avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate clau220

Activitate clau220

Mulțumesc de răspuns. Am numit-o suma fictiva pt în acte exista dovezi ca s-a încasat, dar banii fizic n-au fost predati de vechea administrație. Eu nu sunt contabil și nu fac eu actele, ma interesa sa știu doar dacă în CEX se poate decide anularea/ ștergerea acelei sume din acte
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


w_v_w_v a scris:

Sunt o datorie a cuiva (un proprietar ) si asociatia pierdut procesul?
ce reprezinta cei 10.000lei?


Fond de rulment din ani anteriori și alte sume de la vechea administrație, un fel de poveste clasica a administratorului care a "fugit" cu banii, doar ca în acest caz a existat un proces și nu s-a putut dovedit contrariul
Bună ziua. Este posibil (și legal) ca prin decizie a CEX în ședința extraordinara sa se anuleze o suma fictiva (considerabila, peste 10mii lei) din evidentele contabile? Suma este "moștenită" de la vechea administrație de mulți ani, dealtfel a și existat un proces, însa asociația a pierdut. Banii sunt în acte deci, însă ei fizic n-au fost nicicând. Mulțumesc
Răspuns la discuția Plata executor judecatoresc
Și chiar nu mai putem face nimic acum? Azi am sunat iar, spun ca vad banii dar abia acum au cerut de la creditor sa vadă dacă mai sunt și dobânzi de achitat... :(
Bună ziua, soțul meu a primit un mesaj de la banca ING precum ca i se va opri din salariu suma de 2400lei ca urmare solicitării unui birou de executor judecătoresc (a avut un credit pt un laptop acum vreo 6-7ani și se pare ca nu a plătit ultima rata). Am strâns banii și i-am depus la banca cu urgentarea. Banca abia azi, după 5 zile a efectuat plata, extrem de mult timp. Când a sunat la birou exec și a anunțat ca a plătit, i s-a spus ca rămâne de văzut dacă se vor mai aplica și dobânzi la suma respectiva. E normal asa ceva?? Cum adică dobânzi? Când suma se executa silit, nu se pune întreaga suma? Au văzut ca am plătit repede și acum se gândesc sa mai scoată ceva de la noi? Menționez ca în toți acești ani el nu a primit niciun fel de înștiințare nici de la banca nici prin posta precum ca ar mai avea ceva restant de plata. Va rog un sfat. Ar trebui sa ii credem pe cuvânt și sa plătim oricât ne cer, asa din senin?
Răspuns la discuția Vecini galagiosi
Multumesc pentru raspunsuri. As fi vrut sa stiu daca as putea sa ma "leg" cumva si de contractul de inchiriere. Daca nu ar exista asa ceva intre chiriasi si proprietara, ar avea vreo relevanta? Eu am incercat in mai multe randuri sa o contactez pe proprietara, care nu mi-a raspuns, de rusine as vrea sa cred. Presedinta de bloc mi-a spus ca pot face o cerere scris, un fel de plangere si o sa transmita ea catre proprietara, dar sincer nu cred ca ar ajuta cu nimic :(
Va scriu despre o problema vesnica...ce ne (mai) facem cu vecinii galagiosi?! Am tot citit cazurile in care vecinii dau muzica tare, sau le tipa copiii, sau renoveaza. Eh, la mine situatia e putin altfel, in sensul ca ai mei "produc" niste bubuieli puternice dar de scurta durata, astfel ca nu gasesc solutie in chemarea politiei pentru ca nu au ce sa constate. Ei Sunt chiriasi, desigur, iar proproietara nu raspunde la telefon, nici nu o intereseaza cat timp isi ia banii.am incercat desigur sa merg direct sa vorbesc cu "frumosul"- am mers apoi cu presedinta de bloc la ei la usa, niciun rezultat. Intr o noapte am chemat politia, am ascultat pe scara, in 5min au terminat "constatarea". Ideea este ca bubuie, troncane, muta mobila, lovesc chestii de podea, produc sunete puternice cat sa te faca sa sari din pat, exclusiv dupa ora 23, asta de 3luni de zile de cand s-au mutat. Ce pot altceva sa fac?cum pot demonstra ca nu pot dormi din cauza lor? Ajuta daca merg la sectie si fac si o plangere scrisa? Repet, e foarte greu ca politia sa constate ceva pentru ca nu e vorba de un sunet indelung, ci de bubuituri de scurta durata, puternice. Sincer nu stiu ce fac acesti oameni, dar am ajuns la capatul rabdarii :(
Din pacate devine tot mai frecventa aceasta "disperare" a administratorilor sa adauge toate persoanele pe care le vad la intretinere, sa nu cumva sa scape cineva "nepedepsit". Eu as fi vrut sa stiu cum pot ei sa dovedeasca ca cineva a fost la mine mai mult de 15zile?in bloc nu sunt camere dar am fost "amenintata" ca sunt vecini care ar putea sa semneze ca au vazut acea persoana la mine mai mult de 15zile desi acest lucru este total neadevarat...ce pot face?
Buna seara!
Va prezint urmatoarea situatie la care sper sa ma ajutati cu un raspuns/sugestie: locuiesc singura intr-un apartament, iar de curand am fost "informata" de catre presedintele blocului ca de luna viitoare imi va fi trecuta inca o persoana la intretinere, deoarece prietenul meu a fost vazut venind de mai multe ori la mine. Stiam din lege ca o persoana poate fi trecuta la intretinere doar daca sta minim 15 zile lunar; i-am replicat asta domnului in cauza, dar se pare ca nu l-a interesat, sustinand ca l-a vazut pe prietenul meu si el, si alte persoane, de mai multe ori. Cu siguranta perioada in care el a stat la mine nu depaseste cele 15 zile (luna aceasta cel putin au fost sigur doar 4 zile); mi s-a spus ca trebuie sa aduc adeverinta de la blocul unde sta precum ca el plateste intretinere acolo.
Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum poate dovedi presedintele ca o persoana a stat la mine mai mult de 15 zile a.i sa il treaca la intretinere "automat de luna viitoare" precum mi s-a spus?In bloc nu sunt camere...cum poate sustine asa ceva?doar pe baza spuselor vecinilor?
Prietenul meu sta la casa, cu parintii lui, insa nu are inca buletinul la acea adresa (s-a mutat acum aprox un an, din pacate nu si l-a mai schimbat); ce act doveditor pot eu sa ii duc ca sa demonstrez ca el locuieste acolo?exista vreo declaratie model sau e de ajuns o declaratie a proprietarului casei prin care sa sustina ca il are in intretinere?
si 3. de ce sunt eu obligata sa dovedesc acest lucru doar pentru ca unui vecin ii place sa stea la barfa, de ce trebuie sa ii dau datele personale ale prietenului meu? Nu am de ce sa ma feresc de a-l introduce pe listele de cotizat, daca ne vom hotari sa ne mutam impreuna, insa ma intriga disperarea unora, care in loc sa se preocupe de problemele reale ale blocului, se ingrijesc doar sa vada cine cand si la cine vine :(
Multumesc anticipat!
buna seara,
o rectificare: nu i s-au eliberat acei bani din fondul de rulment, tocmai asta ziceam, fostul prop nici nu a facut cerere sa i se dea banii inapoi (probabil si pt ca stia ca sunt probleme cu ei), in schimb a sustinut ca "mi-i lasa" mie la administratie, iar eu- in contul lor- sa platesc ultimele facturi la utilitati si ultima luna la intretinere.....actuala administratie insa sustine ca banii (fizici) sunt mai putini decat cei din registru..si de aici intreaga mea dilema...
oricum, multumesc pt pareri...o sa vad cum voi putea rezolva...