avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate Roxanabrum

Activitate Roxanabrum

Va multumesc!
apel provocat, nu incident?
va rog sa imi spuneti. au existat doua motive de nulitate a anulare a unui contract de arendare.

instanta a admis unul dintre motive iar celalalt a spus ca nu il mai judeca deoarece a ramas fara obiect, fiind admis primul.

paratul a facut apel la Tribunalul Brasov, legat de motivul admis
daca ii admite apelul pentru motivul acela, ce se intampla cu motivul pe care instanta nu l-a mai judecat deoarece a ramas fara obiect?


Răspuns la discuția timbrare in apel
nu exista o incheiere, nu a fost niciun termen. Exista doar comunicarea de plata.
Răspuns la discuția timbrare in apel
instanta a fixat taxa pt apel la sub 10% fata de cea din prima instanta. de ce?
Răspuns la discuția legalizare hotarare
deci trebuie amandoua legalizate?
buna ziua!
am pierdut in fond, un proces civil. am castigat in apel.
am fost cu hotararea din apel sa o legalizez dar mi-au spus ca trebuie legalizata cea din prima instanta.
In cea din prima instanta scrie ca respinge cererea. Eu ce legalizez? am nevoie de o hotarare legalizata care sa spuna ca am castigat
Răspuns la discuția motive apel
va multumesc, dar tot nu am inteles, ce seintampla cu capatul de cerere nejudecat pentru ca a ramas fara obiect.
deci au fost doua capete, lipsa cauza si pret.
a fost admisa lipsa cauzei, a ramas fara obiect capatul privind pretul
daca partea adversa dovedeste la apel ca avea cauza, ce se intampla cu capatul de cerere nejudecat?
Discuție apelul incident
apelul incident se timbreaza si el?

daca vreau sa fac apel incident o data cu intampinarea, se face in cuprinsul intampinarii sau fac un inscris separat, o intampinare si un apel?
Răspuns la discuția motive apel
va multumesc foarte mult pentru raspuns, nu am avut aparator deoarece nu mi-am permis.

deci eu am avut doua capete de cerere. a admis unul iar celalalt a ramas fara obiect, pentru ca l-a admis pe primul
daca partea adversa face apel cu privire la capatul de cerere admis iar eu cer doar respingerea apelului, cealalta parte sa zicem ca dovedeste ca acel capat de cerere trebuia respins, ce se intampla cu acel cap de cerere ramas fara obiect? il rejudeca instanta?
Apleantul trebuie sa plateasca taxa de timbru?
daca in prima instanta aplatit 500 de lei cat trebuie sa plateasca in apel?
pana cand trebuie sa plateasca ?