avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate iarina_73

Activitate iarina_73

Buna ziua!
Am primit un proces verbal pentru sanctionarea unei contraventii prevazute de Legea 333/2003 prin care am fost sanctionat ca nu am asigurat paza la punctul de lucru.
Puteti sa-mi spuneti ce motive as putea sa invoc pentru a contesta acest proces verbal?
Va mutumesc.
Răspuns la discuția Contract de lucrari
mltumesc pentru raspuns, art.97 din HG 925 din 2006 am invocat-o dar Autoritatea contractanta nu este dispusa pentru negocieri, cu toate ca perioada de valabilitate a contractului a fost prelungia din culpa A.C.
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o problema. In cazul in care s-a incheiat un contract de lucrari prin licitatie in baza O.U.G. nr.34 din 2006 cu doi ani in urma, dar acest contract nu s-a finalizat inca. In contract este specificat ca nu se pot ajusta preturile. Fata de oferta initiala preturile la materia prima au crescut foarte mult, iar pentru a finaliza contractul societatea, operatorul economic, pierde foarte mult nu isi pot acoperi nici cheltueielil dar sa poata realiza un profit. Intrebarea mea este cum am putea convinge autoritatea contractanta sa accepte marirea pretului in functie de rata inflatiei, o baza legala.
Va multumesc.
Buna ziua.
Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un model de registru al asociatilor pentru un srl in format electronic.
Va multumesc
Buna ziua!
Poate sa-mi trimita un model pentru Registrul asociatilor la un srl.
Va multumesc.
Buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o problema
doua societati comerciale pot sa se imprumute cu bani una pe alta, ce conditii trebuie sa indeplinesca. Este legal sa se incheie contract de imprumut.
Buna ziua! Puteti sa ma ajutati cu un sfat cum sa recuperez banii de la primariile cu care am incheiat contracte pe baza O.U.G. 34/2006. Am de recuperat foarte multi bani de la autoritatile contractatnte, dar ei tot spun ca nu au primit banii de la Guvern. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema. O societatea comerciala are incheiat un contract de achizitie publica cu o scoala, nu s-au achitat facturile, s-a facut procedura concilierii directe, fara nici un rezultat. In instanta pe cine chem in judecata scoala sau autoritatea administratiei locale, orasul, comuna etc. ...... Va rog sa ma indrumati ce procedura sa urmez pentru a recupera creanta pentru lucrarile efectuate Va mutumesc anticipat.
Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu o problema. Exista in O.U.G. nr.34 din 2006 modificata un text de lege prin care sa se precizeze faptul ca daca participa ca si operator economic mai multe IMM-uri impreuna la licitatie, cum sunt ele considerate tot IMM-uri sau cum? Iar garantia de participare este redusa la 50% sau cum vor proceda toate vor fi scutite?
Va mutumesc
Discuție Parte civila
Buna ziua!
Sunt citata pentru primul termen de judecata in instanta in calitate de parte civila.
In cazul in care nu ma prezint, ce se intampla?