avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate COSTELBADESCU

Activitate COSTELBADESCU

Buna seara ! Sunt pensionar gr. 3 invaliditate din 2018 si lucrez in continuare cu drept de jumatate norma(4 ore). In 2026 urmeaza sa primesc pensia pentru limita de varsta. Va rog sa ma lamuriti daca beneficiez si ce fel de puncte , intrucat la pensionarea din 2018 aveam deja 35 ani de servici. Intrebare: Acest timp de 4 ore lucrate se adauga ca si puncte de stabilitate ? Va multumesc mult.
Buna seara !
Am o constructie cu destinatia ,, constructie magazin).
Spatiul este inchiriat de anul trecut pentru o perioada de doi ani si contractul de inchiriere este inregistrat la Anaf .
Pana in prezent eu am platit impozit pentru constructie si teren precum si impozit pe profit. Chiriasul spune prin intermediul contabilei ca de anul acesta a intrat o lege in vigoare - ca trebuie sa plateasca el impozitul si eu sa primesc in minus chiria !!!???!!!
Daca se confirma doresc sa aflu :
-de ce impozit este vorba
-si care este legea care reglementeaza.

Va multumesc
Buna ziua,
am luat in chirie pentru 10 ani, o constructie cu destinatia de spatiul comercial.
Conform noilor cerinte, am fost trecut in cartea funciara .
Intrebare : impozitul pe constructie la primaria din localitate, de cine este platit, propietar sau chirias ?

Va multumesc.
Buna seara,
pot inregistra un contract de inchiriere spatiu la administratia financiara , contract facut intre subsemnatul si firma care inchiriaza spatiul cu toate actele aferente, fara legalizare notariala ?
Multumesc mult !
in ce conditii se poate permite, aproba extinderea unui cimitir si la ce distanta fata de propietatile din jur. Parohia a achizitionat o parcela de pamant(vecina cu actualul cimitir) si preotii doresc extinderea cimitirului ,iar acea parcela se afla intre case, exista posibilitatea legala sa se aprobe extinderea acestuia ? atat timp cat parcela in cauza are o latime de 500 mp ? avand ca vecinatati case de locuit in trei pcte cardinale ? Noi vecinii avem puturi pt apa potabila... intrebarea mea este cum putem opri extindere cimitirului intre case ? care sunt legile prin care se reglementeaza distanta lor? si cui ne putem adresa cu ce fel de reclamati? Aceste demersuri trebuiesc facute inainte de inhumarea primului decedat. va multumesc !
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti lamurii :
Pensia (boala gr.3) se adauga la vechimea in munca ?
Multumesc mult.
dreptul la o norma intreaga !
am implinit de 60 ani si urmeaza sa ies la pensie partial anticipat.
ulterior pot avea dreptul la o slujba cu norma intreaga la privat ?
multumesc mult !
Buna ziua !
1. Doresc sa aflu daca la implinirea varstei de 60 ani pot opta pentru pensie partial anticipata.
Am stagiul complet de cotizare(minim 35 ani) si in momentul de fata o pensie pe caz de boala gr.3
2. Daca pensia pe caz de boala se opreste la implinirea vartei de 60 ani si daca mai pot avea un serviciu la privat dupa aceasta varsta, fara sa-mi afecteze pensia ?
Multumesc mult !
1. Am o pensie de boala gr.3 si servici de 4 ore..
Va intreb daca aceasta pensie se adauga la vechimea in munca ?
Multumesc mult.
Buna ziua !
Detin o pensie de invaliditate gr. 3 in suma de 1897 lei corespunzatoare a unui punctaj mediu de 1.89 puncte.
Nr. total de puncte realizate este de 57.71
Stagiul total de cotizare este de 35 ani si 17 zile
Nr. puncte corespunzatoare pensiei suplimentare de 3.98.
Varsta actuala 57 ani.
Va rog sa stiu cu aproximatie ce pensie pot obtine la varsta de 60 ani , daca ma pensionez partial anticipat si daca suma actuala(gr.3) este diminuata fata de pensia anticipata la 60 ani.
Va multumesc mult.
Salutari distinse !