avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate alyndizzy

Activitate alyndizzy

Buna ziua! Doresc să vând o mașină vechinului meu, problema este ca nu are toata suma, restul de 6000 sa ii plătească după 6 luni. Este posibil /cum ar trebui sa procedez printr-un contract cumva?
Răspuns la discuția Comunicare hotarare civila
revin cu o intrebare ,am observat ca pe comunicarea la hotararea civila scrie din data de 5 Aprilie 2016 ( eu procesul l-am avut pe 22 Martie) Daca comnunicarea este din data de 5 Aprilie 2016 si termenul era de 30 de zile nu ar trebui sa apara si definitiva avand in vedere ca pe site-ul de la judecatoria galati dosarul meu cu nr . : 18134/233/2015 scrie :Data ultimei modificari 13.05.2016 banuiesc ca dupa data de 13 iunie ar trebui sa fie si hotararea definitiva!?
Răspuns la discuția Comunicare hotarare civila
va multumesc ! sper sa gasesc o cale sa nu mai astept inca 30 de zile pana la hotararea definitiva.
Răspuns la discuția Comunicare hotarare civila
Sa ma duc la politia rutiera si pur si simplu sa il predau? ce optiuni sunt sa pot termina mai repede din martie am crezut ca renuntand la plangere o sa se termine tot in 30 de zile si ma pot intoarce la munca acum daca trebuie sa mai astept iar inca 30-60 de zile pana la hotararea definitiva plus inca 30 de zile dupa cu permisul suspendat.... pot face cerere sau ceva de genul in care sa se termine tot sa predau permisul 30 de zile si dupa sa nu mai am treaba sa pot pleca la servici?
Răspuns la discuția Comunicare hotarare civila
tot nu inteleg. eu trebuie sa plec din tara (sofer pe tir) si din februarie cand am aflat ca o sa am procesul pe 22 martie nu am mai avut cum pleca la munca pentru ca nu pot risca sa raman 30 de zile fara permis si sa fiu plecat cine stie pe unde. in concluzie decizia ce spune ca trebuie sa dau permisul 30de zile ? cum sa procedez ? pot pleca la munca, sau tot mai trebuie sa astept ceva prin posta?
Buna ziua! Am primit azi o comunicare prin care nu inteleg aproape nimic. . " .......va comunicam,alaturat,copia hotararii civile nr..... ,pronuntata la data de 5 aprilie 2016 de catre judecatoria." ," pentru aceste motive in numele legii hotaraste : in temeiul 406 C proc. civ , ia act la renuntarea la judecata a cererii avand ca obiect plangerea contraventionala ,formulata te pententul ......, cu dreptul la recurs in termen de 30 de zile de la comunicare ,urmand ca cererea de recusrs sa fie depusa la judecatoria...., " este vorba despre permisul de conducere ,pe data de 22 martie am reununtat la plangere cu speranta ca o sa se termine mai repede chiar daca imi vor suspenda permisul de conducere 30 de zile. dar din hotararea asta nu inteleg nimic .ce sa fac? Va multumesc!
Buna seara ! In Septembrie anul trecut am recuperat permisul de conducere cu un certificat de grefa. Pe 22 Martie 2016 am fost chemat in instanta unde la sfatul unei doamne avocat am renuntat la plangere,mi-a spus ca asa in 2-3 saptamani o sa am hotararea judecatoreasca in care e posibil sa imi suspende permisul 30 de zile sau chiar deloc avand in vedere ca am platit amenda integral si nu au fost victime etc. La servici nu m-au mai primit pentru ca nici pana azi nu am primit nici o hotarare. Acum pe data de 15 trebuie sa plec in Anglia pentru schimbarea permisului de conducere dar imi este frica sa nu ma lovesc de problema sau cine stie ce sa ma trimita inapoi cu permisul la politia rutiera. Stie cineva cum este posibil sa aflu care este hotararea luata ,daca a fost luata sau cand va fi comunicata si bineinteles daca pot pleca sa schimb permisul in acest timp. Numarul de dosar este : 18134/233/2015 judecatoria Galati. Multumesc !
Buna ziua ! In Septembrie anul trecut am cumparat o masina din Olanda,dupa care am ajuns in Romania am inmatriculat-o ,etc. ! Dupa care a urmat sa ii schimb Kit Distributie si cele uzuale. Imediat dupa ce am facut aceasta la un service autorizat si anume Kiltec (galati) a inceput sa fie probleme, sa raman fara ulei de nenumarate ori ,dupa au inceput sa imi spuna ca nu stiu ce piesa trebuie schimbata ,garnitura ,segmenti etc. toate bune si frumoase dar ulei tot pierdeam ,inainte sa plec intr-o cursa de 500 KM in toatal am fost sa verifice de ce totusi curge ulei,2 zile si nu au facut nimic au spus ca este OK. cand ma intorc din cursa un zgomot foarte mare la motor, ulei deloc .In fine intr-un cuvant m-am dus cu masina buna si mi-au sricat tot motorul. Am adunat toate facturile care le am de la acest service si sunt in valoare de 3.800 Roni. atat a costat sa imi strci masina. As dori sa stiu cum sa procedez in cazul de fata. Domnul patron de la service ma intreaba pe mine cum merg cu masina? si ca el a reparat multe multe masini deci nu e vina lui ca de 10 ori am fost la ei si in loc sa repare ce au stricat,au stricat si mai tare. Sunt dispus sa merg pana in panzele albe daca stiu ca se poate rezolva ceva si cu ocazia asta poate nu vor mai fi si alti oameni inselati de acestia.plus ca am tot cumparat ulei pe unde am mers stateam cu frica si cu 2-3 litri de ulei dupa mine . de 3 ori am avut noroc ca am avut ulei destul la mine sa pot ajunge in localitate.
Care sunt pasii de urmat? Ma poate ajuta un avocat bun ? Poate pati firma ceva ? Pot fi despagubit sau o sa imi rada in nas sa spuna: " du-te ca merge si daca ai probleme vin-o iar ." Multumesc !
Răspuns la discuția Permis Conducere
Am ajuns in instanta. Pe data de 22 Martie. Ce se poate intampla ? #-o
Răspuns la discuția Permis Conducere
Am sunat avocatul azi si a spus ca nu este obligatoriu sa faca acea scrisoare si nici permisul de conducere nu are cum sa fie anulat.dar cu toate astea amenda am platit-o azi . Maine ma duc la el personal cu scrisoarea sa vad ce spune si ce se poate face. Va multumesc pentru informatii !