avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate ANAMARIA1996

Activitate ANAMARIA1996

In cazul in care se suspenda activitatea , atunci raportul de munca poate fi incetat.

poate fii incetat indisciplinar si dupa data suspedari / inchideri firmei ?
Angajatorul era societate comerciala sau PFA, Intreprindere Individuala sau Familiala ?

angajatorul era intreprindere individuala .
Ce intelegeti prin incetarea activitatii?
Prin incetarea activitati inteleg suspendarea magazinului intr-un cuvant inchiderea lui
Buna ziua in luna decembrie 2015 am fost angajata la o firma care nu mi-a prezentat contractul de munca la inceperea activitati la acesta si desi am solicitat contractul de munca am fost amanata 2 luni de zile pana la prezentare si atunci mi sa spus sa in semnez retroactiv deci cu data iniotiala a inceperi activitati mele la firma respectiva . Am semnat acest contract retroactiv deoarece am fost amenintata de catre administrator ca mi se va desface contractul de munca cu litera i si nu ma voi putea angaja nici unde am acceptat sa semnez pe baza faptului ca mi sa promis ca nu se va desface contractul de munca cu litera i si vom incheia pe cale amiabila . Cand am vrut sa depun demisia nu mi sa acceptat motivand faptul ca dupa efectuarea inventarului imi va semna demisia dar acest lucru a degenerat si sa lasat cu semnarea contractului retroactiv deoarece am fost amenintata de cu desfacerea contractului de munca indisciplinar . Avand in vedere cele relatate mai sus intrebarile mele sunt :
-se poate desface un contract de munca indisciplinar cand firma si-a incetat activitatea inainte ca acest contract sa fie incheiat ? Precizez ca in urma cu o zi am fost la firma pentru a incheia contractul si mi sa facut un referat pe care nu am vrut sa il semnez deoarece lucrurile mentionate in acesta nu sunt reale
- ce pot sa fac pentru a incheia contractul de munca sa pot sa ma angajez in alta parte . Mentionez ca am fost agresata de administratorul firmei si amenitata ca voi fi data in judecata de acesta pentru ca nu vreau sa semnez acele acte si acuzata de delapidare si de substragere de acte acest lucru fiind complet neadevarat.
- aveau dreptul parinti si sotia adminstratorului sa vanda in acel magazin fara contract de munca ?
- aveau dreptul administratorul impreuna cu familia sa intre in magazin inafara orelor de program in prag de noapte . Mentionez faptul ca eu nu am avut cheie de la acest magazin asteptand dimineata sa vina sa deschida si seara sa inchida dupa bunul lor plac
- aveam dreptul sa fotografiez conditiile de munca din acel magazin
- trebuia sa mi se predee un stoc la angajare si sa primesc copi de pe acest stoc si invetare si sa am o evidenta a intrarilor si a iesirilor di acst magazin eu fiind angajata in acesta
multumesc anticipat pentru raspunsurile ce le voi primi si astept un sfat din partea dumneavostra cu ceea ce sa fac .


BUNA SEARA IN URMA CU CATEVA ZILE AM FOST AMENINTATA DE CATRE ANGAJATOR CU DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA CU LITERA I DEOARECE , IAM PREZENTAT DEMISIA MEA CU PREAVIZ . INTREBAREA MEA ESTE ARE VOIE ANGAJATORUL SA IMI DESFACA CONTRACTUL DE MUNCA CU LITERA I FARA A MA NOTIFICA IN SCRIS DOAR AMENINTANDUMA VERBAL SI DACA DA DATORITA CAROR FAPTE IL POATE DESFACE CU LITERA I DACA EU MI-AM RESPECTAT PROGRAMULDE MUNCA SI ATRIBUTIILE. POATE SA IL DESFACA IN URMA UNOR DIVERGENTE VERBALE ? SI INCA O INTREBARE AS AVEA DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL STOCUL / INVENTARUL SE FACE IN DOUA EXEPLARE UNUL RAMANAND LA ANGAJAT SI UNUL LA ANGAJATOR ? VA PUN ACESTA ULTIMA INTREBARE DEOARECE ANGAJATORUL SUSTINE CA STOCUL NU TREBUIE SA FIE FACUT IN DUBLU EXEMPLAR SI NU TREBUIE LUAT ACASA DE CATRE ANGAJAT . MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT RASPUNSURILE DIMNEAVOSATRA.
Buna ziua in urma cu patru ani mi-am dat acordul ca vecinul de la parter sa transforme apartamentul intr-un spatiu comercial .Iar acum din cauza ca se tine usa deschisa iarna eu fiind bolnav ampudandumi-se un picior nu mai sunt de acord cu acel spatiu comercial deoarece, nu ma pot intelege cu vecinul sa tina inchisa usa pe timpul ierni alt fel riscand sa imi pierd si celalalt picior din cauza frigului . Din cate am auzit acordul de functionare aspatiului respectiv trebuie reinoit la 2 ani . Nu ma pot intelege pe cale amiabila cu vecinul , ma ameninta ca ma da in judecata pentru ca i-am cerut sa inchida usa pe timpul iernii. Va rog safatuiti-ma ce sa fac . Astept raspunsul dumneavoastra . Multumesc anticipat .
Buna ziua am si eu o intrebare locuiesc la et 1 iar dedesput functioneaza un magazin pentru haide de copi. Intrebarea mea este acest magazin are obligatia sa inchida usa pe timp de iarna si sa aiba un mijloc de incalzire avand in vedere ca tot frigu se simte si la mine tatal meu find o persoana bolnava cu o amputatie de gamba si avand nevoie de caldura.Si daca au obligatia ce sanctiuni pote prevede legea pentru acestia si unde putem apela?
Buna seara sunt angajata de 3 luni la un magazin alimentar cu profil non-stop lucrez 2 zile de zi 2 de noapte si doua libere 12 ore , contractul de munca este facut la 8 ore si salariu minim pe economie . Acest loc de munca este primul dupa absolvirea liceului. Intrebarea mea este avand in vedere ca am bagat dosarul pentru prima de angajare pot renunta la acest loc de munca si ce consecinte sunt daca renunt . Vreau sa renunt deoarece , nu sunt platita pentru orele in plus fiind platita la 8 ore si lucrand 12 .Va rog daca se poate sa ma lamuriti . Multumesc anticipat.