avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate GORNIC.IOAN

Activitate GORNIC.IOAN

Sunt o persoana de 50 ani,de 2 ani de zile imi caut loc de munca.Am reusit sa-mi gasesc la o firma privata care are nevoie de 3 angajati,insa mi se pare ciudat faptul ca mi se cere de catre angajator sa aduc de la finante o adeverinta din care rezulta ca nu am venit.Am cerut explicatii patronuluide ce mi se cere aceasta adeverinta de venit de la finante,acesta mi-a spus sa nu intreb spunindu-mi ca asa se cere -eu devenind suspicioasa-si pun intrebarea ; in spatele acestei adeverinte ce s-ar putea ascunde .Datorita acesteicereri de explicatii patronul a renuntat la angajarea meaA
Răspuns la discuția Avocat din oficiu ?
Multumesc, pentru sustinere , am facut o cerere de refuz ( mai multe puncte intitulate note de sedinta )

Data post: Vineri, 16 Mai 2008, 21:48
Subiect: RE: Avocat din oficiu ?

Stiu ca judecatoarea a fost de acord cu propunerea deoarece a afirmat verbal DA si a notat, sotia mea fiind in sala de
judecata si tot verbal s-a pronuntat ca face adresa la barou,iar apoi acasa am vizualizat pe portalul instantelor de
judecata vazind ce scrie. Daca doriti www. just.ro - portalul inst de judec. - apare harta ROMANIEI -dati clic pe judec.
ARAD -clic DOSARE- bateti nr. 10075 . 1 / 55 /2007 insa cineva incompetent a scris " avocat din oficiu ptr. pirit "
eu fiind reclamantul

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai postati mai multe mesaje consecutive. Aveti posibilitatea de a edita mesajul anterior, daca dupa postarea lui nu a intervenit un raspuns dat de un utilizator.
Răspuns la discuția Avocat din oficiu ?
La JUDECATORIA ARAD , ma intreb de ce aparatoarea partii adverse are influienta asupra judecatoarei.
Răspuns la discuția Avocat din oficiu ?
Va multumesc ptr.raspunsurile date de dumneavoastra la subiectul " AVOCAT DIN OFICIU" mi-ati fost de mare ajutor - eu am intocmit un inscris - precizare ca refuz categoric - catre presedintele de instanta . Am toata stima ptr. avocatii din
oficiu dar daca consideram ca am eu nevoie de acestia si nu imi puteam sa-mi fac apararea, dar pentru mine este
surprinzator ca tocmai avocatul partii adverse ( dusmanul ) care de 6 ani ma poarta in procese - si pierde proces dupa
proces - propune iar presedintele instantei a fost de acord, tocmai a facut adresa la baroul de avocati ca ptr. termenul
urmator 04.06.2008 sa fie prezent la sedinta un avocat din oficiu. IIn cazul acesta ce se poate intimpla ? - presedintele
a acceptat, avocatul vine iar eu nu sunt de acord. S-ar putea sa nu ia in considerare inscrisul pe care il voi depune cu
numar de inregistrare in 19.05.2008 ?
Fiind proprietari al unui ap. de 2 camere eu si sotul meu care este persoana cu handicap accentuat din anul 2002 cind a
dobindit acest handicap( scutit de impozit in baza LEGII 448/2006 ) pe apart.despre care este vorba, in luna OCT. 2007
am incheiat la notariat un contract de intretinere cu fiul sotiei mele,eu fiind tata vitreg.
In momentul incheierii acestui contract notarul ne-a cerut pe linga onorariul sau ( pe care nu il comentez si pe care i l-am platit ) suma de 1800 Ron. explicindu-ne ca atit la vinzare cit si la intocmirea de astfel de contracte ( transfer de pro-
prietati ) se plateste impozit ptr. "BUGETUL CONSOLIDAT AL STATULUI ' la ADM.FINANCIARA cit si buget ptr. PRIMARIA
teritorial-administrativa la Directia de venituri- taxe si impozite. Dupa incheierea contractului am facut adrese cu cerere de
restituire a banilor la cele 2 institutii aratind si faptul ca sunt pers.cu handicap accentuat (gr. 2 ), ca sunt scutit de plata im-
pozitelor pe apartament si pe terenuri. In art 284 alin.4 din Codul fiscal este prevazut " impozitul pe cladiri,pe teren..........
nu se datoreaza de catre pers.cu handicap grav sau ACCENTUAT si de pers. incadrate in Gr.1 de invaliditate.
-in art. 284 alin.5 din acelasi cod se prevede ca in cazul unei cladiri, al unui teren.......detinut de o pers. fizica prev.
la alin (1), (2), (3) sau ( 4)-- aliniat la care se incadreaza si sotul meu - scutirea fiscala se aplica integral ptr. propri-
etatile detinute in comun de catre soti adica si de catre mine ca si sotie. In urma incheierii contractului de intretinere
noi NU AM INCASAT NICI UN BAN, mai precis NU AM REALIZAT VENITURI ca sa fim obligati de a plati impozit la stat.
In raspunsurille primite de la cele 2 institutii ( desi li s-a pus in plic cite un certificat de handicap NEREVIZUIBIL ) au
omis sa faca referire la problema handicapului sotului meu. Deasemeni Primaria municipiului mai da un raspuns ca
impozitul nu se datoreaza : - a ) ......................., - b ) la dobindirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre
rude si afini pina la gradul al 3- lea inclusiv, precum si intre soti. ATUNCI COPILUL SOTIEI DE AL CITELEA GRAD ESTE??? Consider ca PRIMARIA l-a trecut in REZERVA.
INTREBARILE MELE SUNT: - De ce imi sunt incalcate drepturile de persoana cu handicap si nu mi se respecta drep-
tul la scutire conform unei legi date de statul romin ? Sunt sau nu scutit de a plati impozit asa cum am fost obligat
la intocmirea respectivului contract ? Va pun si va rog sa-mi raspundeti la aceste intrebari mai ales ca pe cele 2
institutii le-am actionat in judecata . VA MULTUMESC ori care ar fi raspunsul.
Sunt intr-un proces de succesiune a bunurilor mobile ramase in urma decesului parintilor. Avind probleme de sanatate
(locomotorii) nu ma pot prezenta in instanta,nu mi-am angajat avocat facindu-mi singur apararea prin inscrisuri.
Ca drept dovada am cistigat in recurs procesul cu partea adversa care a avut avocat. In urma recursului dosarul a fost trimis spre rejudecare la instanta de fond in favoarea mea. Avocata partii adverse fiind foarte deranjata a cerut
presedintelui de instanta sa-mi angajrze un avocat din oficiu deoarece respectiva avocata nu mai doreste sa se termine procesele cu casare si trimise spre rejudecare.
INTREBARILE MELE :
- Nu incalca prevederile art.14 alin.1 din 1 din OUG nr.51/2008 care intra in vigoare la 25.05.2005 ???
- E normal sa se intimple asa ?
- De ce o deranjeaza pe d-na avocata ca eu nu am avocat si imi fac singur apararea ?;
Suntem 2 frati.Au decedat ambii parinti. Eu am chemat in judecata pentru impartirea de bunuri mobile. Datorita starii de sanatate grave pe care o am la al 2-lea termen de judecata am depus un inscris din care rezulta ca cedez in favoarea surorii toate bunurile mobile care mi s-ar cuveni daca ne-am fi judecat cu conditia ca ambele parti sa renuntam la cheltuieli de judecata. Instanta a dat o incheiere obligindu-ma sa platesc partii adverse 15 milioane lei vechi onorariu de avocat si 400 mii lei vechi cheltuieli de judecata. Sunt nemultumit ca instanta nu a tinut cont de cele ce am scris eu in inscrisul depus. Am facut recurs impotriva incheierii data de instanta referitor la onorariu exagerat de mare si am cerut anularea onorariului. Am sanse de a mi se anula acest onorariu exagerat?-- mai ales ca procesul s-a incheiat la al 2-lea termen.
Va rog sa-mi dati un raspuns cit se poate de urgent si pe intelesul meu. Am de recuperat o creanta de 17500 Eur. Am pus-o in executare silita fiind vorba de un imobil in urma unei succesiuni. In hotarirea judec. partea adversa nu a cerut si nu i s-a datesalonarea creantei dar executorul ma obliga sa accept esalonarea in 5 rate insemnind 5 luni. Eu nu sint de acord cu aceste rate. Am facut sesizare scrisa executorului ca nu accept ratele, acesta a pregatit doc.pentru a se licita, m-a pus sa platesc expertiza,dupa care i-a primit partii adverse suma de 9000 Euro -- ca el adica executorul nu doreste sa se vinda imobilul. Ce ma sfatuiti? Pot schimba executorul si sa-l actionez in instanta ?-pentru ca de la inceput am simtit ca reprezinta interesele partii adverse nici decum pe mine spunindu-mi ca voi avea de pierdut daca nu accept rata . Acest executor se numeste CIRCIUMARU GHEORGHE si este din ARAD.
Răspuns la discuția despre proiectul codului civil
Multumesc pentru raspuns. Eu sunt persoana cu handicap, am picior amputat. V-am pus aceasta intrebare pentru ca eu am pierdut in recurs,din cauza ca avocata partii adverse s-a folosit de prevederile PROIECTULUI CODULUI CIVIL si vad ca se foloseste si in continuare. Ce ziceti - ii pot face plingere penala atit ei cit si judecatorilor pentru infractiunea de "Abuz in serviciu contra intereselor persoanei". Si o alta intrebare : Cunoasteti sau ati auzit in vreun articol din Codul Civil sa se scada un procent de 20 la suta din valoarea imobilului care reprezinta valoarea uzufructului retinut de un defunct la momentul incheierii contractului de donatie. Avocata este stagiara si o cheama CHERECHES ROZINA.
La un recurs , avocata partii adverse a folosit prevederi ale PROIECTULUI CODULUI CIVIL care nu este inca valabil, de asemenea aceleasi prevederi le-a folosit si in CONTESTATIE IN ANULARE a deciziei data de aceeasi instanta a tribunalului. Este corect sau nu? JUDECATORII consider ca nici macar nu au citit acele fraze (prevederi) . Va rog sa imi spuneti aceasta deoarece in 14.06.2007 am termen de judecare a contestatiei si as dori sa combat in caz ca nu sunt valabile prevederile din PROIECTUL CODULUI CIVIL . Va multumesc.