avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate Dannyytiesto

Activitate Dannyytiesto

Răspuns la discuția Atestat experienta profesionala
Buna ziua
În cadrul discuției noastre, va rog sa mă ajutați cu un răspuns daca se poate la ceea ce am postat!!
Nu mai sunt cadru MAI și aș vrea să știu dacă pot obține acest atestat de experiență profesională!!??!
Mulțumesc
Răspuns la discuția Atestat experienta profesionala
Dar in cazul în care nu mai sunt cadru activ MAI? MULTUMESC
Buna seara
As dori sa știu dacă în calitate de bugetar(politist) pot obține un atestat de experiență profesionala conform Ordinului 134/2016 al Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice!
Aștept îndrumare din partea dumneavoastră! Stima
Revenind la ceea ce am relatat mai sus, am dus mașina în cauză într-un service autorizat unde i s-a făcut o constatare și s-a stabilit cauza defectiunilor! Am efectuat o parte din reparatie crezând că aceea este defectiunea inițială,dar se pare ca este mult mai delicata! După constatarea făcută în service costul informativ al reparațiilor este de 4800 lei mult și peste valoarea de piata a mașinii! Dacă nu îi repar mașina proprietarului și i-o returnez în condițiile actuale, ma poate obliga sa o repar?!? Stimă
Răspuns la discuția Concediu de puericultura
În concluzie nu pot beneficia de acest concediu de puericultura prevăzut de legislație, care se pare ca are o lacună! O acțiune în instanta care poate îmi va aduce un rezultat negativ dat fiind faptul că lipsesc prevederile din legea actuala privind politistii etc. etc.
Voi încerca să fac o solicitare scrisă unității după care mă voi adresa instantei în funcție de răspunsul primit!
Răspuns la discuția Concediu de puericultura
În cazul în care angajatorul refuza sa acorde acest concediu din cauza unor reglementari interne, ce pot face?!?? Multumesc
Răspuns la discuția Concediu de puericultura
Exista stipulat undeva în legislație faptul ca funcționarii publici cu statut special nu beneficiază de acest concediu de puericultura?!?!Multumesc
Discuție Delegare
Expun următoarea situație :
Am fost delegat pe o perioadă de 60 zile de la o subunitate la alta în baza unei dispoziții! Mi-am dat acordul scris sa mai stau încă o perioada de 30 zile!
În acest context am solicitat în baza unui raport și a ordinului de serviciu să îmi fie decontata diurna de 17 lei, ce reprezinta compensarea cheltuielilor de cazare conform Hg 1860 din 2006!
Răspunsul verbal al celor de la financiar a fost ca trebuie sa fac dovada ca am stat 24 din 24 la locul unde am fost delegat! Iar șeful de unitate a dat o asa zisa dispoziție verbală sa nu se acorde aceasta suma de 17 lei ce îmi revine legal!
Este posibil așa ceva?!??? Aștept îndrumări motivate conform legislației pentru a ma adresa instituțiilor abilitate! Multumesc
Ma deplasam cu autoutilitara în oraș la o oră de vârf a traficului! Pe aceasta strada este montat un semafor pentru pietoni după care la aproximativ 50-60 de metri de afla un sens giratoriu! Fiind o ora de vârf unde circulatia pe acest sector de drum este foarte intensa,existand blocaje, am prins culoarea verde a semaforului motiv pentru care am înaintat către sensul giratoriu! Întrucât se mergea bara la bara am prins culoarea roșie a semaforului pentru pietoni, trecând cu mai bine de jumătate din autoutilitara de semafor, după care am fost oprit de un lucrător al unui echipaj de politie pe motiv că am trecut pe culoarea roșie și nu am acordat prioritate Pietonilor,fiindu-mi reținut permisul de conducere! Dacă fac contestație as avea șansa să anulez procesul verbal! Se poate demonstra că se creează un blocaj pe bulevardul respectiv intre anumite intervale orare, fiind surprinse și alte autoturisme în aceeași situație ca și mine! Ce ma sfătuiti?!?
Răspuns la discuția CCC 2016
As vrea sa stiu daca pot lua concediul de odihna aferent anului 2017 in prima perioada a anului, respectiv ianuarie-februarie integral, apoi sa intru in CCC conform legii?!?! Totodata as vrea sa stiu daca exista undeva stipulat (lege) precum ca personalul bugetar (pompieri, politie, etc) nu au dreptul la CCC sau nu li se poate acorda!!??!Multumesc