avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Sorana29

Activitate Sorana29

Buna ziua , am 19 ani si intru anul 2 la facultate . Pe parcursul anului 1 de studii , am avut deschis dosar in tribunal pentru pensie alimenatara in contradictoriu cu tatal meu . La inceputul anul 2 trebuie sa reinoiesc aceea adeverinta care demonstreaza ca sunt studenta in continuare ? Sau pensia alimentara imi va venii in continuare ? multumesc!
Buna ziua ,sunt studenta anul 1 . Am avut proces cu tatal meu pentru Pensie de intretinere. Am primit comunicare. In comunicare exita acest art. 453 alin. 2 C.pr.civ de la 1865 . " prin urmare ,executarea obligatiei de plata a pensiei de intretinere se va face de catre parat fie de buna voie ,fie silit prin intermediul unui executor judecatoresc,conform art 622 alin 1 si 2 C.pr.civ.
Pensie de intretinere va veni prin posta trimisa direct de catre angajator sau el trebuie sa se ocupe ca angajatorul sa faca asta ? Explicati mi va rog ! Trebuie sa merg sa legalizez pentru a incheia totul si pentru a primii banii?
Răspuns la discuția Pensie alimentara student
Multumesc , deci nu este obligatoriu sa ii mai raspund intampinarii , deoarece nu am timp sa ajung la tribunal.

multumesc, nu stiam ca cheltuielile de judecata se refera doar la cei 20 de lei .Eu oricum nu am pomenit nimic in cerere de cheltuielile de judecata

dar dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac sa mai depun intampinare daca nu am nici o pretentie de cheltuieli ,si daca trebuie pot sa trimit pe mama sa o depuna.


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Răspuns la discuția Pensie alimentara student
Alaturi de cererea in scris ,si dovada veniturilor ce au sosit in comunicare ,am primit si o hartie "Comunicare Adresa '' in care scrie ''in calitate de reclamant ,va comunicam intampinarea si faptul ca in termen de 10 zile de primirea prezentei comunicarii aveti obligatia de a depune raspuns la intampinare.Depuneti documentele solicitatea si inscrisurile doveditoare intr un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte''
Ce trebuie sa depun ?
Buna seara , am si eu o intrebare daca se poate sa imi raspundeti. Sunt studenta anul 1 ,am depus la tribunal actele necesare pentru pensie de intretinere pe care trebuie sa mi-o ofere tatal meu . Am primit astazi prin posta prima comunicare . In cererea formulata de tatal meu ,acesta sustine faptul ca este de acord cu plata de 1/4 din veniturile sale , dar acesta a mentionat urmatoarele : citez'' in masura in care aceasta va solicita plata unor cheltuieli de judecata va solicit sa respingeti aceasta cerere ca fiind neintemeiata.''
Daca eu solict achitarea cheltuielilor de judecata poate fi anulat dosarul ?
Buna seara , am 18 ani , sunt anul 1 la facultate .As dori sa fac o cerere ,pentru a il obliga pe tatal meu sa imi continue plata pensiei alimentare . Ma puteti ajuta ,oferindu-mi mai multe informati legate de cerere ? Cum o fac si ce scriu in ea ? unde trebuie depusa ?Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie alimentara student
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Pensie alimentara student
Multumesc pentru raspuns ! Unde depun cererea ? Cui ma adresez la tribunal ?
Răspuns la discuția Pensie alimentara student
Multumesc pentru raspuns!Nu tinem legatura de patru ani . Pentru chemarea in judecata , o pot face pe contpropriu fara avocat sau trebuie sa am alaturi un avocat ?
Buna seara!Am si eu o nelamurile , va rog frumos ! Am absolvit liceul si am promovat examenul de bacalaureat. Am intentia de a da mai departe la facultate. Am primit pensie alimentara din partea tatei pana la varsta de 18 ani . Daca eu imi continui studile la facultate de stat , cu taxa , pot primi pensie alimentara dinou ? Daca da , ce ar trebui sa fac ?Va multumesc,astept raspuns !