avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Activitate Aysun

Activitate Aysun

Buna ziua,

Doresc sa actualizez cadastrul unui apartament pentru o debara daramata fara autorizatie de constructie.
Cadastrul nu mai este conform cu realitate si doresc sa-l aduc la actualitate. Au trecut 3 ani de la renovare.

Care este ordinea pasilor de urmat? Inteleg ca este nevoie de o expertiza, dar nu imi este clar pe cine contactez initial.

As dori sa evit varianta cu certificat de urbanism pentru a scurta timpul.
Cum se poate dobandi o proprietate in care s-a locuit 30 de ani si a fost ingrijita in timp ce alti frati plecati de atata timp cer dreptul la proprietate?

Situatia este urmatoarea:
- Sora tatalui meu doreste drept de proprietate pe un teren mostenit de la tatal lor. Mama lor inca este in viata si nu doreste sa faca actele de succesiune.
In toti acesti ani tatal meu a stat in aceasta casa si a platit toate darile la stat, a avut grija de curte, in timp ce sora a fost plecata.
Acum ca mama lor e bolnava, sora doreste 50/50 pe o proprietate de care a uitat de ani de zile.

Daca nu se fac actele de succesiune se poate dobandi prin drept de uzucapiune dupa ce mama lor este decedata?
Situatia este si mai complicata pentru ca pe cadastru figureaza doar 200mp din 400mp. Restul de 400mp trebuiesc redobandati si platite amenzi la primarie + refacere cadastru. Cearta este pe toti cei 400mp, dar doresc sa stiu daca tatal meu este in avantaj asteptand sa nu se faca succesiunea sau ar trebui sa grabeasca asta?
Salutare,

Urmeaza sa cumpar o proprietate (prin credit bancar) de la o doamna, care la randul ei l-a cumparat inainte de casatorie.

Avand in vedere ca numele de familie s-a schimbat, in acte doamna figureaza cu numele vechi, iar la notar urmeaza probabil sa se faca vanzarea cu numele nou?

Trebuie sa fiu atent la ceva? Propunerea doamnei a fost sa scriem pe contractul de v-c si in paranteza numele vechi.

Pe langa asta doamna sustine ca a avut o casatorie prin conventie.

La ce ar trebui sa fiu atent la notariat si ce acte ar trebui sa existe din partea doamnei inainte de semnarea ante-contractului?
Chiar nu stie nimeni raspunsul la intrebarea aceasta?
Buna ziua,

Detin un SRL pt. care s-a depus primul dosar de inchidere inainte sa inceapa starea de urgenta, urmand ca pana pe 7 aprilie sa fie depus si al doilea.
Avand in vedere ca la sfarsitul lunii martie era deja starea de urgenta, avocatul m-a instiintat ca nu se mai poate face nimic si ca se amana.

Acum ca starea de urgenta a fost ridicata, am contactat din nou avocatul, la care am primit raspuns ca termenele de inchidere societati au fost suspendata pe durata starii de urgenta si ca dupa 15 iulie sa ne auzim la telefon.

Eu nu gasesc nimic legat de data de 15 iulie pe site-ul ONRC.
Tin sa precizez ca inainte sa depun primul dosar, am fost putin cam constrans de data expirarii sediului social sa mai extind cu 6 luni.
Acum am impresia ca sunt dus cu zaharelul ca sa fiu fortat sa prelungesc pt. inca 6 luni.

Exista aceasta regula cu inchiderea societatilor? Mi se pare absurda, avand in vedere ca sunt atatea societati in cazul de fata care au fost lovite de situatia coronavirus.

Multumesc!
Buna ziua,

Detin un SRL pe care doresc sa-l inchid.
Voi incepe procesul in zilele urmatoare, dar ma ingrijoreaza faptul ca imi expira sediul social pe 8 aprilie si daca procedura de inchidere dureaza mai mutl de 2 luni nu ma incadrez. Practic nu vreau sa ajung cu sediu social expirat in ultimele zile de inchidere a firmei.

Avocatul imi spune ca nu e posibil sa extind sediul social pe inca o luna, doua, contabila e evaziva cand o intreb ce am de facut.

Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc!