avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Marian_Marian10

Activitate Marian_Marian10

Discuție Datorie Kruk
Buna ziua
In anul 2008 am facut un card de credit in valoare de 3000 lei la Credit Euro bank. Am scos banii de pe card si din cauza anumitor situatii nefavorabile, nu am mai platit nici o rata.
In 2021 am fost sunat de catre Kruk si mi-au spus ca sunt dat in executare silita la executor, dosarul la Kruk fiind din 2011. In tot acest timp din 2011 si pana in 2021 nu am fost contactat niciodata de Kruk.
Le-am trimit un email in care am solicitat detaliile dosarului. Doresc sa imi platesc datoria, dar doresc sa stiu detaliile dosarului cum s-a ajuns
la suma de aprox 10.000 lei si voiam sa stiu de ce nu am fost contactat de Kruk niciodata in acesti ani pentru recuperarea datoriei. Nu am fost sunat, nu am primit nici o instiintare. Daca as fi fost anuntat de acum 10 ani de cand este dosarul la Kruk, plateam datoria si nu se
mai adauga o dobanda asa mare.
M-au sunat dupa 10 ani si mi-au spus ca dosarul este la executor, dar detaliile despre dosar le iau de la ei. Am facut o solicitare si am primit un raspuns dupa 20 zile, in care mi-au spus ca trebuie sa mai astept inca cel mult 60 zile ca sa primesc detaliile despre datoria mea
si cum s-a ajuns la suma aceasta.
Exista posibilatea ca datoria sa se fi prescris? sau sa platesc o parte din datorie, fara aceasta dobanda, avand in vedere ca in termen de 10 ani nu am fost instiintat? Este legal sa imi ceara sa platesc aceasta suma, dar sa nu imi ofere detaliile dosarului si cum s-a ajuns la suma aceasta?
Este legal ca eu sa platesc aceasta suma la executor asa cum mi s-a spus de Kruk, desi eu daca as fi fost instiintat in acesti 10 ani, as fi platit direct la Kruk si nu as mai fi fost nevoit sa platesc si taxele executorului?
Buna ziua
Tatal meu in 2015 a facut un contract de arenda pt un teren agricol pe o perioada de 5 ani. In 2016, tata a decedat. Arendasul a inregistrat contractul la primarie pentru a incasa subventia pana in anul 2020 inclusiv. Va rog frumos sa imi spuneti daca este legal ce a facut arendasul si primaria? Ce pasi trebuiesc urmati pt a-l actiona in judecata in cazul in care banii au fost incasati ilegal?
Buna ziua

Bunicul meu a avut un teren de 600 mp intravilan. Vecinul de langa teren si-a marit curtea incluzand si terenul bunicului. Apoi, bunicul a aflat ca de fapt vecinul a intrat in posesia terenului de 600 mp cu ajutorul primariei. Avand act pe acest teren, bunicul l-a actionat in judecata pe vecin, primaria fiind parte in proces. Durata proceselor s-a intins pe mai multi ani. Bunicul, bunica si unicul frate al tatalui meu, i-au dat procura tatalui meu sa reprezinte pe toti in procese. Bunicul a decedat in timpul procesului. S-a facut succesiune dupa bunicul meu, tatal meu ramand unic mostenitor; dar terenul de 600 mp nu a fost inclus in succesiune. Judecatoria in anul 2009 a decis ca bunicul meu, decedat fiind, dar inclusi in cauza mostenitorii, sa primeasca alt teren intravilan in interiorul comunei pe un alt amplasament. Tatal meu a decedat anul trecut si noi am facut succesiunea dupa el. Am ramas singur mostenitor, unicul meu frate si mama,renuntand in favoarea mea. Eu m-am ocupat de succesiune si de la primaria in cauza am cerut acte si pe terenul pe care primaria trebuia sa i-l acorde tatalui meu ( in urma unei hotarari judecatoresti definitiva si irevocabila data in anul 2011); nu am primit pana acum nici un act pe terenul acela, desi am un act conform caruia scrie clar ca primaria i-a alocat si rezervat tatalui meu un teren de 600 mp in comuna. Am tot insistat la primarie si m-au tot amanat cu tot felul de scuze. Cum pot intra in posesia terenului? Terenul il pot primii eu avand in vedere ca am ramas singur mostenitor? Cand am facut succesiunea dupa tata, notarul a spus ca ramanand unic mostenitor, Consiliul Primariei trebuie sa imi elibereze Act de proprietate pt acest teren pe numele meu? Multumesc frumos
Răspuns la discuția Succesiune
As mai avea o ultima intrebare. Cum se va proceda la succesiune? Noi fiind 3, eu, fratele si mama; 2 trebuie sa renunte la succesiune in favoarea celui de-al 3 lea? Sau se face un singur act in care eu si fratele meu impartim bunurile asa cum ne-am inteles? ( mama renuntand la drepturile ei in favoarea nostra)
Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc pentru raspuns. In legatura cu casa de la tara, este de ajuns decat actul de mostenitor pe care tatal meu l-a facut la succesiunea dupa bunicul meu?
Discuție Succesiune
Buna ziua

Tatal meu a decedat si doresc sa fac succesiunea. La data decesului era casatorit cu mama ( care traieste) si eu mai am un frate.
Tatal meu este proprietar impreuna cu mama mea pe un apartament. Tatal meu a facut succesiunea dupa tatal lui ( bunicul meu), bunica traieste. In urma succesiunii, tatal meu a ramas cu o casa si cateva terenuri agricole la tara.
Eu impreuna cu fratele meu ne-am inteles sa impartim in felul urmator bunurile: fratele meu sa intre in posesia apartamentului si eu in posesia casei si terenurilor de la tara. Precizez ca mama este de accord sa cedeze noua drepturile ei.
Noi avem actele necesare pentru apartament si terenurile de la tara. Pentru casa de la tara nu avem un act de proprietate dar este trecuta in actul de mostenire pe tatal meu l-a facut la succesiunea dupa decesul tatalui lui ( bunicul meu).
Daca puteti sa-mi spuneti va rog ce ar trebui ca eu si fratele meu sa intram in posesia bunurilor si ce acte ne-ar trebui?
Va multumesc
Răspuns la discuția Mostenire

Mama traieste, dar ea renunta la drepturile ei in favoarea nostra, a copiilor.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Discuție Mostenire
Buna ziua.
As avea si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati.
Bunica mea ( in viata ) a fost casatorita cu bunicul meu ( decedat fiind). Acestia au 2 copii: tatal meu si un unchi. Tatal meu are la randul lui 2 copii( eu si un frate) iar unchiul nu are copii.
Bunica impreuna cu cei 2 fii au facut un act: certificat de mostenitor; in care scrie:
-natura succesiunii- legala
-mostenitori conform art.669 cod civil:
tatalui meu in calitate de fiu ii revine intreaga masa succesorala.

Au renuntat la succesiune: nimeni
Sunt straini de succesiune prin neacceptare conform art 700 cod civil: bunica si unchiul meu.

Tatal meu a murit (bunica inca traieste), la fel si unchiul meu.

Intrebarile mele sunt: 1.cine mosteneste aceste bunuri avand in vedere ca tatal meu este casatorit si are 2 copii?
2.As vrea sa stiu daca unchiul meu(fratele tatalui) ar mai avea drept la aceste bunuri?
Multumesc