avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate zuz56

Activitate zuz56

1.Daca am facut contestatie la procesul verbal,nu este logic ca,stiau de existenta altui utilizator?,conform actului de vanzare -cumparare si certificatul fiscal,acte trimise care au insotit contestatia!!!!!!2.Pe mine ma intereseaza daca pot stramuta procesul sau recuza" judecatorul".
Buna dimineata.As dori sa pun o intrebare,cu privire la un proces civil privind o contestatie,la o contraventie de rovignieta.Am vandut masina -autoutilitara,cu act vanzare cumparare si certificat fiscal,cumparatorul nu a transcris utilitara pe numele sau ,a circulat fara rovignieta si amenda venind pe numele meu,bineinteles.Am contestat -in termenul legal ,contraventia ,instanta de fond mi-a admis cererea ,deasemeni si instanta de apel-apel facut de CNADNR,apelul fiind respins de instanta de apel cu hot.definitiva.Cumparatorul intre timp a revandut masina,iar cel care a cumparat-o a circulat deasemeni fara rovignieta,bineinteles amenda venind tot la mine.Am parcurs aceiasi pasi,contestare in termenul legal,iar la fond un "domn"judecator mi-a respins contestatia cu termen de apel in 30 de zile.NU STIU CE SA MAI CRED,DAR AS DORI SA STIU CE POT FACE SA NU MAI DAU DE ACEST JUDECATOR...... Am facut demersuri la pol.rutiera,la departamentul circulatie si departamentul inmatriculari,pt a urmari masina si a se retine certificatul de inmatriculare.Sincer nu mai stiu ca sa fac,eu mi-am indeplinit obligatiile si patimesc,iar cei care comit contraventii-sau poate chiar infractiuni ,circula pe banii mei!Va rog din suflet, sa ma indrumati-amenda este de 750 lei ,fiind autoutilitara(Dacia papuc),in special cu prb.celei de a 2-a contraventii,daca pot stramuta actiunea mea-de contestare ,sau pot recuza pe acest judecator.Deasemeni am mai facut o actiune,privind ,obligatia de a face,care este pe rol la fond.VA MULTUMESC.
Discuție INFORMARE
As dori sa stiu,unde trebuie sa ma adresez pt a cunoaste daca,masina pe care am vandut-o este transcrisa pe alt nume.
Discuție radiere auto
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati,intr-o prb privind radierea unei autoutilitare Dacia.Masina am vandut-o acum 2 ani. Am facut actul de vanzare-cumparare,i-am inmanat certificatul fiscal.Cumparatorul a circulat cu masina,fara rovinieta,iar amenda a sosit pe numele meu(2 amenzi ,una in 2015 si una in 2016).Nerespectand termenul de a o transcrie pe numele sau,de o luna de la vanzare.De aceea doresc radierea acestei masini si transcrierea pe numele sau.V-as ruga sa-mi prezentati ,cum sa formulez o astfel de actiune ,de radiere auto prin, hot.judecatoreasca.Va multumesc.
Discuție raspundere
As dori sa va supun atentiei un aspect de dr.civil:daca vand un bun mobil(o masina),unei persoane fizice,fac actul de vanzare -cumparare, deasemeni scot certificatul fiscal.Acum intervine adev.prb:fiul celui trecut in contractul de vanzare-cumparare,a fost cel care a cumparat masina si a utilizat-o,deci el a folosit cartea de identitate a tatalui sau.Practic eu am vandut masina fiului iar actele au fost intocmite pe ci a tatalui(toate acestea sau facut datorita taxelor mai mici de care se bucura tatal fiind pensionar).Dupa 2 luni tatal decedeaza.Fiul utilizeaza masina si are 2 contraventii de ,lipsa rovigneta.Cum pot sa-l trag la raspundere,pe adevaratul utilizator?in speta fiul!Va multumesc.
Discuție raspundere
Cum pot ,trage la raspundere o persoana-in mod direct si personal,careia i-am vandut o autoutilitara.Cumparatorului i-au fost inmanate:contractul de vanzare-cumparare,adev fiscala.Dupa 6 luni de la vanzare,cumparatorul a fost surprins de o camera pt.rovignieta,bineinteles acesta refuzand sa plateasca amenda,care a venit pe numele meu-vanzator.AM CONTESTAT AMENDA IN TERMENUL LEGAL DE 2 SAPTAMANI DE LA INSTIINTARE,AM INSTIINTAT-PRIN SESIZARE SCRISA SI ACTE DOVEDITOARE,SERVICIUL RUTIER JUDETEAN PT A FI DATA IN URMARIE MASINA.Doresc o chemare in judecata direct a cumparatorului,prin ce actiune o pot face?Va multumesc.
Discuție transcriere
As dori sa stiu daca,in momentul transcrierii este necesara prezenta vanzatorului-in cazul,desigur cand,cumparatorului i-au fost inmanate:contractul vanzare-cumparare si adev.fiscala.Va multumesc.
Răspuns la discuția litigiu
Pe mine ma intereseaza ca,cumparatorul nu si- a indeplinit obligatia de a transcrie masina pe numele sau,in acest caz vanzand-o mai departe imi aduce prejudicii privint eventualele contraventii sau infractiuni ,ce se pot face cu aceasta masina,eu fiind proprietar de drept.Are dreptul cumparatorul sa vanda aceasta masina,fara sa o inscrie pe numele sau?-fiind practic un utilizator al bunului meu,drept izvorat in urma unui contract-vanzare cumparare,cumparatorul neperfectand actele,in sensul de a deveni proprietar de drept.CE ACTIUNE-denumire,TREBUIE SA DESCHID?Va multumesc.
Discuție litigiu
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu o informatie.Am vandut un autovehicul unei pers fizice.Acesta-pers.fizica a facut actul de vanzare-cumparare pe numele tatalui sau.La 2 luni dupa actul de vanzare-cumparare,tatal sau a decedat.Dupa moartea tatalui ,persoana in cauza a vandut mai departe autovehiculul fara act de vanzare-cumparare.Eu doresc sa-l actionez in judecata,deoarece a vandut un bun mobil,care nu era pe numele sau neperfectand actele de transcriere.Catre cine trebuie sa ma indrept,catre pers fizica-careia i-am vandut auto sau catre tatal sau care intre timp a decedat.Va rog sa ma lamuriti.Am martori cand a luat masina de la mine acasa,ca a condus masina-tatal sau neavand permis auto,a dat declaratie la politie recunoscand ca,el a cumparat masina.Eventual de ce acte trebuie sa mai fac rost pt a-l actiona in judecata.Deasemeni a comis o contraventie-rovignieta,amenda venind pe numele meu.Am demarat actiunile de contestare a amenzii in termenul legal,de urmarira de catre pol.rutiera pt a i se retine certificatul de inmatriculare pt neperfectarea actelor.Deasemeni am deschis actiune de radiere din circulatie prin hot.judecatoreasca.VA MULTUMESC.

Discuție pensie
SE POATE CONTRIBUI LA PENSIE-LUNAR,NUMAI PT VECHIME-fara asig.medicala,somaj,etc?DACA ,DA ATUNCI CE CUANTUM!VA MULTUMESC.DEASEMENI AS DORI SA VA INTREB:DACA STAGIUL MILITAR -1980...1981,STAGIUL NORMAL 1 AN SI 4 LUNI,ESTE PUS LA VECHIME IN MUNCA,AVAND IN VEDERE CA IN MOMENTUL INCORPORARII NU ERAM INCADRAT IN MUNCA.AM TERMINAT LICEUL VARA ,IAR IN IARNA ANUL URMATOR AM FOST INCORPORAT.