scrie că executarea pedepsei a început la 19.12.2017 și urmează să expire la 24.02.2021.

3. Dacă totuși este corect să se prezinte la secția de poliție, pentru cât timp este obligat să facă acest lucru? Până la terminarea cărui termen? Până se termină pedeapsa principală, până expiră și perioada de încercare sau până se coboară sub cei 2 ani?

4. Dacă sunt anumite greșeli/erori/scăpări în sentința prin care s-a dispus liberarea condiționată (număr greșit de zile câștig prin muncă, prin recurs compensatoriu, zile efectuate, șamd.), se pot remedia în vreun fel? Dacă da, cum și unde?

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor!
În urma unei sentințe definitive, am primit ca și pedeapsă complementară, în baza Art.66 alin.1 lit.a, b și g, interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție care implică exercițiul autorității de stat (asta mă interesează pe mine). Asta deși nu am lucrat niciodată la stat și nimeni din dosar nu are legătură cu statul, nici infracțiunea nu a implicat vreo instituție a statului.

Întrebarea este: mă pot angaja la o instituție a statului sau nu? Dacă da, pot ocupa un post de conducere sau nu?

Mulțumesc!
Imi puteti spune va rog care este suma minima peste care orice achizitie de servicii sau bunuri trebuie facuta prin licitatie in SEAP? Trebuie facuta licitatie pentru orice fel de contract, chiar daca este sa zicem in valoare de 1.000 eur? Este vorba de o institutie bugetara, in speta o scoala.

Multumesc.
Răspuns la discuția Stabilire sediu asociatie parinti
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Am vrea sa constituim o asociatie de parinti in scoala. Exista voci care spun ca sediul asociatiei ar trebui sa fie neaparat in incinta scolii. Imi puteti spune va rog daca este adevarat si daca da, care este legea, regulamentul sau norma care stipuleaza acest lucru? Daca suntem obligati sa avem sediul in scoala, scoala ne poate inchiria spatiul gratuit, fara bani? Multumesc.
Buna ziua,

Am vrea sa constituim o asociatie de parinti in scoala. Exista voci care spun ca sediul asociatiei ar trebui sa fie neaparat in incinta scolii. Imi puteti spune va rog daca este adevarat si daca da, care este legea, regulamentul sau norma care stipuleaza acest lucru? Daca suntem obligati sa avem sediul in scoala, scoala ne poate inchiria spatiul gratuit, fara bani? Multumesc.
Răspuns la discuția ONG sau asociatie civila?
Multumesc.
Noi, parintii de la o scoala din Bucuresti, am vrea sa ne organizam intr-un fel si sa constituim o asociatie. Putem constitui o asociatie civila? Am inteles ca ar fi mai avantajoasa prin prisma faptului ca nu ar trebui sa depunem lunar situatiile financiare. Sau este mai avantajos un ONG?
Multumesc.