avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate dani_rapidistu

Activitate dani_rapidistu

Răspuns la discuția chiriasi
Ceilalti, bineinteles. Am angajat un avocat ca sa facem un partaj amiabil. Dansii s-au prezentat cu avocata lor, am discutat, si cand sa punem totul pe hartie, la un moment dat, avocata dansilor l-a facut nesimtit pe avocatul meu, fara ca acesta sa aiba nici o vina, si chiar nu era orisicine, este profesor la UBB, si bineinteles, au fost dati afara din cabinetul avocatului. Dupa un timp m-au chemat dansii la mediere, mediatorul fiind o cunostinta a lor, am acceptat cu mari sperante, la fiecare sedinta de mediere trebuia sa o luam de la inceput pentru ca cei se tot razgandeau, si asa medierea a durat 8 luni. La ultima sedinta cei doi s-au razgandit complet asupra tot ceea ce am discutat si atunci, chiar mediatoarea a spus ca nu o sa ajungem la nici un rezultat, cei doi au plecat ofensati si am ramas noi cu mediatoarea ca sa consemnam in scris medierea esuata. Si de atunci au trecut 2 ani si la etajul 2 se perinda tot felul de chiriasi fara a vea acordul nostru, bineinteles.
Răspuns la discuția chiriasi
Poate nu m-am facut inteleasa. Pe mine nu ma deranjeaza daca platesc impozit pe chirie, imi este chiar indiferent. Problema este ca dansii nu doresc sa facem partajul, nu avem nicaieri scris ca etajul 2 e al lor sau etajul 1 al meu, intrarea este comuna, curtea este comuna, eu nu stiu cine sunt chiriasii, si atat timp cat se foloseste si cota mea parte din proprietate, mai mult, se obtin si venituri ,mie mi s-ar parea corect sa mi se ceara acordul la inchiriere, eu mai plec din localitate, apartamentul meu ramane expus unor persoane necunoscute., Imobilul nu are parterul terminat, receptia nu este facuta, nu se vrea terminarea lucrarilor si aducerea in legalitate, dar, avem chiriasi care vor avea acces peste tot ca doar nu este delimitat absolut numic Proprietarii sunt, de fapt, in acte, proprietari asupra terenului pe care este ridicat imobilul., casa apare doar intr-o autorizatie de construire care nu s-a incheiat la termen. Nu ma pricep, dar logic, pana la partaj, fiecare proprietar are o cota parte din fiecare coltisor al casei sau terenului si nu mi se pare legal ca unul din proprietari sa obtina venituri si de pe cota celuilalt fara a-i avea acordul. Suntem oameni, intelegem, dar asta inseamna ca daca voi vedea in curte un strain sa presupun ca este un chirias si sa trec indiferenta pe langa el? Este normal ? Mai mult, coproprietarii de la 2 mai au si un caine mare caruia ii dau drumul in curte dimineata cand pleaca si il inchid seara pe la orele 23, timp in care cainele latra non stop, inclusiv in casa scarii. Si asta se intampla de vreo 5 ani, desi i-am atras atentia ca deranjeaza,suntem si noi oameni, ne mai odihnim, mai avem de invatat , inafara de faptul ca nu poate intra nimeni in curte decat daca,ma duc la poarta sa-l feresc de caine(nu avem interfon, nu avem sonerie ) si mai avem si noi un musafir, mai vine postasul, incasatorul de apa,gunoi, etc. Nu este normal ce se intampla.. Nu se poate unii sa aiba numai drepturi si altii numai obligatii atat timp cat cotele de proprietate sunt egale. Si acum, bineinteles, proprietarii de la 2 pleaca, fara caine, si raman in locul lor chiriasii si cainele. Si totusi, ce sfat imi dati, cui sa ma adresez?
Discuție chiriasi
Buna ziua, suntem 4 coproprietari la un imobil nou, neterminat, deci, neintabulat,doar ca , de comun acord, fara nimic in scris, noi locuim la etajul 1 si ceilalti 2 la etajul 2(parterul este neterminat . 2 dintre ei, cei de la etajul 2, nu doresc sa facem partajul .E ste corect ca cei de la etajul 2 sa aiba chiriasi fara acordul celor de la 1 ? Este corect ca acei chiriasi in numar de 3 persoane sa folosesca partile comune, casa scarii, beci, terasa, inclusiv curtea fara a avea acordul celor de la etajul 1. Casa fiind neinscrisa in CF nici nu se poate face contract de inchiriere . Nu mi se pare corect ca cei de la etajul 2 sa obtina venituri din chirie si de pe urma cotei mele de proprietate. Ce ma sfatuiti sa fac,
Multumesc
Buna seara, am si eu o nelamurire. Mi s-a pus o poprire pe un cont bancar la BRD. Sunt persoana fizica, pensionara, fara firma sau afaceri, am contul dechis la BRD de vreo 7 ani insa de ani de zile nu am mai avut nici o operatiune pe acel cont. Poprirea este pusa de ANAF cu care sunt in proces si nu am inca nici o decizie. Intre timp,comisoanele pe cont se aduna (peste 4 lei pe luna), contul nu pot sa-l inchid, desi eu nu-l folosesc de ani de zile. Ma poate obliga ANAF sa suport eu plata comisioanelor pe cont, sa platesc niste servicii pe care nu le folosesc?
Discuție poprire pensie
Buna ziua, sunt intr-un proces cu Anaf, proces care dureaza de 5 ani incoace, am ajuns cu recursul la Inalta curte avand ca termen septembrie 2016. Acum Anaf ma notifica ca mi-a pus poprire pe pensie. Avand in vedere ca am o pensie anticipata de 900 lei si ca nu mai am alt venit, plus ca mai am in intretinere si un copil ( 19) ani care nu lucreaza inca si are si probleme medicale, este legala retinerea unei cote din pensie? la ce suma se poate ridica retinerea? Oare sa ma adresez Casei judetene de pensii? Anaf spune ca Casa de pensii stabileste cota de retinere. Mentionez ca procesul nu este gata inca. Multumesc
Buna ziua, am o autorizatie de construire expirata din 2011 si nu am mai reinnoit-o deoarece suntem mai multi coproprietari, au aparut neintelegeri si nu am reusit sa terminam constructia la termen. De la data expirarii autorizatiei platim impozit . Doresc sa va intreb: daca primaria nu ne-a cerut oficial reinnoirea autorizatiei, suntem pasibili de amenda? Ar exista un termen de prescriptie a unei posibile amenzi pentru acesta situatie? Situatia s-a inrautatit deoarece vecinul construieste un imobil situat la 20cm de gardul despartitor de proprietati FARA ACORDUL MEU, Am fecut numeroase sesizari la primarie,nu am primit raspunsuri, si atunci cand i-am chemat la fata locului, reprezentantul primariei a facut referire la autorizatia mea si m-am simtit "santajata".
Buna seara, daca am un apartament in care nu am locuit de mai multi ani, intre timp, ceilalti locatari si-au facut boxe in beci si eu acum, nu mai am loc, desi, eu platesc si am platit tot timpul impozit si dupa cota mea de beci. Ce este de facut? este corect sa platesc eu pentru ca altii sa poata folosi beciul? Cota mea nu este ocupata abuziv de catre altcineva? Cui sa ma adresez? Vecinii mi-au spus simplu ca nu mai este loc si ca trebuia sa ma duc de la inceput sa-mi ocup locul. In contractul meu scrie clar ca am o cota anume din terenul de sub bloc.