avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate setboll21

Activitate setboll21

Mulțumesc de răspuns

POPA GHEORGHE a scris:

In mod normal, amenda vine la proprietarul masinii, inregistrat la politie. In cazul dvs. poate fi patronul, firma patronului sau altcineva.
Cum dvs. ca sofer ati produs contraventia, patronul va poate pune, mai mult ca sigur, sa platiti dvs. amenda contraventionala.

Vizionare de filme online , legală?
Bună ziua !
Din punct de vedere legal , atunci când intrăm pe anumite site-uri ce au filme la dispoziție, pe care le oferă spre vizionare in mod gratuit , și probabil multe nu au licențe și drepturi de autor,
Eu ca simplu utilizator care vizionez acel film , pot fi tras la răspundere ?

Bună ziua
Mă aflu în Corsica , sunt angajat la o firma de construcții , firma corsicană, patronul este român.
Sunt și șofer aici, conduc un autoturism înmatriculat în romania primit de la patron .
Cred că ma luat radarul ( cel automat ) mia făcut poza .
Cum se procedează cu amendă în acest caz ?
Amendă vine la firma ? sau șeful mă poate declara pe mine și voi primi amenda acasă în România?
Mulțumesc anticipat pt răspunsuri

Urinatul in locuri publice
Salutare, în drum spre Italia am oprit cu mașina la o benzinărie in Slovacia pt că aveam nevoie la wc doar că era închis
Fiind închis m-am băgat și eu în parcare lângă în tufiș și am urinat acolo, după ce am terminat am observat că era o camera care se îndrepta fix spre mine .
Pot sa iau amendă pt urinat pe baza unei camere video ?
Mulțumesc
Va mulțumesc pentru răspunsuri
Angajatul poate fi dat în judecată de proprietar ?
Bună ziua
Am fost angajat mai de mult la o firma de construcții, am fost trimis de șeful împreună cu alți 2 colegi să lucrăm la un proprietar la o casă mai exact tencuiala decorativa.
După finalizarea lucrari , după 2 luni , proprietarul spune șefului nostru că ne va da în judecată pt că îi sa exfoliat decorativa de pe casă.
Poate proprietarul , sa ne de-a in judecată pe noi angajații in loc sa de-a firma unde am fost angajați și respectiv pe șeful firmei ? Mulțumesc anticipat!

Angajat in străinătate
Salutare dragilor
Ca lucrez in Franța ( corse) sunt angajat aici cu acte in regula , primesc banii intr-un cont din romania, mai este necesar sa declar banii primiti de aici si in Romania si sa mai platesc si alte taxe aici ? Metionez ca deja platesc taxe pt statul francez
Mulțumesc anticipat
Acel fluturas cu suma reala primita, este m-ai mult ca o justificare pt firma ca intr'-un fel tea platit..
Ca nu a fost toata suma trecuta prin impozitare , este vina lor mai mult, si a ta pt ca ai lucrat mai multe ore.
Dar nu cred ca tu ca angajat esti obligat la plata acestui impozit.

Tocmai ce am primit salariu ieri, am semnat statul de plata ( pe care m-am uitat atent ) si nu apare nici-un fel de bns pe el.
In schimb, m-ai semnez o hartiuta pe care scrie numele meu data de astazi si suma incasata ( 1000 lei ). Suma pe care cu adevarat am primito, adica cei 600 din contract si 400 bonus.
Ce valoare are acea hartiuta ?
De ce trebuie semnata ?

Am inteles.
Dar din punct de vedere al legii, nefiind bonus metionat pe contract, are o limita maxima ?
Adica nu m-ai mare de 50% din salariu spre exemplu.
Multumesc pt raspunsuri