avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Activitate anonim281986

Activitate anonim281986

Buna seara! O mica nelamurire cu privire la prevederile art 7 din Regulamentul de exercitare a profesiei de consilier juridic, acesta poate constiitui baza legala pentru a se putea plati o astfel de suma consilierului juridic? mentionez ca persoana in cauza este membra cu acte in regula a colegiului teritorial
in situatia in care in procesul-verbal de situatie intocmit de catre executorul judecatoresc se mentioneaza pe langa index-ul apometrelor si contoarelor de gaz si energie electrica si debitele inregistrate catre asociatie, acest aspect nu semnifica faptul ca sumele sunt in sarcina adjudecatarului?
sa stabilit doar perioada convocarea se efectuaeaza cu respecatrea termenului de 7 zile, iar de ce sa tinut in februarie se va afla in urma anchetei care se va face de catre politie
asociatia are 240 de membri, iar comitetul exeutiv a anuntat inca din luna ianuarie faptul ca adunarea generala ordinara va avea loc in luna martie conform dispozitiilor legale, ori raportat la numarul de membri 3 nu reprezinta cei 20% ceruti de dispozitiile legale pentru convocare, si mai mult nu au precizat despre ce fel de adunare este vorba, s-a tras concluzia ca este vb de un ordinara intrucat au discutat despre bugetul de venituri si cheltuieli, ori aceste aspecte sunt atributul comitetului astfel cum ati confirmat si dumneavoastra
Buna ziua!
Am participat la o sedinta convocata de catre 3 proprietari membri ai asociatiei, sedinta pentru care au intocmit un singur convocator in care precizau faptul ca in cazul in care in prima zi nu este intrunit cvorumul legal aceasta se va reconvoca a doua zi, fapt ce sa si petrecut. la aceasta sedinta insa a participat contabilul angajat al asociatiei care nu este membru al asociatiei, aceasta fiind cea care a luat cuvantul in cadrul sedintei si prezidand-o in baza unei imputerniciri notariale. este corecta convocarea acesteia si participarea in acest mod? ce am putea face?
iar la sedinta nu au fost invitati sa participe presedintele actual sau comitetul actual.
Buna ziua!
As putea obtine acu o copie legalizata a unei sentinte pronuntate in anul 2011 care nu mi-a fost comunicata desi ama vuta calitatea de pate in dosarul respectiv? Poate fi obtinuta prin intermediul unei singure cereri?
Răspuns la discuția plata onorariu curator special
Am inteles multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția plata onorariu curator special
la iasi
Buna ziua!
Intr-un dosar in care am calitatea de reclamant s-a dispus achitarea onorariului provizoriu pentru curatorul desemnat de catre instanta pentru parat. Intrebarea este unde se achita acest onorariu? Se depune direct in contul bancar al curatorului?
Buna ziua!
o intrebare conform regulamentului de exercitare a profesiei de consilier juridic in ce conditii se poate incheia contractul de management juridic prevazut in acest regulament?