avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1586 soluții astăzi
Forum Activitate bumbu100

Activitate bumbu100

zona de langa parau nu este circulabila

ideea e ca malul s-a cam coborat prin erodare ca nivel, ar trebui sa il reamenajez, sa aduc pamant si sa aranjez

ma tem doar de vreo reclamatie, au ce sa-mi faca?

eventual nu fac deloc imprejmuire catre parau, doar il amenajez si pun gazon
mai am 3m pana la un parau mic langa proprietatea mea, nu e al nimanui, ce pot pati daca imi mut gardul cu 3m mai aproape de parau si fac gazon?
Toate bune si frumoase, pana cand le cer radierea ipotecii...
1. Intai banca nu accepta sa imi radieze ipoteca odata cu vanzarea apartamentului, foarte ciudat mi s-a parut. Adica eu trebuie intai sa achit tot creditul, sa astept ceva vreme pana opereaza ei, iar apoi sa scot ipoteca pentru a putea ulterior sa vand.
2. Intamplator am avut bani sa achit, dar apoi vine partea interesanta: dupa ce am achitat, banca imi cere sa caut un notar si sa il aduc pe notar, personal, la banca sa imi radieze ipoteca. Vine vreun notar cu mine??? Mi se pare strigatoare la cer cerinta bancii.
Sau sunt eu prea pretentios si asa se procedeaza?
Se dau:
1. suspendare pentru 90 zile in 01.01.2017 pentru depasire viteza legala cu 54 km/h
2. suspendarea devine efectiva in 15.01.2017
3. in data de 07.02.2017 in urma depunerii contestatiei la judecatorie, primesc din nou dreptul de a conduce
4. in data de 01.01.2019 apare sentinta definitiva, care anuleaza amenda dar mentine masura retinerii permisului
5. in data de 15.01.2019 (in termen legal) depun permisul.
6. in data de 20.01.2019 ma prezint la examinare, promovez si trimit cerere de reducere a periodei suspendarii. Cererea o trimit pe email, adresa oficiala comunicata de inspectoratul de politie arges, mi se confirma telefonic receptionarea si procesarea cererii. In email am trimis ambele documente de suspendare, decizia, cererea, PV, copie acte, ma rog, tot ce trebuie ca treaba sa fie clara.
7. raspunsul vitejilor de la Arges: reducerea la 30 de zile opereaza doar din data de 20.01.2019, asadar voi ridica permisul in 19.02.2019.

PROBLEMA: nu mi se iau in calcul cele 3 saptamani in care am "ispasit" pedeapsa de suspendare a permisului, pentru aceeasi fapta, intre datele calendaristice de la punctele 2 si 3.

MENTIUNI:
- ma incadrez legal in toate cerintele
- ignorati va rog datele calendaristice, sunt doar orientative, ca sa fie usor de inteles.

Multumesc mult.
Intrebarea e simpla dar dureroasa:
Am dreptul de a inregistra video/audio intr-un magazin fara permisiunea expresa a celor prezenti sau a proprietarului?
Daca am facut-o, mi se poate intampla ceva daca declar ca am facut-o sau daca utilizez aceasta inregistrare? In scopul de a-mi apara propriile interese sau de a demonstra ca firma respectiva sau un om din firma respectiva nu s-a purtat corect cu mine.
Pai pe de o parte, asta e in noul cod penal care inca nu e promulgat, din cate am mai citit.
Pe de alta parte, definirea e mai lunga si implica "fara interes legitim". Iar hartuirea e de natura a produce temeri, in timp ce omul nu ameninta pe nimeni, doar ii reaminteste firmei de curierat ca are o datorie neachitata.

Si, in fond, intrebarea mea era pentru mine, cel care furnizeaza solutia tehnica. Daca am un contract in care omul imi cere sa-i fac asta, as putea eu avea vreo problema din "interpretarea" legii?
A trimis niste colete cu un curier. Curierul a pierdut doua din ele sau a incurcat platile. Cert e ca a ramas cu o suma de plata catre expeditor. Cum fac toti curierii, a inceput sa traga de timp, sa caute explicatii, sa il plimbe pe client de la un departament la altul, de la o agentie la alta. Au trecut deja cateva luni.

Ce s-a gandit omul? Mi-a cerut sa-i fac un trunchi de centrala digitala la el acasa, si sa sune fara incetare, automat, la toate numerele de telefon pe care le-a putut gasi de la acel curier, cu un mesaj simplu: "Acest mesaj automat va reaminteste ca aveti de plata catre SC SMECHERIA SRL o suma de xxx, reprezentand colete pierdute si nerambursate. Ne pare rau ca a trebuit sa va deranjam cu acest mesaj. Pe curand."

Cum centralele pe care le producem noi au capacitatea de a efectua/primi cateva sute de apeluri simultane, cu scriptul pus pe "repeat" nimeni nu ar mai putea primi telefoane din alte parti decat de la clientul nostru. Cum inchizi telefonul, centrala te apeleaza instant inapoi cu acelasi mesaj.

Evident, va avea ceva cost cu atatea telefoane, dar a gasit un furnizor care ii da cu 1 cent pe minut, fara cost de abonament. La urma urmei, e treaba lui cat plateste.

Oare e legal? Personal nu vad nici un impediment in asta.