avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate dandandandan

Activitate dandandandan

recuperare carte de munca/vechime
Buna ziua, cartea mea de munca se afla inca la fosta icl alimentara sector 6. cum pot sa o recuperez ? Mentionez perioada lucrata 1989 - 1991. Acestia nu mi-au inmanat-o niciodata, deci nu este pierduta .Urmatorul angajator mi-a facut o alta carte de munca pe care o detin . Multumesc.
Buna ziua
Vecinii mei au facut la 30 cm de gardul meu un beci iar deasupra beciului un foisor, lungimea acestora fiind de 10 m paralel cu gardul. De existenta acestui beci am aflat cu stupoare acum cateva zile, Incercand sa elucidez de ce am inceput sa am umiditate si mucegai pe peretii aferenti baii si a unui dormitor, bunul meu vecin m-a salutat, iar in conversatie, eu vazand un alt crater de 2x2x2 in continuarea foisorului lui, l-am intrebat ce mai construieste . Raspunsul lui : "' fac scara exterioara la beci ca sa nu mai intru prin foisor in beci "". Zidul subteran al beciului face ca drenajul natural al apei de ploaie sa fie blocat ceea ce duce la procesul de baltire a apei langa aleeile si fundatia casei mele. Am sesizat disciplina in constructii, li s-a emis Somatie ......ei continua sa lucreze mai departe....Ieri chiar s-au dus la disciplina in constructii si au comunicat ca au ajuns la o intelegere amiabila cu mine, .....Le-am explicat vecinilor ca intelegere amiabila accept numai in forma scrisa, si le-am cerut ca sa nu mai vorbeasca in numele meu si pentru mine fara a avea un act de accord legal cu mine. Astept cu drag si interes sfaturi de la dvs, multumesc
Răspuns la discuția contract de munca incomplet
super, ati inteles.
acum poate imi spuneti ce pot sa fac , retroactiv, ce se poate face ?
va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția contract de munca incomplet
eu stiu , dar noul angajator doreste sa fie trecut numele hotelului la care am lucrat pe contractul de munca anterior. pe revisal scrie societatea angajatoare nu numele hotelului,
exemplu : SC. CUCURIGU,
COR/ DENUMIRE - RECEPTIONER HOTEL
TIP CONTRACT / NORMA.
Iar pe contractul de munca la locul de munca scrie : pe teren la solicitarea clientului.
Răspuns la discuția contract de munca incomplet
am facut 4 petitii pana acum . am contract de munca receptioner hotel . am intrebat :
1 LA CE HOTEL LUCREZ ?
2 CE ADRESA ARE HOTELUL ?
3 CUM AU INREGISTRAT UN CONTRACT DE MUNCA INCOMPLET ?
buna ziua, detin contract de munca inregistrat la ITM, doar ca pe contract nu este trecuta adresa unde eu imi desfasor activitatea
exemplu FELUL MUNCII - RECEPTIONER HOTEL
activitatea se desfasoara la : PE TEREN LA SOLICITAREA
CLIENTULUI


Fac petitie si intreb ITM unde lucrez mai exact .
Raspunsul lor este : sSA NE TRANSMITETI DOCUMENTE/ INFORMATII.
Nu am primit nici decizia, nici adeverinta de vechime , nici salariul, Pur si simplu apar in extras revisal ca fiind angajata lor.
Nu, nici decizia, nici adeverinta de vechime , nici salariul,
pe data de 10.10.2017 am incheiat contractul de munca prin demisie si preaviz. astazi am fost la ITM si am citit cu stupoare pe extrasul revisal faptul ca contractul meu este activ. SC la care am lucrat are dreptul sa ma prezinte la ITM ca eu fiind inca angajatul lor ? am depus plangere la ITM , ce sa fac mai departe ?
Răspuns la discuția Sambata si Duminca
ehhh. nici mie nu mi se plateste sporul de noapte sau zilele de weekend .....