avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Inregistrat

Activitate Inregistrat

Răspuns la discuția Furt calificat..pls help !
Vald, din experienta iti spun ca in mod cert, nu o sa se intample nimica mai mult decat amenda administrativa sus mentionata. Probabil vei mai fi chemat la politie si in cele din urma la procuror, dar astea numa pentru comunicarea reolutiei de scoatere de sub urmarire penala.Dar si aceasta, numai in ipoteza in care s-a dispus inceperea urmaririi penale.
Pe scurt, stai linistit, nu o sa se intample mare lucru
Da, e usor sa critici, aic sunt de aocrd cu tine. NU am scris mai sus in ideea de a te crticia, pe tine sau celelalte persoane.
Am subliniat faptul ca neraspunzandu-se la topicul postat se cam pierde esenta acestui forum. Si in completare, e om, mai apoi e avocat. Si bine inteles ca a gasit. Si daca tot veni vorba suma in cauza este 1750 lei RON, ceea ce mi se pare putin.
P.S. avlil, nu am zis ca raspunsurile tale au fost pe alaturi. Intr-o oarecare masura erau legate de cele postate anterior asa ca nu consoder ca ai de ce sa te simti ofensata
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2007
Foarte pe scurt: In urma deciziei faci cerere de inscriere in tabloul av. def., ti se comunica rezultatul; in sensul ca mergi la secretariat si ti se spune cat mai ai de asteptat pana la aprobarea cererii; in mom. in care cererea a fost aprobata obtii titulatura de av. def.; avand titulatura de av.def. decanatul baroului iti va invedera faptul ca ai un termen de 2 luni (termen de recomandare si poate sa difere de la un Barou la altul) in vederea efectuarii demersurilor administrative in ceea ce priveste C.I. sau alt forma de exercitare a profesiei.
Succes si ... "ne vedem in instanta":D
Răspuns la discuția SCA sau CI
Eu sunt adeptul formei clasice de avocatura, respectiv C.I. Ofera numeroase avantaje, pe care de multe ori intr-o conlucrare/ cooperare nu poti sa le ai nicicum. Daca lucrezi in domeniul comercial, artunci SCA se impune, intrucat o soc.com. de renume va cauta o echipa de avocati care sa o sprijine si nu un singur avocat, oricat de bun ar fi el. Intrucat dreptul comercial nu reprezinta mai mult de 25% din activitatea mea, prefer inca C.I.
Insa referitor la venituri, nu cred ca e regula ca SCA-ul inseamna mai multi bani decat C.I.
Mi se pare extrem de interesant faptul ca acest topic a inceput cu o simpla intrebare "Cat ... ?" Am citit pe sarite "raspunsurile" afisate si, exceptand posturile privind C.A.A. si indemnaizatia in cauza nu am reusit sa vad un raspuns vis-a-vis de intrebarea, topicul acestei dis:help:cutii. Totusi, ca sa obtina omu raspunsu pe care de mult il asteapta, chiar nu e nimeni in tema? Nu vad ce rost are sa discutam pe langa subiect atata timp cat omu a postat un topic simplu:help:
Răspuns la discuția insulta?
Ca de obicei, tipic pt "consultantii" de pe acest site. Omu a pus o problema, nu cred ca il intereseaza asa de mult despre actele normative, modificari, abrogari, sau de ce nu, propuneri de lege ferenda.
Fapta se incadreaza intr-adevar in prevederile textului de lege privind infractiunea de calomnie, dar pana la a se ajunge in instanta este cale lunga. In primul rand, va trebui ca vecinnul dvs. sa dovedeasca existenta si conditile savarsirii unei astfel de fapte.
Cand ati fost la politie, vi s-a spus ceva legat de martori? Exista martori? Va rog sa detaliati putin pt a va putea raspunde cat mai precis
De regula, se aplica suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe o perioada de 3 luni in astfel de situatii. Totodata aveti si posibilitatea de a contesta o astfel de sanctiune in termenul legal si in conditiile legii. Pt. mai multe detalii, postati un anunt si veti primi mai multe lamuriri
Răspuns la discuția furt de motorina
=D> Mi se pare corect:) Tocmai in aceasta idee insitam. Multumim pt. datele furnizate si multumim "partii potrivnice" pt. argumentatie. A fost un topic interesant, care inca odata a demonstrat ca practica bate teoria;)
Totusi se mai uita unii somnambuli ca mine. E un topic interesant si ai tot dreptul sa fi/fii:) informata de cei din domeniu. E bine ca vrei sa afli cat mai multe despre o anumita profesie, inainte de a incepe sa profesezi. Imi pare rau ca lucrurile s-au incins putin pe acest forum, dar e un fenomen destul de frecvent atat pe acest forum cat si in profesia de avocat. Aceasta experienta ar putea fi un prim pas, la nivel orientativ, despre ceea ce inseamna sa fi avocat. In aceatsa profesie mereu apar critici si discutii contradictorii. Ti-am scris si mai sus, fi mai optimista si nu pune totu la suflet. Daca doresti sa afli alte informatii privind avocatura, in genere, pune un post si ti se va raspunde:wave:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Da, asta mi se pare o metoda eficienta citesti pr civ odata, dup'aia faci pe subiecte. E de preferat ca subiectele sa fie tratate in ordinea in care sunt prezentate in tratatul de pr. civ. si nu in ordine alfabetica sau dupa alte criterii. Obligatoriu, recapitulat si reluat periodic. Aveam obiceiul sa subliniez direct pe carte punctele forte ale subiectului, respectiv elementele de baza prezentate. Daca aveam timp, faceam si o mica schita pe o foaie separata, niciodata mai mult de o pagina. Dar stai linistita, daca din aprilie inveti si examenul va fi prin noiembrie, conform obiciului, ai toate sansele sa reusesti;)