avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate dorianman

Activitate dorianman

Bănuiam. Asta e. Multumesc!
Buna ziua. Intrebare: ce pensie se ia in calcul pentru pragurile de "ajutor unic" la pensie, cea de acum, sau cea de dupa marire?
Daca e cea de dupa, mama pierde complet si ajutorul pentru energie, si primeste si cel mai mic cuantum, cel de 600 de lei in doua transe(are sub 2000 acum si va trece peste 2000 in urma maririi)

Multumesc.
Sambata - zi scurta, fara clienti, cu exceptia unuia singur, care a achitat un produs reparat cu cardul. Am bon card, settlement, dar nu am scos raport Z, practic pe casa nu exista ziua aceea. Din graba, nu din alte motive.
E singura data cand s-a intamplat.

Ce se poate face?

Multumesc mult.
Buna ziua. Mama mea ar dori sa stie daca e eligibila pentru o pensie de urmas dupa tatal ei, decedat in 1985, care a fost prizonier de razboi in lagarele americane(Franta) intre '45 si '46(cu act doveditor). Sotia lui(decedata si ea) a detinut legitimatie de veteran de razboi, dupa soț.
Am dori sa stim daca exista conditii de eligibilitate pt mama mea, si care ar fi textul legii care reglementeaza acest lucru, ca eu n-am reusit sa il gasesc.
Multumesc!
Răspuns la discuția Prescriere amenda rovinieta
Deci nu se calculeaza 4 luni de la savarsirea faptei. Inteleg. Mersi frumos! :-)
Speta mea: fara rovinieta pe 07.09.2019, procesul de contraventie emis pe 09.19.2019, primit pe 14.02.2020(instiintat ieri, pe 13.01.2020).
De la 07.09 au trecut 4 luni. Se prescrie in cazul meu sau nu? :-) Si daca da, mai trebuie sa fac ceva?
Multumesc.
Răspuns la discuția Lamuriri testament legal
Asa am interpretat si eu, dar neavand cunostinte specifice, am zis sa intreb aici pana sa ajungem la notar(chiar la notarul care a facut testamentul acum cativa ani). E in alta localitate si inca nu ne-am facut timp sa ajungem.

Multumesc frumos!
Buna ziua. Tatal meu poseda un testament intocmit la notar, conform caruia este singurul mostenitor al bunurilor mobile si imobile ale decedatei(sora lui). Tatal meu a fost contactat de fiul unui al treilea frate(decedat) si intrebat cand dezbatem succesiunea.
Intrebarea mea este: daca nu exista un testament mai recent, si cel existent e legal(este) persoana aceasta(fiul unuia dintre frati - decedat si el) are vreun drept la mostenire?
Persoana decedata a trait toata viata singura, fara sot, fara copii.
Deci am fi asa: tata(cu testament pe numele lui), fiul unui frate decedat si sotia acestuia, si eu, fiul tatalui meu.
Este tata sau nu singurul mostenitor in situatia data? Daca nu, cum se imparte mostenirea?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția Certificat de mostenitor lipsa
Multumesc mult. As avea si o completare: casa s-a vandut catre o biserica(situatia cu ANRP-ul e pt un teren adiacent pe care s-au consrtuti blocuri in perioada comunista), si din cate tin ei minte, la un notar. Asta presupune ca actele erau in regula, nu? S-ar fi putut vinde la un notar fara certificat de mostenitor?
Buna ziua! As avea o intrebare, pt ca nu mai stiu la cine sa apelez.
Tatal meu si sora lui sunt intr-o procedura de despagubiri de la ANRP, cu dosar facut acum multi ani, trimis la Bucuresti, totul ok pana acum o luna cand ni se cere certificatul de mostenitor dupa mama lor, bunica mea. E un teren mic, intr-un oras mic, dar suma ar fi importanta pentru noi
Ei, problema e ca nu gaseste nimeni certificatul acesta. Exista doar un certificat de mostenitor dupa bunic, dupa tatal lor, cu mostenitori mama si cei doi copii. Avem multe alte documente, dar lipseste exact ce ni se cere, din pacate. Vorbim despre doua persoane de 80 si 90+ ani...
Care sunt variantele ajutatoare in cazul acesta? Care-ar fi sfatul Dvs?

Multumesc mult!