avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate stamateCristian

Activitate stamateCristian

Răspuns la discuția Asistenta juridica ''gratuita''
Astept..si nu stiu de ce executorul nu emite incheiere de anulare a executarii. Ca sa pot incepe alta sau sa pot merge pe alta cale....banuiesc ca vrea banii de la mine....nu am gasit nimic in lege care sa ma oblige la plata cheltuielilor in speta de fata.
Daca in cazul expertizelor dispuse de instanta de judecata ,evaluatorul/expertul este obligat in a notifica partile, in cazul evaluarilor in cursul executarii silite, exista macar obligatia expertului desemnat ,macar in a indica prin notificare,partea interesata, modalitatea de depunere a pretului provizoriu..si contul bancar in care trebuie depus onorariul???

Pe mine m-a chemat la intersectia Eminescu cu Mosilor ...langa florarie :P
_____________________________________________________________________
Pentru expertizele dispuse de instanta
Art. 335. - (1) Daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului sau sunt necesare explicatiile partilor, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin scrisoare recomandata cu continut declarat si confirmare de primire, in care li se vor indica ziua, ora si locul unde se va face lucrarea. Citatia, sub sanctiunea nulitatii, trebuie comunicata partii cu cel putin 5 zile inaintea termenului de efectuare a lucrarii. Confirmarea de primire va fi alaturata raportului de expertiza.


''Art. 335. - (1) Daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului sau sunt necesare explicatiile partilor, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin scrisoare recomandata cu continut declarat si confirmare de primire, in care li se vor indica ziua, ora si locul unde se va face lucrarea. Citatia, sub sanctiunea nulitatii, trebuie comunicata partii cu cel putin 5 zile inaintea termenului de efectuare a lucrarii. Confirmarea de primire va fi alaturata raportului de expertiza.''
Răspuns la discuția Asistenta juridica ''gratuita''
Prin urmare ,expertul imobiliar care evalueaza un imobil executat silit, poate conditiona creditorul de plata onorariului provizoriu ,in avans ?

''Dacă expertul nu va depune raportul în termenul fixat ori dacă din cauza nerespectării termenului a cauzat amânarea vânzării, la cererea părţii interesate, instanţa de executare poate lua împotriva acestuia măsurile prevăzute la art. 187 alin. (1) pct. 2 lit. d) şi la art. 189''

Deci , expertul poate motiva ca nu si-a primit banii ..in avans.



Daca exista motive temeinice, in cazul meu ,lipsa veniturilor, fapt adus la cunostinta organului de executare,expertul evaluator va fi tinut sa efectueze expertiza fara plata in avans ?

Sau trebuie sa ma adresez instantei cu o actiune ...in care sa oblige expertul ''de-a face''...care ar dura 100 de ani :D

Am transmis peste 20 emai-uri la diferite bej-uri ,mi-s-a raspuns ca nu au mai intalnit asa ceva , si ca trebuia atunci cand am investit cu formula ''titlul'' sa fi facut cererea de aj. pbl judiciar.

Sau sa astept sa se perime.....si sa o iau de la cap....pana una alta.. poate gasesc ceva de munca....dar si atunci e ''nasol''.. garantia mea se prapadeste caci debitorul a parasit-o si acum e prada hotilor.
din exp. pot sa-ti spun ca : daca dosarul este in faza de urmarire penala iar tu nu esti retinut ,ci in libertate ,nu vei vedea mare lucru din dosar,chiar daca te cheama la audieri.
Răspuns la discuția Accident masina (depasire)
ciudata intamplare
Speta

Prins de vraja reclamelor firmelor de recuperari, am apelat la o asemenea firma condus de lozinca : '' NU RECUPERAM NU PLATITI ''

Am furnizat datele de contact ale debitorului meu catre aceasta firma, intreband debitorul daca a fost sunat de catre acestia....a jurat ca ,nici nu a fost deranjat macar. Apoi ,debitorul ,de fata cu mine, a sunat la aceasta firma si s-a prezentat ca fiind debitorul in cauza.....i s-a comunicat ca nu exista nimeni cu aceasta calitate in niciun dosar de la dinsii din firma.

In acest moment, dosarul se afla la un executor si sunt pus in situatia de-a nu putea avansa plata expertului fapt pt. care am fost decazut.

Daca merg la Baroul Bucuresti si solicit aj.juridic gratuit si se admite cererea....se poate repune in termen ?

Mentionez ca eu si familia mea nu avem venituri ,doar mama mea are o pensie de 1000 lei grevata de datorii 100%

Pot beneficia scutire pt. plata cheltuielilor ?....adica se mai poate face ceva ?

Prin urmare aceasta lozinca '' nu recuperam nu platiti'' m-a indus in eroare, crezind ca firma de recuperari va avansa toate cheltuielile, dupa care vor recupera din vanzarea bunului.

''Saracia imi ingradeste accesul la justitie....legea este doar o filozofie pentru prosti''
Scuze pentru insistenta.

Creditorul poate solicita executorului ,in speta de fata , ca sa se foloseasca de institutia popririi in limita acoperirii cheltuielilor cu executarea ?
Urmand sa ridice poprirea la momentul cand cheltuielile cu executarea au fost acoperite si reluarea procedurii de executare pe bunul imobil....

Ati intalnit in practica asa ceva ?
Speta :

Intrun contract de vanzare cumparare cu executare succesiva,atunci cand debitorul achita creanta, insa accesoriile ( penalitatile) nu sunt achitate, se poate libera ?

Daca debitorul a garantat creanta cu un bun imobil, datoria poate fi radiata din CF, fara a fi platite penalitatile neachitate din contract ?
In cererea de executare silita ,creditorul mentioneaza ca ,urmarirea sa opereze pe toate caile legale inclusiv cea a popririi.
Bag de seama ca, creditorul contestatar va '' castiga contestatia '' deoarece executorul sesizand aspectul neplatii evaluatorului, ar fi trebuit, fara sa mai astepte vreo cerere suplimentara sa demareze prin actiunea popririi.

Prin urmare ...corect ar fi fost din partea executorului, sa mentioneze in incheierea in care a facut mentiunea decaderii ca , '' urmare a neachitarii onorariului expertului......potrivit art...... ne vedem nevoiti sa efectuam procedura de poprire pe venituri '' bla bla bla B-)