avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate paolopaolo

Activitate paolopaolo

Din 2018 beneficiez de pensie gr.2 invaliditate pina in prezent.
In. 2018si 2019 sunt inregistrat cu contract de munca 4 ore in Italia. Din 2019 am luat somaj in Italia pina in prezent. Acum vreau da depun tot in Italia cerere pt ajuror de boala pt timpul lucrat in Italia. In italia trebuie sa declar pensia din Romania.
Ce se poate imtimpla daca cele doua institutii isi trimit una alteia datele.
1 trebuie sa dau banii inapoi pe 2018si prezent
2 suspen
darea din prezent +banii
3. suspendarea+ banii+anularea pensiei
4.altele
Va multumesc
Lucrez cu acte in Italia si acum sunt in concediu in tara.Am hotarit da ma operez de tiroida in tara , fiind programat in zilele urmatoare pentru interventie.Ce acte medicale trebuie sa cer si cu ce parafe si semnaturi daca trebuie traduse ,modalitatea de trimitere (posta ,email,etc) termenul pina cind , Cui se trimite ,patronului sau la INPS (casa de sanatate din italia).Voi avea dreptul la zile platite pentru perioada de spitalizare sI perioada de covalescenta de statul Italian?
As dorisa va cer sfatul in urmatorul caz.Mama mea a obtinut in instanta in 1984 casa si cei 250 de mp in urma dezbaterii succesoralecu cei 7frati. In 1985 tatal meu pe numele lui construieste pe acel loc cu autorizatie de demolaresi consructie.In urma legii18/1990 ei au ccrezut ca cei250mp se transforma im 1000mp nefacind nici o cerere ,demewrs la primarie. apoi se de un Titlu de proprietate exact pe acea suprafata pe numele defunctului si minsscriusi pe titlu ca mostenitiri si toti fratii mamei.Asadar pe pamintul altui proprieter parinti mei au casa.S-au strins toate certificatele de nastere si casatorie deces,de la care este un singur nepot de pe vnepot nu s-a reusit care doreste bani seriosi si pentru 2 copii. Avocatul a cerut actele de la toti ,dar nu putem incepe actiunea fara el .Cum se poate cita ,notifica legal ,ca sa putem incepe iesirea din indiviziune.Daca in cest context se poate invoca uzucapiunea ,terenul fiind pe titlu din 1998 ,iar parintii sint din 1985pina in prezent si nu au avut litigii cu vecini sau cufrattii pt acel tere
Pe un teren se afla casa parintilor construiuta cu autorizatie de constructie in 1985. La data respectiva terenul casei era de 250 m patrati ,loc obtinut in instanta in urma dezbaterii mostenirii intre fratii mamei in 1984. In cadastrul actual,casa si curtile au 1000mp sunt incluse pe un titlu de proprietate avind mostenitori toti fratii mamei Pot cere de la primarie autorizatie de demolaresi constructie sau doar demolare?
Discuție Uzucapiune
As dori sa stiu daca in cazul meu pot beneficia de uzucapiune:
Tatal meu a construit in baza unei adeverinte de constructie o casa in anul 1985. Terenul aferent a fost de 250 metri patrati castigati in urma procesului de dezbatere a mostenirii din partea socrului. In anul 1990, nu a depus cerere la primarie pentru ca cei 250 metri patrati aferenti constructiei, conform legii nr 18/1990 sa devina 1000 metri patrati. In anul 1998 se elibereaza un titlu de proprietate din care rezulta ca cei 1000 de metri patrati apartin mostenitorilor socrului defunct,decedat in 1981. Asupra celor 1000 de metri patrati, pe care este construita casa, nu a existat litigiu sau probleme de vecinatate, si nici pana la data curenta nu este deschis actiune de partaj din partea mostenitorilor. Mentionez ca in toata perioada 1985-2016, acesta a platit toate taxele si impozitele aferente.Depasind perioada de 30 ani,in care a folosit acest teren, poate deveni proprietar in baza dreptului de uzucapiune? Va multumesc