avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate ceraselaco

Activitate ceraselaco

Buna ziua
La primirea deciziei de pensionare anticipata partiala mi s-a comunicat de la casa de pensii ca am un interval de 30 de zile de la notificare in care pot face contestatie, dupa care decizia devine definitiva.
Angajatorul.....care a primit si el un exemplar al deciziei, mi-a comunicati cat ca in 5 zile de la primire are obligatia, conform Codului muncii, sa imi inchida contractul de munca.....chiar daca eu nu am semnat in decizie si ea mai poate fi contestata. Unde e adevarul? Va multumesc
Răspuns la discuția Sporurile din cartea de munca
Multumesc.
Buna ziua
Din anul 2000 am avut sporuri cu caracter permanent dar nu stiu daca, ceea ce e trecut in cartea de munca reflecta acest lucru pentru ca nu imi mai amintesc salariile mele de baza, brute sau nete din acei ani. Ca sa aflu acest lucru trebuie sa ma adresez angajatorului?....sau am si alte posibilitati?
Va multumesc
Organigrama noua, in care este transformat postul meu este cu valabilitate de la 1 martie
In momentul de fata nu! Postul meu a fost transformat din Inspector de specialitate SSM si protectia mediului in....Inspector SSM, protectia mediului si supraveghere tehbica si metrologica. Adica mi-au mai bagat o activitate....pentru care nu am curs si autorizare. Si mi se pare anormal sa fac eu cerere de reincdrare pe postul nou
Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie bugetara de 19 ani. Sunt inspector de specialitate SSM si am prin cumul protectia mediului intr- unitate cu 300 de angajati si foarte multe tipuri de activitati,....mai exact, un spital (trebuie sa am cunostinte multiple, plecand de chestiuni tehnice legate de activitatea muncitorilor pana la ce riscuri are medicul si asistentul medical in sala de operatie sau la o colonoscopie). Pe partea de mediu alte chestiuni: deseuri periculoase (medicale), nepericuloase, gestiunea lor, autorizari pe gospodarirea apelor, monitorizarea factorilor de mediu etc.. Conform legislatiei SSM in vigoare, Legea nr.319/2006, la nr. de personal incadrat in unitatea eu....ar trebui sa fiu Serviciu de prevenire si protectie.....dar sunt numai una. Astazi am fost chemata la Resurse umane si mi s-a pus in vedere ca de la 01.03.2019 s-a facut o noua organigarama (care aproape dubleaza nr. de angajatati) dar ca postul meu se intituleaza SSM, protectia mediului si Suprevehere tehnica si metrologica (ramura in care nu am pregatire, specilizare sau autorizare) si ca trebuie sa fac o cerere in care sa solicit reincadrarea pe acest post.....chiar daca eu nu am nicio cunostinta in acest sens.
Intrebare: Daca muncesc in aceeasi unitate si in aceeasi specializare din 2002, timp in care am facut mai multe cursuri de specializare si perfectionare pe linia SSM si protectia mediului(unele chiar pe banii mei) ce se intampla daca nu fac aceasta cerere care mi se impune, despre care mie mi se pare ca are o fractura logica???? daca nu am pregatirea necesara????....cum pot face cerere sa ma reincadreze pe respectivul post care are in titulatura si ....Supreveghere tehnica si metrologica.
Mi se poate desface contractul de munca sub acest pretext? Aceasta noua organigrama este considerata restructurare/ reorganizare?
Va multumesc
Mulțumesc
Buna ziua
Dupa calculele mele, conform cartii de munca, in aprilie 2018 pot spune ca am acel stagiu normal de cotizare, conform datei mele de nastere, adica 32 de ani si 6 luni. Conditia legata de varsta de pensionare (adina 62 ani si 2 luni) nu este indeplinita, nici cea pentru pensionare anticipata, adica 57 de ani si 2 luni. Aceasta din urma se implineste abia in aprilie 2019, adica la un an dupa implinirea duratei stagiului de cotizare. Intrebarea mea era: e vreo problema daca, la data implinirei duratei stagiului de cotizare-aprilie 2018 imi dau demisia (probleme personale!) si solicit pensie anticipata un an mai tarziu - aprilie 2019, cand indeplinesc si conditia varstei? Multumesc
Răspuns la discuția Venitul din cartea de munca
Inteleg ca, pentru perioada august 1985 - aprilie 1992 trebuie sa merg pe la ceva arhive care detin documentele institutului de proiectari unde am lucrat atunci. Multumesc mult.
Buna ziua
Nu stiu daca e real, dar unii prieteni mi-au spus ca ce e trecut ca venit in cartea de munca (retributie tarifara scrie acolo) nu are inclus si sporul de vechime. Sunt angajata din august 1985 si pana in 01.01.2011 am inscrise in cartea de munca aceste venituri, despre care nu imi mai amintesc daca sunt cu sau fara vechime. Credeti ca trebuie sa umblu dupa "caiele de cai morti" (pentru ca institutul de proiectare la care am lucrat pana in 1999 nu mai exista) pentru a-mi lua adeverinta privind venitul in acea perioada? Va multumesc