avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate stanculescugeorge

Activitate stanculescugeorge

doresc sa cumpar drepturile litigiaose asupra unui teren( fara constructii pe el) din Bucuresti.

face parte din legea 10/2001 repectiv legea 165/2013

pot obtine ulterior restituirea lui in natura sau doar puncte?
Buna ziua.

Se poate inchiria un partament care are 2 proprieteri (50% si 50% fiecare) fara acordul unuia dintre acestia,cu acordul verbal al celuilalt?(mentionez ca nu sunt sot si sotie)

Daca se poate,trebuie depusa declaratia unica doar pe numele celui care inchiriaza?

multumesc
Acum 13 ani am desfiintat un punct de lucru secundar. Acum am primit o decizie de impunere pe acest punct de lucru.

Cum pot sa verific daca acest punct secundar este intr-adevar inchis?
Buna ziua.
Matusa mea are o datorie de aprox 10.000 lei la Impozite Locale sector 4,impozit rezultat pe un imobil care a fost executat si vandut recent de banca.

NU are salariu/pensie(are 48 de ani)/alte bunuri pe numele dansei(ultimul a fost vandut de banca cum am spus sus), fiind bolnava au grija copiii de ea.

Se poate face o cerere/o audienta la ANAF sa dovedeasca ca este imposibil sa plateasca? Exista vreo varianta? Sau ramane asa si peste 17 ani cand o sa fie la pensie ii ia atunci?

Orice idei sunt binevenite. Multumesc!
Am desfiintat un punct de lucru secundar la registrul comertului iar acum trebuie sa declar la anaf,la anaf trebuie sa completez formularul 061 unde este o sectiune care imi cere nr si data contractului de comodat.

Nu il gasesc,ce pot face? Pot sa notez nr contracrului de comodat de la sediul social?
Răspuns la discuția Executare silita si impozit ANAF
Deci nu am ce sa fac?
Ce sa zic, in capul meu era ca din moment ce este executat imobilul, e al bancii cumva, cat timp firma nu mai are niciun drept asupra imobilui nu mi se pare corect tot firma sa plateasca impozit. Stiu ca nu conteqza ce cred eu dar...

gi-jane2 a scris:

Pana la vanzare, z e dator si ramane cu acea suma si dupa vanzare. Cel care cumpara, daoreaza impozit si ce o mai datora de la data adjudecarii, ala e act de proprietate.

Răspuns la discuția Executare silita si impozit ANAF
Si cel care o cumpara poate sa o cumpere cu datorii la impozit? Sau raman toate datoriile pe firma "Z"?

trandafir2 a scris:

A se vedea in dex "a licita" si "a adjudeca". Impozitul il plateste proprietarul actual, respectiv firma "Z", iar dupa adjudecare impozitul va fi platit de care adjudecatarul "A"

Buna seara.

Imobilul "X" este trecut pe firma "Z" deci "X" este proprietatea firmei "Z".

Pe firma "Z" s-a facut un imprumut la banca si s-a girat cu imobilul "X".

S-a platit jumatate din acest credit apoi nu s-a mai platit. Acum banca a venit sa execute imobilul "X" . Deja l-au scos la licitatie de 2 ori.

De ce pe firma "Z" inca vine impozit pe teren si imobil la sectorul de unde apartine? E normal sa vina impozit pana vinde banca imobilul? Din moment ce l-au licitat, nu este deja al lor? Ce se poate face?

Multumesc
Răspuns la discuția Inchidere puncte de lucru
perfect multumesc
Doresc sa inchid 2 puncte de lucru.

Pot face o singura decizie a asociatului unic in care sa le mentionez pe amandoua? sau trebuie facuta cate o decizie ,respectiv cate un dosar pt fiecare punct in parte?
Daca trebuie sa fac doua decizii,le numerotez decizi nr 1 si respectiv decizia nr 2 ?

Mentionez ca punctele de lucru sunt in sectoare diferita.