avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate mariam69

Activitate mariam69

Buna ziua,
Vreau sa stiu in ce an a fost introdusa pentru prima data legea cu plata CAS pe Dividende?
Si daca se plateste si din urma daca nu s-a platit?
Va multumesc!

Multumesc pentru raspuns
Vreau sa intreb daca inchid contul 461 cu 512? Cei 5000 de lei ii primesc prin banca
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se inregistreaza in evidenta contabila o vanzare de mijloc fix ,un imobil proprietatea unei societati comerciale.
Valoarea imobil inregistrat in evidenta societatii este de 8.884 lei,amortizarea calculata pana la data vanzarii =2193 lei,imobilul se vinde cu suma de 5.000 lei, nu sunt platitor de tva.
va multumesc!
Buna ziua,
Sunt administrator si asociat la o societate comerciala (srl), nu sunt angajata, asociatii mei care detin fiecare cate 20%, sunt pensionari cu o pensie de peste 1200 lei, vreau sa stiu daca asociatii pensionari au primit dividende mai trebuie sa plateasca contributii la asigurari de sanatate pe acestea? Eu, administrator si asociat fara alte venituri platesc CAS doar pe dividendele primite, adica 60%?
Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns
Buna seara,
Am o societate comerciala (magazin alimentar) si vreau ca la sfarsitul lunii martie sa-mi inchid activitatea, in luna aprilie voi depune dec 100 cu impozit microintreprinderi pe primul trimestru. Vreau sa intreb,in aceste conditii in urmatoarele trimestre din acest an depun declaratia 100 in 0 (zero)? Daca depun declaratia in zero mai trebuie sa anut si la administratia financiara ceva in acest an? Nu vreau inca sa-mi suspend activitatea.
Va multumesc!
Buna seara,
Sunt asociata si administrator la o firma, stiu ca trebuie sa platesc CAS pe dividende (nu am venituri din salariu, asociatii mei sunt pensionari)
Va rog, daca poate sa-mi spuna cineva cum si unde declar CAS dividende? trebuie depusa o declaratie, cand si unde ? dividende din anii din urma
Multumesc!