avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate s3riouss

Activitate s3riouss

Răspuns la discuția Taxe si impozite PFA 2018
Multumesc!
Buna ziua, am un PFA (suspendat din octombrie anul trecut).
De la ultimile modificari fiscale nu imi este foarte clar ce taxe trebuie sa platesc in caz ca incep sa am activitate pe el.
Sunt angajat si am posibilitatea sa fac niste bani extra job dar nu o sa depasesc suma de 22800 lei pe an (o sa fie pana in 11000 lei pe an).
Pentru aceasta suma infara de 10% impozit pe venit mai trebuie sa platesc asigurare de sanatate si contributia la pensi la nivelul unui salariu de 1900 lei?
Multumesc anticipat!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imi cer scuze ca deviez de la subiect, dar dumneavoastra domnule Attila ce propuneti? Sa stea si sa fie umilit de patron, sa fie platit pe 8 ore cand lucreaza 12... imi cer scuze dar asta este problema... sunt prea multi oameni care stau si inghit toate mizeriile patronilor. Am trecut prin asa ceva, nu credeam ca pot sa gasesc ceva mai bun, taceam si faceam pana la un punct cand a devenit prea nesimtit, l-am reclamat la ITM si la scurt timp mi-am dat demisia. NU sta sa te umileasca,
Ne puteti spune si ce benzinarie a fost, macar sa ne ferim de ei?
Răspuns la discuția Imprumut cu contract notarial
Da, este 100% solvabil are mai multe proprietati cu actele pe numele lui, 10000 euro
Buna ziua. Doresc sa imprumut un prieten cu o suma mai mare de bani si vreau sa merg la notariat sa fac un contract, care din cate am inteles are putere executorie (in caz de neplata ma duc direct la excutor cu contractul).
In cazul in care nu este repectat termenul de plata si ajung la executor, imprumutatul mai poate sa vand vreun imobil inainte sa imi restituie banii?
Daca ajung la executor eu trebuie sa mai platesc ceva, sau doar cel de la care se recupereaza?

Multumesc de ajutor. O zi buna!
Discuție Sediu PFA
Buna ziua, doresc sa imi fac un PFA (creare website-uri si gazduire website-uri). Locuiesc intr-o casa cu trei nivele, cate un proprietar pe nivel. Imi trebuie acordul celorlalti proprietari? Daca da, unde gasesc un model cu acordul lor? Pe site-ul ONRC X-( nu am gasit decat un formular pentru asociatie de proprietari.

Multumesc anticipat. O zi buna!
In 2008 parintii mei s-au aflat in aceasi situatie, autorizatia de constructie nu a iesit nici la 3 luni dupa termenul legal, s-au apucat sa contruiasca si dupa vreo inca 3-4 luni au venit niste doamne de la primarie, au constat ca nu era autorizatia emisa si am primit amenda 10000 de lei, normal am facut contestatie si la judecata nu a mai fost de platit decat 500 de lei din cei 10000. Autorizatia a fost emisa cu vreo 7-8 luni intarziere si ar fi insemnat sa asteptam sa vina iarna sa putem sa ne apucam sa construim
Buna ziua, locuiesc la demisolul unei case, unde o vecina are o camera si pentr a avea access la acea camera foloseste casa scarii si un hol de unde stau eu. Ieri am fost plecat intre orele 21-00 si cand am ajuns acasa am observat ca mi-a umblat prin lucruri (am uitat sa inchid o usa). Ce pot sa fac in acest caz, pentru ca nu mi se pare normal sa imi umble prin lucruri. Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția Tentativa frauda vanzatori OLX
Am avut un priten care a avut neplacuta experienta sa treaca prin asa ceva, in cazul lui plata a fost prin western union si la fel dupa 15 minute retrasesera banii cu un buletin fals in grecia. A fost la politie si au spus ca nu prea au ce sa faca, a reusit intr-un final dupa ce a fost la un aviocat sa puna presiune pe western union si sa isi recupereze o mare parte din bani. Aveti grija pe ce pagini intrati, ca se fac si copii la paginile oficiale, de unde va culeg datele de card sau alte date de trasnfer. Din pacate nu se poate face mai nimic, si sunt foarte dese aceste cazuri