avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate luciasilviacostea

Activitate luciasilviacostea

Răspuns la discuția Preaviz demisie/concediere
Despre asta este vorba. Angajatorul dorește sa treacă in contractul de munca 90 de zile de preaviz , atât in situatia in care as demisiona, cat si in cazul in care m-ar disponibiliza ei. Deci să inteleg ca Codul muncii mentioneaza un minim de zile. De acolo in sus se poate stabili orice. Mulțumesc
Buna ziua. Este posibil sa se stabilească pentru pozitie de manager , in contract o perioadă de 90 de zile lucratoare preaviz de concediere sau demisie? Daca da, imi puteți spune in baza carei legi și articol. Mulțumesc
Răspuns la discuția Drepturi ale angajatului
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa stiu , daca mai continua cu acest comportament, ma pot adresa impotriva ei pentru abuz sau intimidare?
Buna ziua.Pina vineri am mers la servici cu masina,si daca era cazul(ceea ce se intampla destul de des) ramaneam peste program. Incepind de luni nu am mai mers. Sefa mea m-a luat la intrebari ca de ce nu mai vin cu masina,iar azi dimineata mi-am gasit toate actele de pe birou aruncate pe jos. Ea le aruncase.... iar cand am ajuns toti colegii a amenintat ca poate urma oricine. Azi am inchis lucrurile in sertar,doar pe noptiera biroului am lasat cateva hartii de care avea nevoie colegul de la schimbul 2. Acum m-a sunat colegul ca si acestea sunt aruncate pe jos.Iar acum am primit e-mail de la sefa ca ma asteapta la hr maine. Ce pot face? Mi se pare un comportament nelalocul lui... mai ales ca acum o saptamana s-a scapat si ne-a spus ca sistemul de scanare e defect si hr-ul ne pune cate ore suplimentare vrea.... Ma poate penaliza sau sa imi dea avertisment daca nu mai stau la ore suplimentare?
Buna ziua. Urmeaza sa ma reintorc la servici din CCC. Am inteles ca pozitia pe care o ocupam s-a restructurat. As vrea sa stiu:
Conform legii , nu au voie sa ma dea afara timp de 6 luni de la revenirea din ccc? Iar daca pozitia mea nu mai exista pot sa imi ofere orice post , mai inferior ca pozitie si remunerare?

Pot sa imi ofere un post in orice locatie din tara ? sau sunt obligati sa respecte nivelul avut si locatia?

Multumesc
Cred ca nu am enuntat eu toate datele problemei. Baietelul meu are 1 an si 6 luni. Am fost in CCC pina la 11 luni , dupa care am revenit la servici. Acum as vrea sa ma reintorc in CCC, asa cum am spus . Daca tatal a beneficiat o data de acea luna de CCC , si acum va beneficia de ea? Sau , fiindca el deja a luat CCC , eu voi sta pina la implinirea varstei de 2 ani de catre copil?

Multumesc
Buna ziua. Sunt intr-o situatie mai aparte.Am trimis actele angajatorului pentru reintrarea in concediu crestere copil pina la 2 ani, incepind cu 15 iulie. Dar, astazi am aflat ca, incepind cu 01 septembrie, postul meu se va desfiinta. Copilul meu s-a nascut pe 8 ianuarie. Intrebarile mele sunt:
1. Pina cand am dreptul la concediu? Pina la 2 ani, sau 1 an si 11 luni?
2 Angajatorul maieste obligat sa nu ma dea afara timp de 6 luni de la intoarcerea la serviciu?
Multumesc
Buna ziua. In 1 dec 2015 m-am intors la servici din concediu crestere copil pina la 1 an. Copilul meu a implinit 11 luni in 8 decembrie. Sotul meu nu si-a depus actele de concediu crestere copil pentru a 12 luna. Am depus actele pentru stimulent, iar luna aceasta mi-au intrat doar 200 ron, aferent lunii decembrie. Am fost la biroul de plati si am intrebat de ce nu am primit stimulentul complet , si mi s-a spus ca pe perioada cand tatal avea dreptul sa ia concediu , eu nu am dreptul la stimulent. Chiar daca tatal nu a beneficiat de concediu. Si ca reluarea acordarii se va face de la momentul in care copilul implineste 1 an.Eu nu am gasit niciunde in lege acest motiv de suspendare a acordarii stimulentului. Va rog sa ma ajutati cu o clarificare a situatiei. Specific ca am primit acasa hotararea conform careia mi se acorda stimulentul incepind cu 01.12.2015. Multumesc