avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate tom33

Activitate tom33

-este binecunoscut faptul ca in multe cazuri ceea ce se prezinta la interviu despre un job poate fi diferit fata de ceea ce este intr adevar real
-pentru a nu exista suspiciuni ,ofer viitorilor potentiali angajati posibilitatea de a face o simulare pe post ( 1-2 ore) cu drept de refuz daca ceva nu concorda cu asteptarile pretendentului ( fara insa a face si formele costisitoare de angajare pt proba)
-intrebare: ce formula pot agrea cu viitorul candidat vs itm aceasta simulare fara a intra sub incidenta legii privind munca la negru
doresc consultanta specializata( avize, autorizatii ,legislatie,etc) pentru deschidere unei unitati de productie produse cosmetice
aveti dreptate,imi cer scuze,departe de mine ideea de a jigni pe cineva,insa viata si parcurgerea ei este bine sa fie "condimentata" si cu putin umor.
m a apucat rasul si nu m am putut abtine sa nu raspund pe un ton glumet, Puteti incerca ca pe baza licentei sa cereti mai multa mancare acasa sau un loc liber in autobuz.Glumesc, insa o asemenea intrebare nu confirma terminarea unei facultati, pe de alta parte doar rezultatele pot sustine o cerere de marire salariu. in viata conteaza ce faci nu cine esti
problema :
-contract semnat in 2014 , fibra internet
-contractul a fost semnat fara a obtine vreun avantaj ( telefon sau alte facilitati) ---- -multe probleme tehnice...perioade dese fara functionare ( se poate demonstra)...refuza insa sa rezilieze contractul inainte te termen

intrebare:
-se poate castiga un proces cu ei?
stiu ca este un subiect cam delicat ,mai ales postat in acest forum ( exista tendinta poate de a nu fi luat in seama, tine de impartialitate) insa vreau sa stiu cum se poate face plangere impotriva unui avocat care nu si a respectat contractul avut cu clientul....din fericire aceasta "avocata" ( ghilimelele sustin calitatea acestuia) nu face parte din grupul activ de pe acest site si forum....
..este vorba de o simpla actiune...o societate X a emis o factura pentru un bun catre o societate y....societate y a facut plata dar societatea x refuza sa livreze bunul....
..drept urmare am contactat o " avocata".( in fapt o gluma proasta la adresa acestei meserii)...imi asum cu toata responsabilitatea cele spuse...avocata care dupa ce si a insusit banii pentru procedura si a batut joc de orice responsabilitate ( somatie , citatie,informare , proceduri)..rezultatul fiind bineinteles negativ.." respingere cererea creditoarei...in fapt lipsa prezenta si procedura
..nu rezultatul ma deranjeaza ci modul prin care aceasta "avocata" si a batut joc
..din respect pentru cei seriosi in aceasta meserie doresc sa i fac plangere in barou...este posibil?
In data de 18 /10.2015 in jurul orelor 15 : 30 ,pe raza judetului Buzau am fost depistat de echipajul radar fix cu viteza peste limita legala in localitate….drept urmare mi a fost retinut permisul de conducere in vederea suspendarii si s a aplicat o amenda de cca 500ron
Tot in ziua de 18/10/2015 in jurul orelor 16:00 pe raza judetului Galati am fost depistat de echipajul de politie cu radar mobil ( au zis ei ca in localitate…chiar daca era incert,nu am comentat) cu viteza de 103 km/ora
In urma acestei constatari echiapjul a decis retinerea permisului de conducere precum si aplicarea unei amenzi de cca 500 ron. Permisul de conducere fiind retinut cu o ora inante s a procedat la retinerea dovezii initiale si eliberarea unei alte dovezi de circulatie cu drept de conducere 15 zile
Mentionez ca la a doua abatere permisul de conducere nu era suspendat ci doar retinut in vederea suspendarii , in acest caz nu poate fi luata in considerare ca a doua abatere se afla sub incidenta OUG 195/2002 art 221 . Acest fapt mi a fost confirmat si de reprezentantul de la IGP Bucuresti Udriste de la Serviciul Rutier,biroul Relatii Clienti
Mentionez faptul ca am fost admis la testul de verificare si am obtinut 15 din 15
Mentionez ca am achitat cele doua amenzi aplicate de echipajul de politie
Mentionez ca detin permis de conducere pentru categoriile A,B,C,E si aceasta profesie este necesara pentru locul de munca
Comform celer mentionate mai sus va rog sa mi comunicati daca am dreptul sa ridic permisul dupa 2 luni

Va multumesc,