avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate alinapene

Activitate alinapene

Cei de la ITM mi-au spus ca, pe perioada concediului medical, perioada de proba se suspenda.
Ce se intampla in situatia in care un salariat aflat in perioada de proba, intra in concediu medical in ultima saptamana a perioadei de proba. Se suspenda perioada de proba pe perioada concediului medical, sau atunci cand se implinesc cele 90/120 de zile, calculate de la angajare, se finalizeaza perioada de proba? Multumesc!
Răspuns la discuția perioada de proba
Asa ma gandeam si eu.
In codul Muncii pe care il am eu perioadele de proba in cazul contractului pe durata determinata sunt cuprinse la art. 83.
La incheierea unui contract de munca pe perioada determinata de 1 an, perioada de proba este de 30 zile lucratoare, conf art. 83, c), Codul Muncii, sau de 90 zile calendaristice, conf. art. 31 (1)? Multumesc!
Discuție atestat arhivar
Este obligatoriu ca un angajat incadrat pe functia de arhivar sa detina atestat de arhivar? Indicati-mi va rog, cateva firme care organizeaza cursuri de calificare in acest domeniu, nu am gasit nimic pe internet? Multumesc!
Discuție tichete de masa
Tichetele de masa trebuie introduse in contractul individual de munca (noul formular), la ce punct? Multumesc!
In cazul concedierii conf. art. 61, lit. a din Codul muncii, se acorda preaviz? Daca se acorda, in baza carui articol? Multumesc!
Răspuns la discuția procent ore suplimentare
Si daca societatea nu are contract colectiv de munca si in contractul individual de munca nu este specificat?
Ce procent se acorda la calculul orelor suplimentare efectuate in zilele de repaus saptamanal (sambata, duminica), 75% sau 100%? Care este articolul din Codul Muncii care face referire la procentul acordat pt. orele suplimentare efectuate in week-end? Multumesc!
Cand trebuie platite drepturile salariale (salariul compensatoriu, zilele de concediu de odihna neefectuate, salariul cuvenit pt. perioada lucrata/preaviz) in cazul unui angajat concediat (cf. art.65, 1, Codul Muncii) - la incetarea efectiva a contractului de munca, adica in ultima zi de preaviz, sau la lichidarea ultimei luni lucrate (ceea ce inseamna luna urmatoare)? Multumesc!