avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Activitate izaxxx

Activitate izaxxx

Și dacă fac un balcon mic din fier fara sa l închid,mai trebuie autorizație?
Buna seara!Am și eu o problema.Acu câteva luni am cumpărat un apartament fara balcon la etajul 2.Problema este că vreau sa mi fac balcon din materiale ușoare,adică să vin din apartament cu fier gros plus niște console pentru susținere balcon și îmbrăcat în lemn apoi partea de sus sa l închid cu termopan.Imi trebuie ceva autorizație pentru așa ceva?Sau exista vreo altă posibilitate pt a face un balcon fără autorizație?Va mulțumesc!
Buna ziua!Am si eu cateva probleme.
Am construit co casa pe un teren luat cu titlu gratuit in 2008.Acum am vandut casa si am facut un contract de primisiune cu cumparatorul pana la finalizarea actelor cu term de 30 sept.
Am facut cadastru la teren si a fost depus la primarie pt aprobarea dezlipirii lot meu din totalul terenului apoi trebuir primaria sa scoata cartea funciara.Ce presupune mai exact asta si cat poate dura?Intre timp pana ies actele la tern ,pot face concomitent cadastru si intab imobilului pt a nu pierde timp?
Cea care a cumparat casa va trebui sa depuna la primarie cerere pt concesionarea terenului.Cand se depune cererea pt concesionarea terenului?Intai se face contractul de V-C si cu contractul asta se depune cererea la primarie pt concesionare sau intai se depune pt concesionare si dupa ce se aproba se face contractul final de V-C?
Va rog sa ma lamuriti si sa ma ajutati! Va multumesc!
Chiar nimeni nu ma poate ajuta????Nu i nimeni pe situl asta care sa aiba experienta si sa mi raspunda si mie???? Se mai cheama si ,,avocatnet,, dar nici un avocat nu stie sa raspunda la problema mea.
URGENT!!!!VA ROG AJUTATI MA URGENT.
Am vandut un imobil pe un teren dat de primarie cu titlu gratuit in 2008.Cumparatorul va trebui sa depuna cerere la primarie pt a concesiona terenul de sub imobil.
Cand trebuie depuse actele la primarie pt concesionarea terenului?Inainte de semnarea contractului de VC sau dupa semnarea contractului de VC?
VA MULTUMESC!
Buna ziua!Am si eu cateva probleme.
Am construit co casa pe un teren luat cu titlu gratuit in 2008.Acum am vandut casa si am facut un contract de primisiune cu cumparatorul pana la finalizarea actelor cu term de 30 sept.
Am facut cadastru la teren si a fost depus la primarie pt aprobarea dezlipirii lot meu din totalul terenului apoi trebuir primaria sa scoata cartea funciara.Ce presupune mai exact asta si cat poate dura?Intre timp pana ies actele la tern ,pot face concomitent cadastru si intab imobilului pt a nu pierde timp?
Cea care a cumparat casa va trebui sa depuna la primarie cerere pt concesionarea terenului.Cand se depune cererea pt concesionarea terenului?Intai se face contractul de V-C si cu contractul asta se depune cererea la primarie pt concesionare sau intai se depune pt concesionare si dupa ce se aproba se face contractul final de V-C?
Va rog sa ma lamuriti si sa ma ajutati! Va multumesc!
Răspuns la discuția contract comodat
Multumesc frumos domnul avocat

Bunaziua.in 2012 am vandut un bmw 318 ,iar individul carui i am vandut masina nu a vrut un contract de vanz cump,ci a vrut sa facem un contract de comodat.In acel contract notarul a trecut ca valoarea masinii 5000 de euro spunand ca este o suma estimativa.Ulterior individul a vandut masina nemaistiind cui i a dat o.Precizez caeu de 4 ani platesc impozit pentru ea..intrebarile mele sunt urm...
Daca l am dat in judecata eu trebuie sa platesc taxa de timbru judiciara de 5000 de euro adica suma din contract?Cum ar trtebui sa procedez in instanta el nerespectand contractul?sa cer reziliera contractului sau sa i cer bunul inapoi sau contravaloarea bunului?exista sanse sa pierd procesul si sa raman sa platesc o viata intreaga impozit pt ea?daca castig el imi da inapoi toate cheltuielile de judecata?am inteles ca contractul decomodat este cu titlu gratuitsi nu se stipuleaza nici o suma acolo.esteadevarat?adica individul si cu notarul au vrut sa ma fraiereasca de au evaluat masina la 5000 de euro ?
Va multumesc