avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate codrutabodea

Activitate codrutabodea

Buna ziua,
Sunt administratorul unui SRL si am achizitionat sase corpuri de mobilier de la o persoana fizica. Am facut contract de vanzare-cumparare si dispozitie de plata catre casierie pentru suma achitata. Mobilierul l-am introdus in gestiune la obiecte de inventar si apoi l-am pus pe cheltuieli.
As vrea sa stiu daca am procedat corect, ce obligatii mai am ca SRL si ce obligatii are vanzatorul fata de bugetul de stat . Trebuie vanzatorul sa plateasca ceva impozit in urma vanzarii?

Va multumesc anticipat.
Clientii respectivi presteaza servicii mai degraba decat vand produse. Codul se refera la intermedieri in comertul cu produse si servicii sau poate fi interpretat ca exclusiv pentru produse? Am inteles ca in conditiile in care eu facturez un serviciu pentru care nu am codul CAEN potrivit activat la RC, in cazul unui control mi se confisca suma facturata ca fiind obtinuta ilicit. Este adevarat?
multumesc.
Buna ziua,
Desfasor o activitate de intermediere: caut clienti pentru diferite firme, iar pentru aceasta activitate facturez un comision firmelor carora le-am gasit clienti.
Pe ce cod CAEN ar putea fi incadrata acesta activitate?
Pot sa desfasor activitatea pe codul 7022 ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua,
Am deschis un SRL pe codul CAEN 6820 "Inchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate" sediul social l-am facut la mine in apartament iar eu inchiriez un alt apartament din proprietatea mea.
1. Trebuie sa imi fac punct de lucru pentru apartamentul pe care il inchiriez? In prezent am doar contract de comodat intre mine si firma.
2. Pot deduce cheltuieli de reparatii la sediul social (fara activitate)?
3. Pot deduce cheltuieli de reparatii la apartamentul pe care il inchiriez?

Multumesc mult.
As dori detalii, intrucat doresc sa inchiriez apartament proprietate personala. Sunt in curs de infiintare a unui SRL. Ce obiect de activitate trebuie sa aiba? Ce autorizatii ar trebui sa obtin? Si de la cine? La infiintarea firmei am nevoie de acordul locatarilor?

Multumesc
Buna ziua,
Am un apartament pe care doresc sa il dau cu contract de comodat firmei sotului meu pentru a-l inchiria in regim hotelier.
Cum este mai bine sa fac o firma pe clasificatie CAEN 552 - ce implica acest lucru?
Sau sa prestez doar servicii inchiriere simple?
Cum este legal? Ce alternative as avea?

Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am o firma de consultanta pentru afaceri si mangement nou infiintata si as dori sa inregistrez pe firma cheltuiala efectuata cu un MBA in Anglia, in suma de 2370 lire.
Poate fi considerat MBA-ul pregatire profesionala?
Se poate inregista o astfel de cheltuiala efectuata de catre administratorul firmei? Este deductibila la impozitul pe profit?

Multumesc anticipat
In codul fiscal 2006 art. 128 apare asa:

(9) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
......
e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor publicitare, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor;
f) acordarea de bunuri, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.

In codul fiscal 2007 este asa:
f) acordarea de bunuri de mica valoare, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.


Deci daca vreau sa sponsorizez un mijloc fix este livrare de bunuri? In 2006 nu eram obligata sa fac factura, in 2007 intocmesc factura si platesc TVA?
In anul 2006 firma noastra a facut o sponsorizare de bunuri la o primarie. A fost intocmit contract de sponsorizare si PV de predare a bunurilor.
Problema mea este ca in contractul de sponsorizare suma este mai mare decat valoarea din contabilitate a bunului. Pentru bunurile sponsorizate, seful meu a emis o factura cu TVA catre primarie - asa au cerut cei de la primarie.
In contabilitate am bunul la 100 lei, este facturata sponsorizarea catre primarie la 500 lei + TVA.
Cum inregistrez in contabilitate aceasta sponsorizare?:((