avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate OryPop

Activitate OryPop

Va rog sa ma ajutati. Recent am aflat ca cineva necunoscut mie a obtinut fara acordul meu un document cu datele mele personale(fisa auto,copii buletin,) fara nicio justificare.Sunt publice aceste date?.Am aflat intamplator printr-o cunostinta comuna si am intrat in posesia documentului listat care contine si un numar de identificare al unui agent...(probabil)cel care a obtinut documentul.Pot face ceva legal in acest sens? Multumesc frumos!
Va rog sa ma ajutati cu un răspuns.Casa in care locuiesc impreuna cu fosta mea sotie este subiectul unui proces de partaj. Sunt obligat legal sa-i primesc parintii in imobil pentru o perioada mai scurta sau mai lunga, sau pot refuza acest lucru?Multumesc!
Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati. Am un SRL unde sunt administrator si asociat unic si nu stiu cum imi pot deduce cheltuielile cu autoturismul firmei si in ce procent? Cum e mai avantajos?Foi de parcurs sau delegatii? ( de exemplu drumul zilnic de la sediul social la punctul de lucru aflat la 30km)? Modelul de foaie de parcurs existent online e bun sau trebuie unul tipizat?Multumesc anticipat!
Va rog mult sa ma ajutati. In cazul unei microintreprinderi care face comert,impozitul cuprins intre 1-3% se aplica cifrei de afaceri realizate sau diferentei intre marfa vanduta si cea cumparata? Concret: vand de 100 lei din care 80 de lei reprezinta costul marfii,deci venitul e de 20. La care din valori se aplica impozitul?
Care e plafonul pana la care un SRL se declara microintreprindere potrivit noului cod fiscal? Va multumesc !
Va rog sa-mi spuneti cum se stabileste impartirea bunurilor imobile si mobile? Cine stabileste ? Cine vinde? Va rog sa ma lamuriti cum se face aceasta impartire in cazul contributiei egale? Aproximativ cat timp dureaza?Va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Partaj bunuri mobile si imobile
Multumesc pentru raspuns! Va rog sa ma lamuriti cum se face aceasta impartire in cazul contributiei egale? Cine vinde bunurile? Cum se procedeaza? Aproximativ cat timp dureaza?
Va rog mult sa ma ajutati ! In cazul unui divort , cum se procedeaza la impartirea bunurilor atunci cand partile nu se inteleg? Mentionez ca detin doua imobile si un autovehicul si nu exista cale amiabila de rezolvare a partajului.Multumesc frumos !