avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate ArachelianA

Activitate ArachelianA

Discuție Procura
Fiica mea e plecata in SUA.Acolo s-a casatorit cu un cetatean cipriot.Vrea sa vina in tara sa-si transcrie certificatul de casatorie si sa-si schimbe actul de identitate.Cum aceste lucruri dureaza
ceva timp ,intreaba daca nu poate sa +mi faca o singura procura cu care sa -ma ocup eu de aceste probleme?
Fiica mea s-a casatorit in Romania cu un cetatean roman.Dupa casatorie au plecat in SUA unde au divortat si li s-a eliberat un act de divort .In momentul de fata are nevoie de actul de divort la tribunalul din Constanta dar nu ii este acceptat pe motiv ca nu este finalizat deoarece actul are un punct care prevede ca:
* judecatoria pastreaza jurisdictia asupra litigiilor neterminate* la care nu este scris nimic.Fiica mea a fost la judecatoria din SUA si a cerut lamuriri dar i s-a spus ca acela este un act final si nu au ce sa ii mai dea.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a rezolva aceasta problema.
Fiica mea s-a casatorit in Romania cu un cetatean roman.Dupa casatorie au plecat in SUA unde au divortat si li s-a eliberat un act de divort .In momentul de fata are nevoie de actul de divort la tribunalul din Constanta dar nu ii este acceptat pe motiv ca nu este finalizat deoarece actul are un punct care prevede ca:
* judecatoria pastreaza jurisdictia asupra litigiilor neterminate* la care nu este scris nimic.Fiica mea a fost la judecatoria din SUA si a cerut lamuriri dar i s-a spus ca acela este un act final si nu au ce sa ii mai dea.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a rezolva aceasta problema.
Copiii aflati in alt stat din UE au dreptul la alocatie daca sunt luati in evidenta ca cetateni romani
Care este cea mai buna asigurare medicala pentru o calatorie in SUA?
Discuție Impozit casa
Este adevarat ca impozitul pe cladiri, cu o vechime mai mare de 30 de ani, va fi mai mic anul acesta? Aceasta reducere se va aplica si apartamentelor aflate in blocuri?Cum se poate verifica daca s-a aplicat aceasta reducere?
Multumesc frumos
Discuție Legea 192/2015
Care este procedura pentru a beneficia de recalcularea sporilor pentru grupele de munca.Mentionez ca am iesit la pensie la 01 iunie 2009.
Multumesc frumos