avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate FLORENTINA-A

Activitate FLORENTINA-A

poate nu m -am exprimat prea bine ! raspunsul dvs nu e concludent .
daca ati putea sa recititi si sa -mi raspundeti punctual, va rog.
cel putin la ultima intrebare, scopul meu nu este sa oblig omul sa ramana intepenit la mine, daca el nu mai vrea sa stea ! m -am referit la relatia cu anaful !
multumesc.
buna ziua, as dori sa stiu, va rog, daca noul impozit ptr chirii se aplica doar contractelor inregistrate din 2023 sau si celor anterioare ?
daca contractul de inchiriere este incheiat in dec 2022, dar inregistrat in ianuarie 2023 ce impozit va avea ?
care este valoarea minima de inchiriere la care se aplica impozit ?
cand se plateste impozitul pe chirie si ce declaratie trebuie depusa?
cum se pocedeaza cand chiriasul renunta la contract inainte de termen?
multumesc.
din pacate , nimic mai mult .. daca aflam ceva suplimentar, poate ne anuntam reciproc. :) multumesc.
buna ziua , va rog, as dori sa -mi transmiteti mai concret articolele din lege care fac referire la acest lucru, ca sa am o baza legala din momentul in care voi face acest lucru si sa nu risc sa returnez eventual pensia :) . multumesc.
multumesc ptr rapiditatea raspunsului si foarte multumitor ptr mine :) toate bune !
Sunt unic asociat la un SRL cu 1 angajat ( eu ) . Intentionez sa ma pensionez anticipat pana la sfarsitul anului. As vrea sa stiu, va rog, daca firma va putea sa functioneze ulterior cu 0 angajati si daca eu pot ramane in continuare actionar in conditiile in care voi fi pensionata anticipat. Ce fel de impozite voi datora statului ? Multumesc. Zi buna .
Discuție donatie
Buna ziua, intentionez sa fac o donatie in bani fiului meu care este casatorit. Cum as putea sa procedez in asa fel incat in cazul in care se desparte sa beneficieze doar el de aceasta suma ? Adica sa nu fie impartita. Multumesc.
Buna ziua , As dori, va rog, un raspuns cu privire la restutuirea taxei auto intr-un caz special . Mai precis, in 2008 o SC a achizitionat prin leasing un autoturism ptr care in acea perioada a achitat taxa aceasta. In 2010 s-a schimbat utilizatorul in pers fizica, aceasta finalizand ulterior leasingul. Pe cartea de identitate a masinii este trecuta firma de leasing, apoi pers fizica. Pe vechiul talon( inainte de cesiune ) este trecuta firma de leasing, apoi utilizatorul fiind SC. ANAF mi-a transmis ca pers care face dovada platii ( in cazul nostru SC ) incaseaza taxa doar daca este inscrisa in cartea masinii. In plus SC este radiata, deci n -are cont bancar. Astept cu interes un raspuns competent. Multumesc.
are cineva vreo parere ? :)
pe data de 6.02.2018 am achitat online un monitor samsung care a ajuns ulterior la sediu. pe 7.02.2018 l-am instalat. pe 8.02.2018 monitorul, desi primea curent, nu s-a mai deschis. Deoarece nu am cumparat un produs second nu am interesul sa -l repar, iar societatea refuza returul pe motiv ca este achizitionat de pers juridica ! in acest caz pot sa cred ca mi s-a livrat un produs deja cu probleme, ei bazandu-se pe faptul ca va intra in service !!!!
In cazul persoanelor juridice (acestea nu au calitate de consumator) ne rezervam dreptul de a accepta sau nu returul produselor. Asa scrie pe [ link extern ] !
Buna ziua ,
de 10 ani am un contract de colaborare cu un SA care consta in servicii reciproce - deci fara implicare financiara ptr niciuna din parti ( servicii de imagine/promovare ) . In urma implementarii legii 99/2016 as vrea sa stiu, va rog, ce fel de contract vom avea deoarece se pare ca nu mai este in regula acest gen de barter. iar licitatia ( valoarea este +/- 500 euro ) nu -si are sensul deoarece eu, SRL, prestez un serviciu contra serviciului public oferit. In plus acest parteneriat este conditionat de terti, deci intr-o luna este .. .sau nu este . Mentionez ca in decursul timpului nu au fost probleme ptr niciuna din parti, dimpotriva, serviciile prestate fara costuri au adus beneficii de imagine partenerului meu. In plus, nicio alta societate nu si-a exprimat dorinta de a se implica cel putin in paralel.
Astept cu interes raspunsul dvs . Multumesc.