avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate mariapopesc

Activitate mariapopesc

Răspuns la discuția alocatie sustinere a familiei
Multumesc!
Buna ziua.Momentan beneficiez de alocatie de sustinere a familiei.Tatal copilului a fost obligat prin hotarare judecatoreasca la o pensie alimentara de 240 de roni pe luna.Acesta nu plateste pensia in fiecare luna ,ci o data la 4-5 luni suma acumulata.As dori sa stiu cum se declara acesti bani?Deasemenea as vrea sa stiu care este regula limitei de 3000 de roni pe luna, deoarece eu am un depozit de 2000 de roni, dar daca o data la 5 luni primesc pensia alimentara peste 1000 de roni, depasesc suma de 3000 si ar trebui sa mi respinga dosarul? As dori sa stiu daca bursele de studiu si alocatia de stat se calculeaza la atingerea sumei de 3000 de roni pe luna?Multumesc
Buna ziua!.Ajutorul banesc primit de la rude(prin western union) se considera venit in cazul alocatiei de sustinere a familiei?
As mai dori sa stiu cum se calculeaza limita aia de 3000 de roni in cont.Se insumeaza toate veniturile de pe o luna sau se uita sa vada daca in ziua x s-a atins suma de 3000 de roni?
Daca cineva face o comanda si nu ridica coletul poate fi sanctionat (amenda) sau dat in judecata ?
Răspuns la discuția intampinare judecatorie
Am fost chemata in judecata intr-o alta tara, pentru a se stabili un program de vizita tata-minor.Cum minorul nu mai locuieste de 2-3 ani acolo am cerut sa se judece dosarul in Romania. Am primit un raspuns de la judecatorie prin posta in care mi se spune ca dosarul este reziliat, cerearea mea de se muta dosarul nu va fi onorata si imi indica sa desemnez timp de o saptamana de la primirea instiintarii pe cineva sa ma reprezinte in instanta. Deasemenea se mai specifica ca decizia se poate contesta timp de o saptamana de catre reclamant.
Răspuns la discuția intampinare judecatorie
Este vorba de un proces inafara tarii.Eu am trimis intampinare si azi am primit raspuns.am cerut sa se judece cauza la o instanta de pe teritoriul Romaniei.Raspunsul pentru aceasta cerere este urmatorul: cererea de a se muta dosarul 566 catre instanta X nu va fi onorata, iar instanta reziliaza dosarul deoarece nu este competenta.Deasemenea la final mi se cere sa desemnez in termen de o saptamana pe cineva sa ma reprezinte in instanta.Mai trebuie sa trimit raspuns daca dosarul este anulat?
Buna ziua! Daca un proces este intrerupt deoarece instanta respectiva se declara din oficiu incompetenta sa analizeze cazul, mai trebuie sa desemnez pe cineva sa ma reprezinte?
Ma refer la o persoana ce a fost chemata intr-un proces in alta tara ce face parte din UE si nu are posibilitatea deplasarii in acea tara
oricine este chemat intr-un proces poate cere asistenta juridica transfrontaliera?Trebuie sa faca vreo dovada?
AS dori sa stiu cum se ajunge la comisie rogatorie.Doresc sa obtin cazierul unei persoane din afara tarii intr-un proces civil.Trebuie sa fac o cerere instantei in acest sens sau trebuie sa conving instanta ca este nevoie de asa ceva?