avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate mari

Activitate mari

Intr-o cauza-recurs s-a pronuntat o decizie, iar un judecator a facut opinie separata. Intr-o alta cauza, intre aceleasi parti, avand acelasi obiect, judecatorul care a facut opinie separata s-a abtinut. Pot sa-i recuz pe ceilalti doi, pe motiv ca si ei si-au spus opinia?N-ar fi fost corect sa faca si ei cerere de abtinere? Multumesc .
Regiile autonome sunt persoane juridice (de interes public) de drept public sau privat ? Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Am fost la finante, am sunat la serviciul "asistenta contribuabili" ANAF (031.4039160) de mai multe ori. Cei de la finante Arad mi-au spus ca nu depinde de ei emiterea deciziilor, cei de la Bucuresti mi-au spus sa sun la finantele locale, alta data au recunoscut ca sunt probleme cu emiterea acestor decizii-si se pare ca acesta e adevarul. Dar care-i vina mea??? Anaf-ul nu raspunde de niciun fel, insa mie, contribuabil, imi calculeaza majorari si penalitati de intarziere, ma executa silit etc. daca am intarziat cu O ZI plata obligatiilor. Le-am scris si pe spatiul virtual privat anaf, au trecut mai mult de 30 de zile insa n-am primit niciun raspuns pana acum Asta-i anaful , astia-s oamenii, care fac vremurile, asa ca sa nu ne miram ca traim astfel de vremuri !
Buna ziua,
Am desfasurat activitate independenta pana la 01.03.2017, data la care am suspendat activitatea pe motiv de incompatibilitate. Am depus la ANAF toate declaratiile cerute de lege. Pana acum nu am primit decizia de regularizare pentru impozit si CASS pe anul 2016 si deci nici banii datorati de ANAF -9.000 lei (diferenta impozit+CASS). Aveti informatii referitoare la aceste decizii de regularizare impozit si CASS pe 2016 ale ANAF-respectiv data la care le vor transmite contribuabililor si mai ales data platii sumelor restante ? Precizez ca am de primit bani de la ANAF si nu am nicio datorie la acesta, Multumesc.
Buna ziua,
In luna martie 2017 am suspendat activitatea unui cabinet. Am depus toate declaratiile cerute de lege. Pana la aceasta data nu am primit decizia de regularizare impozit si CASS pe 2016-mentionez ca am de primit aprox. 9.000 lei ( iar plata se face in 60 de zile de la data primirii deciziei). Nu am datorii la ANAF. Aveti informatii referitoare la aceste decizii de regularizare-cand se vor emite si ce trebuie sa fac? Am sunat la informatii contribuabili ANAF (functionarul s-a aratat mirat ca n-am primit decizia); cei de la adm.financiara mi-au spus, iritati, ca au fost probleme cu deciziile de regularizare pe 2012, acesta fiind motivul pt. care nu s-au emis deciziile de regularizare pe 2016. Cum sa procedez sa-mi recuperez banii de la acest anaf??? Multumesc !
Răspuns la discuția Sindicat
Multumesc !
Răspuns la discuția Sindicat
Tocmai pentru ca situatia e atipica am adresat aceasta intrebare pe forum! Art.135(1) lit."b" din L.62/2011 prevede ca daca la nivel de unitate nu exista sindicat, reprezentarea salariatilor se face numai de catre reprezentantii salariatilor. Vreau sa fiu sigura ca e corecta interpretarea legii. Multumesc!
Răspuns la discuția Sindicat
Multumesc pentru raspuns ! Precizez faptul ca in unitate nu exista niciun sindicat legal constituit . In aceste conditii, e legala "grupa sindicala" (formata din cei 10 salariati) , grupa sindicala care face parte dintr-un alt sindicat, din afara societatii.
Discuție Sindicat
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta cu un raspuns la urmatoarea speta:
O firma cu 27 de salariati nu are sindicat legal constituit, reprezentarea salariatilor se face de catre reprezentantii salariatilor (art.134, 135 alin.1 lit."b" din L.62/2011)- care au semnat si contractul colectiv de munca. In urma cu o saptamana, 10 din cei 27 de salariati ai firmei au aderat la un sindicat national afiliat la o alianta nationala a sindicatelor (nu pot sa-i dau numele); cei 10 salariati ne-au comunicat ca s-au constitui intr-o grupa sindicala, fiind reprezentati de un lider. Intrebare: e posibil ca salariatii unei firme in care nu exista sindicat legal constituit sa adere la un alt sindicat ? Conform art.135(1) lit."b" din L.62/2011, daca la nivel de unitate nu exista sindicat, reprezentarea salariatilor se face numai de catre reprezentantii salariatilor.
Multumesc !