avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate sohim

Activitate sohim

Răspuns la discuția recunoastere copil
tatal face declaratie de recunoastere la notar in tara sau strainatate, iar mama dupa nastere cind se poate deplsa merge la starea civila pentru inregistrarea nasterii copilului si prezinta declaratia notariala a tatalui la acest serviciu.
Răspuns la discuția indrumare avocat din oficiu
Mulţumesc.
cind si unde pot depune cererea si ce acte trebuie sa anexez?
Bună ziua.
Cum trebuie să procedez pentru a solicita avocat din oficiu pentru un proces civil?
mentionez ca am un venit variabil intre 360-400 ron/luna, care nu apare la anaf pe numele meu, deoarece sunt zilier
Răspuns la discuția pensie intretinere
venit minim net in 2016 - 835
1/4 din 835
Răspuns la discuția Plate taxe primarie
trezoneria este una si directia de taxe si impozite locale este alta
puteti plati dar in contul serviciului de taxe si impozite locale pe care trebuie sa-l stiti, care este altceva decit anaf si altceva decit trezonerie
Răspuns la discuția Duplicat certificat de naștere
-daca persoana nu este grav bolnava, adica este transportabila, dupa externarea din spital se prezinta la serviciul buletine de la ultimul loc de domiciliu pentru eliberare act identitate apoi certificat nastere sau ambele in acelasi timp.
-daca persoana este intransportabila, cu actele medicale doveditoare mergeti la serviciul buletine si solicitati ca personalul de la serviciul buletine sa mearga la domiciliul persoanei cu probleme sau la spital sa identifice persoana, sa-i faca poze, etc, etc, apoi sa-i elibereze actul de identitate sau carte provizorie , respectiv cetificat n.
atunci de ce ne plimbam pe drumuri pentru a inregistra nastera intr-un loc si alocatia o cerem din alt loc?
Trebuie inregistrat totul in acelasi loc, cel mai bine ar fi la primaria de domiciliu.
Deci logic si normal ar trebui schimbata regula cu inregistrarea nasterii in sensul de a fi inregistrata la locul de domiciliu nicidecum acolo unde are loc nasterea.Acolo unde se depun actele pentru alocatie,tot acolo sa se inregistreze si nasterea, asa cum este in U. E.
Cind oare se va schimba aceasta regula care dateaza din vechile vremuri?
Răspuns la discuția cont de card
nu am salariu, este singurul meu venit care provine din munca mea de zilier si sunt in cautarea unui loc de munca.
banca poate legal sa ma lase fara bani sa nu am din ce trai?
multumesc?
Discuție cont de card
executorul pune poprire pe contul de la banca unde eu primesc saptaminal venitul de la o firma.
daca venitul meu este mai mic de 1/2 din venitul minim net pe economie, banca poate sa-mi ia banii si sa-i dea executorului sau este obligata sa respecte art 728 alin 3 cpc?
ce va face cu executorul?