avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Diamandi

Activitate Diamandi

Am trimis in Danemarca al autoritatea centrala documentele pentru executare silita a sotului pentru pensie de intretinere si dupa cateva luni am primit raspuns ca din cauza volumului mare de dosare autoritatea nu poate transmite un raspuns rapid si ca restituie documentele originale!
Cui trebuie sa ma adresez mai departe? Ce sa inteleg din ce mi-au scris? ca este in rezolvare cazul dar nu rapid? A fost o formula eleganta de a imi spune ca s-a inregistrat cazul dar ca sa astept sau ca nu se poate face executarea silita si de aceea imi trimit actele originale inapoi?
Va multumesc!


Cornel Vasile a scris:

Solicitati sprijin si de la Ambasada României la Copenhaga
[ link extern ]

adrese la alte institutii unde? aici sau in Danemarca?
exista modele de adrese pe internet in cazul acestei situatii?


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveți nici un motiv.pt CEDO.Trimiteti mesaje peste mesaje,reveniri,adrese la alte instituții,contactați un av danez etc.

Am trimis prin Ministerul Justitiei in Danemarca la Familieretshuset (asa cum mi-au indicat dansii) cerere de executare silita in baza hotararii judecatoresti executorii. Asta se intampla in luna februarie. Nu am primit niciun raspuns.
Pot face plangere la CEDO sau unde sa ma adresez ca sa primesc un raspuns? Am trimis email la Familieretshuset dar primesc un mesaj automat, atat. A mai avut cineva tangenta cu Danemarca pe partea aceasta? Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita succesiune
Am facut acest lucru, numai ca astept un raspuns din luna februarie.
Autoritatea centrala care se ocupa de executarea silita acolo este Tribunalul de Familie. Poate de aceea dureaza atat.



Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Diamandi a scris:
''Plata benevola, cat timp nu acopera intreaga restanta, nu intrerupe nimic.''...adica daca el trebuie sa plateasca 4000lei/luna, hotararea executorie avand in vedere declaratiile fiscale din tara in care locuieste, iar el trimite copilului 1000lei, este in regula? a precizat la tribunal ca plata pensiei de intretinere copil nu trebuie sa ii afecteze traiul lui obisnuit. prin urmare, daca el e obisnuit sa traiasca bine sau foarte bine, nu trebuie sa ii fie afectata aceasta viata,


Il puteti executa relativ simplu in Danemarca. Potrivit Regulamentului nr. 4/2009 al CE si Legii nr. 36/2012 trebuie sa trimiteti catre Ministerul Justitiei din Romania documentele aratate in Regulament iar acesta le transmite catre autoritate desemnata in Danemarca. Nu va costa nimic si nici nu dureaza foarte mult.
[ link extern ]


Răspuns la discuția Executare silita succesiune
''Plata benevola, cat timp nu acopera intreaga restanta, nu intrerupe nimic.''...adica daca el trebuie sa plateasca 4000lei/luna, hotararea executorie avand in vedere declaratiile fiscale din tara in care locuieste, iar el trimite copilului 1000lei, este in regula? a precizat la tribunal ca plata pensiei de intretinere copil nu trebuie sa ii afecteze traiul lui obisnuit. prin urmare, daca el e obisnuit sa traiasca bine sau foarte bine, nu trebuie sa ii fie afectata aceasta viata,
Răspuns la discuția Executare silita succesiune
In faza de fond am avut avocat. in faza de apel nu mai avem ca a decedat si am decis sa il reprezint eu pe fiul meu/nostru. Mostenirea este dupa decesul parintilor. Presupun ca i-a cedat partea fratelui, in detrimentul copilului nostru si, poate, ca sa nu fie executat silit in ceea ce priveste suma de dat pentru pensie de intretinere.
Răspuns la discuția Executare silita succesiune
Da, corect, de la introducerea cererii, dar si asa, nu plateste suma intreaga lunara stabilita prin hotarare iar procesul a inceput in 2022, el platind doar o suma modica pe luna incepand cu luna urmatoare celei cu hotararea. Succesiunea este pentru bunuri imobile din Romania.
Răspuns la discuția Executare silita succesiune
Hotararea spune sa plateasca 1/4 din venit, retroactiv. Paratul nu plateste lunar suma aceea ci cat vrea el lunar, mult mai putin si are de platit si retroactiv, cf hotararii executorii si nu o face, ca sa ajunga la zi cu datoria.
Paratul nu locuieste in Romania iar aici nu are ce sa ii fie executat.

Răspuns la discuția Executare silita succesiune
Pe fond este executorie hotararea. A facut apel, dar trebuia sa inceapa sa plateasca. El nu ii trimite copilului toata suma lunara (1/4 din venitul net) ci 1/4 din ce ii ramane.
Legea nu mi'e clara, daca timp de 3 luni consecutiv plateste cat vrea el, nu cat spune legea, se pune sau nu? El mizeaza pe faptul ca se pune.