avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate gheoiu

Activitate gheoiu

Pai cel ce dorea sa cumpere nu mai vrea . In schimb imi cere acel avans inapoi . Asta la 2 ani dupa ce am facut aceea intelegere. Legal sunt eu obligat sa ii dau aceei bani inapoi, daca el sa razgandit? Evident o sa ma de a in judecata , asa mi a spus. Fiindca nu vreau sa i dau inapoi banii. Eu tocmai de aceea am si cerut aceasta garantie in 2019., pt fi sigur ca o cumpara, pt a o rezerva etc. Acum daca el sa razgandit eu nu doresc sa i mai dau aceea garantie, desi nu am facut acel antecontract prin notariat. La notariat stiu ca se pierde avansul. Multumesc

MihailZC a scris:

Tocmai pentru ca ati facut (ante)contractul "asa, pe o foaie" este incert cum v-ati inteles pentru cazul in care nu se respecta obligatia de cumparare in termenul stabilit (daca a fost stabilit). Daca va intelegeti, toate bune si frumoase, daca nu va intelegeti, mergeti in instanta. Tineti cont de faptul ca timp de 6 luni de la expirarea termenului stabilit promitent-cumparatorul are dreptul de a nota antecontractul, chiar asa, pe o foaie, in cartea funciara a imobilului, ceea ce va ingreuna considerabil vanzarea catre altcineva. Mergeti la un avocat care sa studieze documentul si sa va dea o parere.

Buna ziua
Va deranjez cu o intrebare. Daca eu am promis ca vand o casa, cumparatorul la fel se obliga ca o cumpara. Iar dupa un an se razgandeste, eu mai sunt obligat sa i restitui aceea garantie ? Contractul l am facut asa intre noi pe o foaie, nu e incris la notar etc. Va multumesc
Răspuns la discuția Declarare venit chirie
Multumesc, pentru raspuns. Aveti dreptate, greseala mea.
Asa este cand ai incredere in oameni, eu cand le am lasat casa, am convenit sa aibe grija de ea. daca era bloc, nici nu ma complicam, la casa e altceva, trebuie iarba taiata, pomii curatati, etc. Eu fiind mai mereu plecat, am zis sa fac un bine si pentru mine si pentru ei.

Dar vreau sa va intreb, la ce va ti gandit cand ati spus ca eu pot avea de suferit. In instanta nu cred ca merg, fiindca vor sa pleca in strainatate....daca v or face vreo plangere, din ce mi au spus este cu anaful. Si chiar nu am timp, fiind mai mereu plecat.
Multumesc anticipat
Buna ziua
Facand un bine, unei familii , lasandu i sa locuiasca intr o casa , proprietate personala, nu i am deranjat niciodata, acum cand v or sa plece, ma ameninta ca nu am contract, si se duc la fisc etc…recunosc greseala mea, la inceput le am cerut datele din buletin pentru contract, am discutat detalii….
Nu am primit nimic…cum pot sa fac un contract doar pe datele mele.
Nu exista nici o chitanta, sau alceva din partea lor ca mi au platit ceva,

va intreb , pot avea probleme?
dar stau si ma intreb pana acum de ce nu au zis nimic

multumesc
am avut o intelegere cu o persoana sa stea in casa mea proprietate privata. Intelegerea e verbala.
Acum nu mai vreau, vreau sa vand casa, doar ca acea persoana si a adus un caine, a inceput sa distruga casa,si nu mai pot intra cu clienti in casa mea .
si nu vrea sa plece de buna voie.
ce pot face

multumesc
Buna ziua
Vreau sa va inteb, ce pot face in continuare, in acest caz.
Acum doua zile, am fost batut pe strada, eram cu sotia mergeam pe jos spre casa.
La un moment dat, am traversat strada, asigurandu-ma, dar o masina vine cu viteza spre noi, si opreste brusc langa picioarele mele, impingandu ma cu masina.
Se da jos, ma injura ca la usa cortului, de toti mortii, imi baga si scoate etc. Vine brusc spre mine, ma retrag putin dar nu am timp, incearca sa ma tranteasca jos, incerc sa ma apar dar la un moment dat i mi trage cu pumnul in zona tamplei, ma dezechilibrez si cad jos dupa care i mi da cu picioarele in cap.
Se duce la masina, insa nu sa plece aduce o ranga, dar eu incerc sa fug insa fiind ametit de la acele lovituri, ma prinde din urma si mi da cu ranga in spate, dupa care se duce la masina si vrea sa fuga. Sun rapid la 112, ma vede ca sun si opreste masina si vine iar dupa mine. Eu in acest timp fug, din fericire era in apropiere tribunalul, si ma retrag in curte unde era un jandarm. II povestesc repede ce se petrece, si suna colegi. Eu in acest timp chem politia si salvarea, fiindca nu eram ok.
Ne legitimeaza pe toti, si o invita pe sotie si pe acel golan la politie pentru declaratii. Va scriu pe scurt .
Nu trebuia arestat preventiv acel golan?
Sotia a dat declaratie, eu in acel timp eram internat la urgente.
Am stat in spital cam 7 ore.
A venit in timpul spitalizarii politistii, m au rugat sa merg cu ei pentru declaratii, daca pot.
Am mers am declarat ce sa intamplat. Si m au adus inapoi la spital.
Ziua urmatoare am mers lamedicina legala, pentru acel certificat medico legal.
Vreau sa va intreb cum pot eu actiona in acest caz.
Ce pasi legali pot face pentru acest individ.
Se poate judeca in civil pentru daune morale?
Sotia este speriata, lucreaza ca inginer, a fost pusa in situatii extreme in public, eu am fost batut pe strada, pe trotuar....
Pe langa partea penala, pot cere daune pentru prejudicii de imagine?

Va multumim!
inca o treaba...nu neaparat samsarii dau km inapoi...sau poate si au cumparat o interfata din ai chinezarie...multi merg pe la servisuri ,,bine intentionate,, au interfete originale, daca stiti ce inseamna asta daca nu va scriu aici luna de luna acel proprietar plateste lunar sau anual o taxa un abonament pentru accea interfata originala....cum va explicati ca verificand erori cu o chinezarie apar erori etc mai putine cu una originala apare tot ...nu mai lungesc....cunoscatorii stiu exact ce vorbesc.
de 2 lei este afirmatia dvs. eu va spun clar ca se sterge tot daca cineva are ce trebe. vreti sa va convingeti mergeti si informativa. veti vedea ca nu e chiar asa ca masina nu este egal cu un laptop....si chiar si ala nu mai vede nimeni daca e lucrat cum trebe. nu induce ti oamenii in eroare...iar situl ala inspectorul pro nu stiu cat este de reala.eu am investigat o masina pa acel site si ce sa vezi spuneu ca i furata. merg la rar data pe interpol si surpriza nu era furata....asa ca cel mai sigur este reprezentanta, asta daca masina a facut vreo intrare in servisurile din germania etc...daca nu totul este la ghici...
buna ziua. va spun sigur ca, daca km au fost modificati cu scule profesioniste nu l mai gasiti nicaieri, nici pe usi nici pe cutia de viteze nici pe cheia auto pe nimic. depinde cat de ,,meserias,, a fost cel care a facut modificarea. singura varianta este sa mergeti la reprezentanta marcii respective si sa i rugati sa caute in sistemul lor, european care erau km cand fostii proprietari au facut reviziile obligatorii, servisul schimb ulei etc. In servisurile din europa dar si in unele din romania, cand o masina intra in service, pentru orce interventie, chiar si sa schimbi un bec, ti se cere sau merg mecanicii si iau km masinii, baga in sistemul lor informatic. in felul asta poti vedea exact cati km a avut aceea masina la ultima revizie. restul cu carte service etc sunt povesti...falsifica samsarii orce.... succes si mergeti la reprezentanta ...singura solutie pentru a face ceva real.
Buna seara
Vreau sa va intreb unde se poate depune sesizari on line, sau sub alta forma, pentru evaziuni fiscale destul de mari, pentru munca fara forme legale.