avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate dio2016

Activitate dio2016

Care instanta daca hotararea este definitiva?
Va multumesc. Stiu ca solutia este definitiva,dar asi dori un raspuns la cele 2 intrebari precum si baza legala.
Cu respect
Buna dimineata
Am formulat o plangere penala. Solutia data de procuror si mentinuta de primul procuror a fost de clasarein baza art.16 litera a(fapta nu exista).Mentionez ca plangerea penala a avut 2 puncte ,iar cercetarea penala s-a efectuat doar la un singur punct si acolo la solicitarea mea.
Am facut plangere la judecatorul de camera preliminara care continea doua cereri:
1) nulitatea relativa deoarece referatul organului de politier incalca prevederile art.321 c.p.p., iar ordonanta de clasare art.286, alin.2,litera d cpp.
2). admiterea actiunii, deoarece solutia de clasare era in totala contradictie cu dovazile existente la dosar la punctul1 al plangerii,iar la punctul 2 nu exista nici-un document care sa o sustina, desfiintarea solutiei de clasare si reluarea cercetarilor la punctul1 si inceperea urmaririi penale la punctul 2. Judecatorul de camera preliminara a respins ca nefondata plangerea, iar la punctul 2 unde asa cum am mentionat nu exista nici-un act de cercetare,citez:" judecatorul de camera preliminara apreciaza ca situatia este similara cu cea anterior expusa"
Intrebari:
1).Judecatorul de camera preliminara era obligat sa dea o solutie motivata la primul capat de cerere (nulitatea relativa)? baza legala?
2).este legal ca in anul 2016 un judecator sa dea o solutie pe considerente personale?

Cu multumiri
Răspuns la discuția Retinere talon
Multumesc pentru raspuns
Discuție Retinere talon
Buna dimineata,
Am avut masina avariata (aripa dreapta ). In termenul de 30 de zile am inlocuit aripa dar nu am vopsit-o in culoarea masinii. Daca circul cu ea asa si ma opreste politia imi poate retine talonul?

Cu multumiri,
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
Buna dimineata,
Multumesc pt. raspuns. Si daca nu are nici una din consecintele prezentate, termenul de trei luni se pastreaza? In acest termen poate depune CML-ul , daca il are?
Cu multumiri,
Buna seara
O persoana care in urma unui accident de circulatie s-a considerat victima in ce termen are dreptul sa faca plangere pentru vatamare corporala?
Cu respect,
Buna ziua,
Cum pot obtine un nr. auto pierdut. Mentionez ca auto este inscris pe firma, eu nu am decat actul de vanzare-cumparare. Am inteles ca doar proprietarul poate solicita un nou numar. De asemenea am inteles ca prin imputernicire poate delega pe altcineva sa se ocupe de caz. Imputernicirea trebuie sa fie obligatoriu notariala? sau fiind vorba de o firma poate imputernici pe cineva fiind suficienta stampila firmei?
Cu respect,
Răspuns la discuția Accident rutier cu victime
Buna dimineata,
Va multumesc mult pt. raspuns.
Cu tot respectul,
Răspuns la discuția Accident rutier cu victime
Multumesc pt. raspuns. Nu am intesles bine, este necesar sa aiba peste 90 de zile de ingrijiri medicale? Banuiesc ca "fiind "victima unui accident de circulatie, medicul de la urgente i-a facut un control serios, iar rezultatul a fost consemnat intr-un registru. Ce vatamari in zona cervicala pot avea "efect intarziat", deoarece el timp de aprox. 4 ore cat au durat toate investigatiile politiei nu prezenta ca are vreo suferinta. La urgente ,dupa ce a fost consultat de medic a fost intrebat de politistul care s-a ocupat de caz ce a constatat medicul si eu am auzit cand i-a raspuns ca medicul i-a spus "ca nu are nimic".
Multumesc inca o data,